Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Wiesława Błudzin i Urszula Posmyk o zachorowaniach…
2019-01-30, 09:49 Autor: Wanda Kownacka

Dr Wiesława Błudzin i Urszula Posmyk o zachorowaniach na odrę na Opolszczyźnie

Dr Wiesława Błudzin w porannej rozmowie "W cztery oczy"
Dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu
- W tej chwili mamy na naszym szpitalnym oddziale siedem przypadków odry, dziewięć kolejnych czeka na potwierdzenie. Przypominamy sobie odrę, a prawda jest taka, że o chorobach zakaźnych zapominać nie możemy, bo one wracają. W przypadku odry mamy do czynienia z problemem migracji oraz braku szczepień - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.
Dodajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia informuje o tym, że w roku 2018 w Europie odnotowano kilkadziesiąt tysięcy przypadków zachorowań na odrę. Choroba, uważana jeszcze niedawno za opanowaną, ponownie staje się problemem. Szczepienia, wprowadzone w Polsce w roku 1975, powinny ją wyeliminować, ale - jak pokazują ostatnie miesiące - temat ponownie stał się aktualny.

- Od 30 lat nie mówiliśmy o odrze, ale problem wrócił. To choroba leczona objawowo, tylko najgroźniejsze przypadki trafiają do szpitali. Organizm musi sam z nią sobie poradzić. Osoby, które przeszły odrę w młodości, są na nią uodpornione - mówiła dr Błudzin. - Szczepienia to dobre rozwiązanie, także w przypadku pracowników ochrony zdrowia, którzy mogą się spotkać z chorymi. Nie ma epidemii, są ogniska epidemiczne. Najbardziej pesymistyczny scenariusz to zachorowanie w Polsce nawet kilkudziesięciu tysięcy osób - dodał nasz gość.
Urszula Posmyk w rozmowie "Poglądy i osądy"
Urszula Posmyk, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu
- Według WHO, do 2020 roku mieliśmy być kontynentem wolnym od odry, ale od 2017 roku ta tendencja epidemiologiczna się zmieniła. To efekt migracji, ruchów antyszczepionkowych, wywołanych jednym, dawno już zakwestionowanym, artykułem, wreszcie nierealizowania obowiązku szczepień. Także w Polsce tak zwana wyszczepialność spadła poniżej bezpiecznego poziomu 95 procent - mówiła w "Poglądach i osądach" Urszula Posmyk, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

W Polsce w roku 2017 odnotowano 63 przypadki zachorowań na odrę, w roku 2018 339 przypadków, w 2019 mamy już zgłoszonych 214 podejrzeń zachorowań (są weryfikowane), na Opolszczyźnie - aż 35 przypadków (29 w Opolu).

- Jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce - mówi nasz gość. - Ale nie jesteśmy enklawą, w listopadzie i grudniu dominowali nasi sąsiedzi, u nas zachorowań nie było. Mamy ruch ludności, nie mamy kordonów sanitarnych - podkreśliła.

Zobacz także

2020-10-27, godz. 08:39 Marcin Ociepa o politycznej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodów eugenicznych Marcin Ociepa, wiceprezes zarządu krajowego Porozumienia -Te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności… » więcej 2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »