Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marek Witek i Lucjan Dzumla o działaniach na rzecz…
2019-01-03, 09:56 Autor: Marek Świercz

Marek Witek i Lucjan Dzumla o działaniach na rzecz wielokulturowości w regionie

Marek Witek o funkcji pełnomocnika władz regionu ds. wielokulturowości
Marek Witek, pełnomocnik władz regionu do spraw wielokulturowości
- Jestem Ślązakiem z niemieckimi korzeniami, więc można powiedzieć, że sam jestem wielokulturowy. Przez 13 lat byłem wiceburmistrzem Dobrodzienia, odszedłem po ostatnich wyborach. Kilka osób zaproponowało mi przyjęcie stanowiska pełnomocnika do spraw wielokulturowości i postanowiłem się zgodzić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, który od najbliższego poniedziałku będzie pełnomocnikiem zarządu województwa do spraw wielokulturowości.

To nowe stanowisko, utworzone na wniosek Mniejszości Niemieckiej i wpisane do umowy koalicyjnej. Zdaniem prawicowej opozycji stanowisko niepotrzebne, bo pełnomocnik do spraw mniejszości narodowych działa już przy wojewodzie.

- Wojewoda ma inne zadania niż samorząd województwa - komentuje Witek. Zadaniem pełnomocnika będzie między innymi stworzenie centrum dokumentującego obecność Niemców w Polsce (jak mówi, nie tylko w okresie ostatnich 30 lat, gdy MN mogła działać jawnie), ale także otwarcie się na postulaty Romów, Kresowian i coraz liczniejszej społeczności ukraińskiej.

- Myślę, że wbrew obawom niektórych, nie wszyscy Ukraińcy pojadą pracować do Niemiec. W słowiańskiej Polsce z pewnością czują się bardziej u siebie, nie ma tu bariery językowej - przekonuje. - Trzeba rozpoznać ich potrzeby. Cerkiew w Opolu? A dlaczego by nie, Opolszczyzna jest otwarta.
Lucjan Dzumla o roli mniejszości narodowych
Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
- Powołanie pełnomocnika do spraw wielokulturowości to bardzo dobry pomysł, przyda się ktoś, kto będzie koordynował działania obliczone na ochronę tradycji różnych grup, bo przecież chodzi nie tylko o Mniejszość Niemiecką. My deklarujemy wolę współpracy, zwłaszcza, że mamy bogate doświadczenia, choćby w przygotowaniu wystaw - mówił w "Poglądach i osądach" Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zdaniem naszego gościa mniejszości na całym świecie są zagrożone asymilacją, ale można też obserwować trendy odwrotne. - Mamy do czynienia z odrodzeniem śląskości, z drugiej strony coraz więcej członków Mniejszości Niemieckiej znakomicie mówi po niemiecku i wychowuje swoje dzieci dwujęzycznie - dodał Dzumla.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »