Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Manfredem Grabelusem i Moniką Czech-Tańczuk…
2019-01-23, 09:46 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Manfredem Grabelusem i Moniką Czech-Tańczuk o jakości powietrza w Opolu

Manfred Grabelus o tym, skąd pochodzi najwięcej zanieczyszczeń powietrza
Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO
- Z indywidualnego ogrzewania pochodzi najwięcej zanieczyszczeń i to właśnie decyduje o tym, że mamy złe powietrze - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego. - Przemysł z reguły ma wyższe kominy, więc te zanieczyszczenia są na większej wysokości i wiatr roznosi je po większej przestrzeni - dodał.

Województwo opolskie przygotowało projekt programu walczącego z zanieczyszczeniem powietrza warty 2,8 mln euro, który w 55% może sfinansować Komisja Europejska. Wymagany wkład własny miał sfinansować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wczoraj zarząd województwa otrzymał informację, że tak się nie stanie. - Nie dostaliśmy uzasadnienia, mamy tylko informację ustną. Dofinansowanie wkładu własnego miało wynosić 4.5 mln złotych, do końca stycznia musimy złożyć wniosek do Komisji Europejskiej. Teraz nie zdążymy go zmienić, nawet jeśli zmienilibyśmy montaż finansowy - zaznaczył dyrektor Grabelus. To może oznaczać, że kompleksowy system zarządzania jakością powietrza w samorządach regionu nie będzie realizowany.
Monika Czech-Tańczuk o tym jak ruchy powietrza wpływają na jakość opolskiego powietrza
Monika Czech-Tańczuk, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska
W "Poglądach i osądach" Monika Czech-Tańczuk, wicenaczelnik wydziału ochrony środowiska urzędu miasta Opola wyjaśniła, że ogromne znaczenie w kwestii jakości powietrza w stolicy regionu mają ruchy powietrza. - Wczoraj doskonale było widać jak wędrowały do nas masy powietrza z aglomeracji katowickiej. 80-90% przyczyn zanieczyszczenia to powietrze napływające z zewnątrz - powiedziała.

Dzisiaj (23.01) w Opolu powietrze jest czyste. - Niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli niskie temperatury, słońce ogrzewające powietrze, które chce unieść się do góry, ale zostaje zatrzymane przez zimne powietrze w wyższych warstwach a do tego brak wiatru powoduje kumulację zanieczyszczenia nad miastem - wyjaśniła.
Stolica regionu od kilku lat dofinansowuje wymianę starych zanieczyszczających powietrze źródeł ogrzewania. Zainteresowanie jest coraz więcej, ale i tak przeznaczone na ten cel pieniądze nie są do końca wykorzystywane. - Z ubiegłego roku zostało 300 tysięcy złotych. Zostały one przeniesione na ten rok - powiedziała Monika Czech-Tańczuk.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »