Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiat…
2018-12-04, 10:18 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiatkiem

Bożena Kalecińska o tym, jak stan wojenny na Ukrainie wpłynął na sytuację przebywających w naszym regionie Ukraińców
Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW
– Przychodzą do nas młodzi Ukraińcy, którzy studiują albo pracują na Opolszczyźnie, pytają, czy jak pojadą do rodziny na święta, to będą mogli wrócić, czy też dostaną karty powołania do wojska. Nie bardzo wiem, co im odpowiedzieć, bo były już przypadki, że ktoś pojechał na Ukrainę i już nie wrócił, musiał przerwać studia. Podejrzewam, że na wszelki wypadek jednak zostaną w Polsce – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, zapewniając przy tym, że polska administracja na pewno nie będzie pośredniczyła w przekazywaniu kart powołania. – Żadne przepisy na to nie pozwalają – dodaje. Nasz gość mówił także o Ukraińcach polskiego pochodzenia, którzy mogą liczyć na otrzymanie Karty Polaka. –Tylko w tym roku rząd przeznaczył na pomoc dla nich 30 mln zł. Czteroosobowa rodzina może liczyć na wsparcie w wysokości 20 tys. zł – mówi Kalecińska. Z danych OUW wynika, że na Opolszczyźnie przebywa w tej chwili około 16 tysięcy Ukraińców. To nie tylko pracownicy, ale także studenci i uczniowie szkół średnich. – Największa grupa uczniów z Ukrainy trafiła do prószkowskiej Pomologii – dodaje.
Tomasz Kwiatek o Ukraińcach na opolskim rynku pracy
Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu
– Stan wojenny w dziesięciu obwodach na Ukrainie martwi pracodawców, którzy mają problem ze ściągnięciem pracowników z tych terenów. Ale radzą sobie, przenosząc swoją aktywność na tereny nie objęte stanem wojennym – mówił w „Poglądach i osądach” Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu. Jak mówi nasz gość, tylko na terenie Opola i powiatu opolskiego zarejestrowano w tym roku 38 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy na okres sześciu miesięcy. Faktyczna liczba Ukraińców na Opolszczyźnie jest jednak mniejsza, bo nie wszyscy podjęli pracę u nas, niektórzy poszukali pracodawców w innych województwach. Kwiatek dodaje, że płace Ukraińców wcale nie są niższe niż płace polskich pracowników, zdarza się nawet, że są dla pracodawców drożsi, bo ten zapewnia im mieszkanie i pokrywa koszty utrzymania. – Nie jest tajemnicą, że jedna z burs w Opolu została kupiona przez agencję pracy z myślą o zakwaterowaniu tam Ukraińców – mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »