Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Aleksandrą Czerkawską i Markiem Boci…
2018-12-17, 11:11 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Aleksandrą Czerkawską i Markiem Bocianowskim

Aleksandra Czekawska o tym, że nadal 90% karpia trafia do klientów przed Wigilią
Aleksandra Czerkawska, dyrektor biura Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna
– Staramy się namawiać Polaków, żeby jedli polskiego karpia przez cały rok, a nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale oceniam, że nadal 90 procent karpia trafia do klientów przed Wigilią. Ale zmieniają się nasze przyzwyczajenia, coraz rzadziej kupujemy karpia żywego, teraz wybieramy raczej przetworzonego, wyfiletowanego. Kończy się też moda na ryby z importu, klienci zorientowali się, że łosoś jest hodowany w niezdrowych warunkach, faszerowany antybiotykami. A karp może nie jest tani, ale to ryba świeża, zdrowa, po prostu ekologiczna – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Aleksandra Czerkawska, dyrektor biura Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna. Jak informuje nasz gość, na Opolszczyźnie produkuje się rocznie około 1 600 ton karpia, co daje nam, w zależności od sezonu, od trzeciego do piątego miejsca w kraju. W gminie Lubsza powstała też pierwsza całoroczna przetwórnia. Dzięki unijnym pieniądzom dzielonym przez Lokalną Grupę (w tym okresie programowania to 22 mln zł) będą też kolejne inwestycje, kolejna przetwórnia ma powstać w Niemodlinie, smażalnia w JuraParku w Krasiejowie, rozbudowany zostanie także ośrodek Poliwoda w Biestrzynniku. – My z kolei nastawiamy się na filmy promujące nasze karpie i pstrągi. To kontynuacja szkoleń dla restauratorów, które objęły 120 osób z 40 lokali – dodaje nasz gość.
Marek Bocianowski o tym, dlaczego w tym roku choinki sprzedawane są nieco taniej
Marek Bocianowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków
– W tym roku sprzedajemy nieco taniej, bo trochę zmieniliśmy zasady. Typowa choinka, taka mniej więcej półtorametrowa, to koszt nieco ponad 30 zł. Zdarzają się oczywiście choinki dużo większe, kilkumetrowe, które potem stoją przed ratuszami czy kościołami. Wtedy cenę negocjujemy – mówił w „Poglądach i osądach” Marek Bocianowski z Nadleśnictwa Prószków. Pytany o kradzieże choinek w lasach, nasz gość stwierdził, że nadal się zdarzają, bo dla niektórych do tradycji należy własnoręczne ścinanie świątecznej choinki. Ale może to być tradycja kosztowna – choinkę trzeba z lasy wywieźć i zdarza się, że złodziej zostaje namierzony. Może dostać mandat, bardziej dotkliwy, jeśli wyciął choinkę z młodnika, czyli taką, która – jak mówi Bocianowski – miała przed sobą długą przyszłość. Naszego gościa pytaliśmy także o dokarmianie zwierząt. Stwierdził, że przy łagodnych zimach zwierzęta wyżywią się same bez problemu, poza tym myśliwi zmienili strategię. – Teraz dokarmiamy tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy jest taka potrzeba, bo uznaliśmy, że nadmierne pomaganie prowadzi do osłabienia naturalnej selekcji – tłumaczy.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »