Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Wiesława Błudzin i Urszula Posmyk o zachorowaniach…
2019-01-30, 09:49 Autor: Wanda Kownacka

Dr Wiesława Błudzin i Urszula Posmyk o zachorowaniach na odrę na Opolszczyźnie

Dr Wiesława Błudzin w porannej rozmowie "W cztery oczy"
Dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu
- W tej chwili mamy na naszym szpitalnym oddziale siedem przypadków odry, dziewięć kolejnych czeka na potwierdzenie. Przypominamy sobie odrę, a prawda jest taka, że o chorobach zakaźnych zapominać nie możemy, bo one wracają. W przypadku odry mamy do czynienia z problemem migracji oraz braku szczepień - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.
Dodajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia informuje o tym, że w roku 2018 w Europie odnotowano kilkadziesiąt tysięcy przypadków zachorowań na odrę. Choroba, uważana jeszcze niedawno za opanowaną, ponownie staje się problemem. Szczepienia, wprowadzone w Polsce w roku 1975, powinny ją wyeliminować, ale - jak pokazują ostatnie miesiące - temat ponownie stał się aktualny.

- Od 30 lat nie mówiliśmy o odrze, ale problem wrócił. To choroba leczona objawowo, tylko najgroźniejsze przypadki trafiają do szpitali. Organizm musi sam z nią sobie poradzić. Osoby, które przeszły odrę w młodości, są na nią uodpornione - mówiła dr Błudzin. - Szczepienia to dobre rozwiązanie, także w przypadku pracowników ochrony zdrowia, którzy mogą się spotkać z chorymi. Nie ma epidemii, są ogniska epidemiczne. Najbardziej pesymistyczny scenariusz to zachorowanie w Polsce nawet kilkudziesięciu tysięcy osób - dodał nasz gość.
Urszula Posmyk w rozmowie "Poglądy i osądy"
Urszula Posmyk, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu
- Według WHO, do 2020 roku mieliśmy być kontynentem wolnym od odry, ale od 2017 roku ta tendencja epidemiologiczna się zmieniła. To efekt migracji, ruchów antyszczepionkowych, wywołanych jednym, dawno już zakwestionowanym, artykułem, wreszcie nierealizowania obowiązku szczepień. Także w Polsce tak zwana wyszczepialność spadła poniżej bezpiecznego poziomu 95 procent - mówiła w "Poglądach i osądach" Urszula Posmyk, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

W Polsce w roku 2017 odnotowano 63 przypadki zachorowań na odrę, w roku 2018 339 przypadków, w 2019 mamy już zgłoszonych 214 podejrzeń zachorowań (są weryfikowane), na Opolszczyźnie - aż 35 przypadków (29 w Opolu).

- Jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce - mówi nasz gość. - Ale nie jesteśmy enklawą, w listopadzie i grudniu dominowali nasi sąsiedzi, u nas zachorowań nie było. Mamy ruch ludności, nie mamy kordonów sanitarnych - podkreśliła.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »