Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym…
2019-04-11, 10:00 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników

Herbert Czaja o tym rolnicy przyjęli zapowiedzi wsparcia od rządu
Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej
- Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w rolnictwie pod względem ekonomicznym. Wahania cen skupu a ostatnio długi okres spadu cen trzody sprawiły, że wielu rolników zbankrutowało i zaniechało produkcji. Dla tych ludzi te obietnice są już nierealne, nie mają znaczenia - tak w rozmowie "W cztery oczy" Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej, skomentował zapowiadane przez prezesa PiS dopłaty w wysokości 500 zł do krowy i 100 zł do tucznika, które miałyby zostać wprowadzone po roku 2021 w ramach drugiego filaru unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

Czaja stwierdził jednak, że skoro w trzech krajach tego rodzaju dopłaty już funkcjonują (przypomnijmy: Finlandia, Rumunia i Włochy), pojawia się pytanie, dlaczego poprzednia ekipa rządząca nie zadbała o to, by nie wprowadzić ich także w Polsce.
- Sądzę, że nie mieli pomysłów, może było trudno sięgnąć po wzorce z innych krajów. Ale druga rzecz to fakt, że rząd - myślę, że pod naciskiem problemów z ASF, upadkiem wielu firm i niskimi cenami skupu - szuka jakiegoś rozwiązania, sięga po takie pomysły - dodał nasz gość. - Ale to zawsze odbywa się kosztem czegoś. Wiemy, że unijnych pieniędzy będzie mniej, więc pytanie, komu zabierzemy. Zdaniem Czai, choć sama idea jest dobra, to wynegocjowanie takich dopłat z Brukselą może być bardzo trudne. - Dlatego myślę, że obietnice PiS nie wpłyną na polityczne decyzje rolników. Oni są nieufni i będą raczej czekać na konkretne rezultaty - przewiduje nasz gość.
Stanisław Rakoczy o tym jak obietnice prawicy wpłyną na atmosferę polityczną na polskiej wsi
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek odpowiedzialny za rolnictwo
- Nie jest ważne, jak na zapowiedzi PiS zareagowali ludowcy, ważniejsze jest to, jak zareagowali rolnicy. A ci reagują racjonalnie, bo - wbrew temu, co powiedział o nich minister Ardanowski - to są bardzo mądrzy ludzie, którzy doskonale się znają na procedurach unijnych - powiedział w "Poglądach i osądach" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek odpowiedzialny za rolnictwo a zarazem lider opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nasz gość przypomniał także, że już teraz funkcjonują dopłaty do rodzimych ras bydła i nie bardzo wie, jak w tym kontekście rozumieć zapowiedzi PiS.
- Poza tym wiadomo, że w kolejnej unijnej perspektywie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Polska ma otrzymać o 20 mld euro mniej, więc nie bardzo wiem, skąd miałyby się wziąć te pieniądze - stwierdził. Lidera opolskich ludowców zapytaliśmy, czy Koalicja Europejska grupująca kilka partii opozycyjnych pójdzie też w podobnym składzie do wyborów parlamentarnych. - Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale nie wykluczam takiego scenariusza. Dużo pokażą wyniki eurowyborów. To, że udało nam się zbudować taką koalicją, jest ogromnym sukcesem. Może się wydawać egzotyczna, ale przypomnę, że gdy Wincentemu Witosowi zarzucono, że kosztem PSL stworzył Centrolew, a to była podobna sytuacja, odpowiedział, że tam, gdzie zaczyna się interes kraju, tam kończy się interes partyjny - stwierdził Rakoczy.

Zobacz także

2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »