Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o…
2019-04-23, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o sporze Mniejszości Niemieckiej z resortem edukacji na temat nauczania języka niemieckiego

Rafał Bartek o ciągle trwającym sporze odnośnie nauki języka niemieckiego
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
- Resort edukacji zmienił interpretację przepisów oświatowych i uzna, że uczniowie w klasie siódmej i ósmej podstawówki nie mogą równocześnie korzystać z lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości oraz języka niemieckiego jako obcego nowożytnego. A tak było do tej pory w wygaszanych obecnie gimnazjach, dzięki czemu uczniowie mieli w sumie pięć godzin niemieckiego tygodniowo. Mamy świadomość, że pewnym problemem były dwie różne podstawy programowe, ale takie rozwiązanie dawała szansę naprawdę dobrego poznania języka - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dodając, że Mniejszość Niemiecka ma trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że dotychczasowe rozwiązanie było zgodne z przepisami.

Nasz gość tłumaczy, jakie mogą być efekty wdrożenia zaleceń MEN: ponieważ uczniowie musieliby się uczyć języka niemieckiego jako mniejszości oraz dwóch innych obcych języków, rodzice mogą zrezygnować z tego pierwszego, żeby zanadto nie obciążać dzieci nauką. - A to byłoby doprowadzenie do tego, że stracilibyśmy należy nam przywilej a samorządy część subwencji oświatowej. Nasz spór z resortem trwa - mówi Bartek.
Nasz gość, zapytany, jak duża liczba dzieci wynosi znajomość niemieckiego z rodzinnego domu, stwierdził, że bardzo trudno to rzetelnie oszacować. - Pewnie przydałyby się jakieś badania - dodaje.
Michał Siek o stanowisku kuratorium oświaty odnośnie nauczania języka niemieckiego w szkołach
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Wcześniej kuratoria nie opiniowały arkuszy organizacyjnych szkół, więc nie zajmowaliśmy się tym tematem. Nie rozumiem nastawienia Mniejszości Niemieckiej. Z naszego punktu widzenia sprawa jest jasna: albo niemiecki jest dla ucznia językiem własnym, albo jest językiem obcym - tłumaczył w "Poglądach i osądach" opolski kurator oświaty Michał Siek.
Nasz gość przyznał także, że dyskusja trwa - przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej byli w tej sprawie w MEN, debatowano też o niej na sejmowych komisjach.

Jak wylicza Siek, w opolskich przedszkolach i zerówkach języka niemieckiego jako języka mniejszości uczy się około 6 tysięcy maluchów, w podstawówkach około 27 tysięcy, w wygaszanych gimnazjach 360 osób a w szkołach średnich już tylko kilkadziesiąt. Czemu tak mało? Bo gdyby nadal wybierali język mniejszości, to musieliby zdawać na maturze dwa egzaminy. Jeśli wybierają niemiecki jako obcy, zdają tylko jeden egzamin.

Zobacz także

2020-09-16, godz. 09:23 Piotr Paszkiewicz o tym, co się dzieje po lewej stronie sceny politycznej – Dlaczego jakaś grupa ma być bardziej uprzywilejowana od innej? To jest moim zdaniem haniebne – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Paszkiewicz… » więcej 2020-09-15, godz. 08:47 Grzegorz Krukowski o inicjatywie "Piątka dla Zwierząt" Grzegorz Krukowski, przewodniczący Forum Młodych PiS - Jestem entuzjastą „Piątki dla Zwierząt", wychodzi ona z naszej inicjatywy czyli Forum Młodych -… » więcej 2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej 2020-09-13, godz. 08:35 Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka. » więcej 2020-09-12, godz. 08:35 Prof. Elena Jagt–Yazykova o seminarium naukowym „Kiedy Opole było morzem” – Opole było morzem wielokrotnie – uśmiechnęła się prof. Elena Jagt-Yazykova z Uniwersytetu Opolskiego, która organizuje seminarium naukowe właśnie… » więcej 2020-09-11, godz. 10:16 Katarzyna Czochara o poselskiej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego - Kontrola oczywiście cały czas trwa – podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. » więcej 2020-09-10, godz. 10:02 Antoni Konopka o stanowisku PSL w sprawie kontroli poselskiej w UMWO oraz o tegorocznych żniwach – Z wielkiego napompowanego balona zeszło powietrze – powiedział o próbie odwołania marszałka województwa wicemarszałek Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa… » więcej 2020-09-09, godz. 11:15 Szymon Ogłaza o tym, dlaczego radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę – Mam nadzieję, że rozsądek jednak zwycięży, radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę. To jest strata czasu dla sejmiku – mówił w porannej rozmowie… » więcej 2020-09-08, godz. 08:56 Tomasz Gabor o marszałku województwa i wizerunku urzędu - Matematycznie licząc niekoniecznie się uda, bo jest nas 10 radnych, ale liczymy na szable 20 radnych z koalicji rządzącej. Myślę, że dla dobra sprawy… » więcej 2020-09-07, godz. 07:50 Roman Kolek o przepisach i strategii opolskich szpitali na walkę z koronawirusem - Jest bezpiecznie, bo szpitale zaopatrzyły się dzięki własnym środkom ale i pieniądzom europejskim - mówił w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »