Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i…
2019-03-14, 09:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym

Z Kordianem Kolbiarzem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza
Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz
- Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru żółtego. Jaki to ma sens? - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Skomentował w ten sposób projekt uchwały Fundacji dla Czystego Powietrza Jarosława Pilca, która zakłada, że w Nysie i Opolu będzie można ogrzewać domy tylko przez sieć miejską lub olejem albo gazem.
Burmistrz Nysy mówił także o rozpoczynającej się przebudowie centrum Nysy. Obejmie ona ulice: Wrocławską, Celną, Rynek, a na końcu Kolejową. Zamontowany zostanie także Inteligentny System Zarządzania Ruchem i interaktywna informacja pasażerska. Pojawią się tablice informujące o tym, ile jest wolnych miejsc parkingowych w Śródmieściu. Tablice pokażą także aktualny stan powietrza w centrum miasta. Udogodnienie czeka też pasażerów MZK. Na przystankach pojawią się tabliczki informujące, za ile minut dotrze nasz autobus. W centrum będzie też bezpieczniej. Ulice śledzić będzie 20 inteligentnych kamer.
Wicemarszałek województwa opolskiego Stanisław Rakoczy
W "Poglądach i osądach" wicemarszałek województwa opolskiego Stanisław Rakoczy przyznał, że projekt uchwały Jarosława Pilca trafił na jego biurko. Pomysłodawca dokumentu chce, żeby zasady ogrzewania domów w Nysie i Opolu narzucił sejmik województwa.

- Projekt uchwały został skierowany do departamentu ochrony środowiska, podlega w tej chwili ocenie merytorycznej i prawnej w zakresie zgodności z kompetencjami i przepisami ochrony środowiska - powiedział wicemarszałek Rakoczy.

- Zobaczymy jakie będą jego dalsze losy, decyzja będzie zależała od całego zarządu województwa, a potem komisji resortowej sejmiku. Cieszy nasz każda inicjatywa mieszkańców, ale - co prawda możemy wszystko nakazać ustawami - tylko trudniej to potem wyegzekwować - zaznaczył.

Zdaniem Stanisława Rakoczego na wybór ogrzewania największy wpływ mają ceny paliw, a nie dokumenty. Dodajmy, że w połowie roku ma ruszyć projekt "Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego" finansowany z europejskiego projektu LIFE.
Z Kordianem Kolbiarzem rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza
Ze Stanisławem Rakoczym rozmawia Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »