Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marek Witek i Lucjan Dzumla o działaniach na rzecz…
2019-01-03, 09:56 Autor: Marek Świercz

Marek Witek i Lucjan Dzumla o działaniach na rzecz wielokulturowości w regionie

Marek Witek o funkcji pełnomocnika władz regionu ds. wielokulturowości
Marek Witek, pełnomocnik władz regionu do spraw wielokulturowości
- Jestem Ślązakiem z niemieckimi korzeniami, więc można powiedzieć, że sam jestem wielokulturowy. Przez 13 lat byłem wiceburmistrzem Dobrodzienia, odszedłem po ostatnich wyborach. Kilka osób zaproponowało mi przyjęcie stanowiska pełnomocnika do spraw wielokulturowości i postanowiłem się zgodzić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, który od najbliższego poniedziałku będzie pełnomocnikiem zarządu województwa do spraw wielokulturowości.

To nowe stanowisko, utworzone na wniosek Mniejszości Niemieckiej i wpisane do umowy koalicyjnej. Zdaniem prawicowej opozycji stanowisko niepotrzebne, bo pełnomocnik do spraw mniejszości narodowych działa już przy wojewodzie.

- Wojewoda ma inne zadania niż samorząd województwa - komentuje Witek. Zadaniem pełnomocnika będzie między innymi stworzenie centrum dokumentującego obecność Niemców w Polsce (jak mówi, nie tylko w okresie ostatnich 30 lat, gdy MN mogła działać jawnie), ale także otwarcie się na postulaty Romów, Kresowian i coraz liczniejszej społeczności ukraińskiej.

- Myślę, że wbrew obawom niektórych, nie wszyscy Ukraińcy pojadą pracować do Niemiec. W słowiańskiej Polsce z pewnością czują się bardziej u siebie, nie ma tu bariery językowej - przekonuje. - Trzeba rozpoznać ich potrzeby. Cerkiew w Opolu? A dlaczego by nie, Opolszczyzna jest otwarta.
Lucjan Dzumla o roli mniejszości narodowych
Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
- Powołanie pełnomocnika do spraw wielokulturowości to bardzo dobry pomysł, przyda się ktoś, kto będzie koordynował działania obliczone na ochronę tradycji różnych grup, bo przecież chodzi nie tylko o Mniejszość Niemiecką. My deklarujemy wolę współpracy, zwłaszcza, że mamy bogate doświadczenia, choćby w przygotowaniu wystaw - mówił w "Poglądach i osądach" Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zdaniem naszego gościa mniejszości na całym świecie są zagrożone asymilacją, ale można też obserwować trendy odwrotne. - Mamy do czynienia z odrodzeniem śląskości, z drugiej strony coraz więcej członków Mniejszości Niemieckiej znakomicie mówi po niemiecku i wychowuje swoje dzieci dwujęzycznie - dodał Dzumla.

Zobacz także

2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »