Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o…
2019-04-23, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o sporze Mniejszości Niemieckiej z resortem edukacji na temat nauczania języka niemieckiego

Rafał Bartek o ciągle trwającym sporze odnośnie nauki języka niemieckiego
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
- Resort edukacji zmienił interpretację przepisów oświatowych i uzna, że uczniowie w klasie siódmej i ósmej podstawówki nie mogą równocześnie korzystać z lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości oraz języka niemieckiego jako obcego nowożytnego. A tak było do tej pory w wygaszanych obecnie gimnazjach, dzięki czemu uczniowie mieli w sumie pięć godzin niemieckiego tygodniowo. Mamy świadomość, że pewnym problemem były dwie różne podstawy programowe, ale takie rozwiązanie dawała szansę naprawdę dobrego poznania języka - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dodając, że Mniejszość Niemiecka ma trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że dotychczasowe rozwiązanie było zgodne z przepisami.

Nasz gość tłumaczy, jakie mogą być efekty wdrożenia zaleceń MEN: ponieważ uczniowie musieliby się uczyć języka niemieckiego jako mniejszości oraz dwóch innych obcych języków, rodzice mogą zrezygnować z tego pierwszego, żeby zanadto nie obciążać dzieci nauką. - A to byłoby doprowadzenie do tego, że stracilibyśmy należy nam przywilej a samorządy część subwencji oświatowej. Nasz spór z resortem trwa - mówi Bartek.
Nasz gość, zapytany, jak duża liczba dzieci wynosi znajomość niemieckiego z rodzinnego domu, stwierdził, że bardzo trudno to rzetelnie oszacować. - Pewnie przydałyby się jakieś badania - dodaje.
Michał Siek o stanowisku kuratorium oświaty odnośnie nauczania języka niemieckiego w szkołach
Michał Siek, opolski kurator oświaty
- Wcześniej kuratoria nie opiniowały arkuszy organizacyjnych szkół, więc nie zajmowaliśmy się tym tematem. Nie rozumiem nastawienia Mniejszości Niemieckiej. Z naszego punktu widzenia sprawa jest jasna: albo niemiecki jest dla ucznia językiem własnym, albo jest językiem obcym - tłumaczył w "Poglądach i osądach" opolski kurator oświaty Michał Siek.
Nasz gość przyznał także, że dyskusja trwa - przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej byli w tej sprawie w MEN, debatowano też o niej na sejmowych komisjach.

Jak wylicza Siek, w opolskich przedszkolach i zerówkach języka niemieckiego jako języka mniejszości uczy się około 6 tysięcy maluchów, w podstawówkach około 27 tysięcy, w wygaszanych gimnazjach 360 osób a w szkołach średnich już tylko kilkadziesiąt. Czemu tak mało? Bo gdyby nadal wybierali język mniejszości, to musieliby zdawać na maturze dwa egzaminy. Jeśli wybierają niemiecki jako obcy, zdają tylko jeden egzamin.

Zobacz także

2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »