Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Michałem Wieczorkiem i komentarz Józefa…
2018-08-20, 10:39 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Michałem Wieczorkiem i komentarz Józefa Kotysia

Michał Wieczorek o tym, że Opolszczyzna nadal jest miejscem turystyki weekendowej dla mieszkańców ościennych województw
Michał Wieczorek, który odpowiada za informację w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
– W piątek minął termin zgłaszania kandydatów w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny. Dostaliśmy kilkanaście zgłoszeń, w tym kilka zupełnie nowych i naprawdę ciekawych, które mają szansę nie tylko na certyfikat OROT-u, ale także Polskiej Organizacji Turystycznej. Przypomnę, że taki certyfikat ma między innymi Muzeum Polskiej Piosenki.

Zamek w Niemodlinie wygrał w prestiżowym internetowym konkursie POT a JuraPark w Krasiejowie zgarnął wszystkie praktycznie nagrody, ze Złotym Certyfikatem POT włącznie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Michał Wieczorek, który odpowiada za informację w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, do której należy w tej chwili 150 różnych podmiotów, od instytucji samorządowych przez stowarzyszenia po przedsiębiorców z branży turystycznej. Zgłoszenia zostaną teraz zweryfikowane a następnie ocenione przez kapitułę. Jednym z kryteriów, jak mówi nasz gość, jest nastawienie na komercjalizację oferty – produkt turystyczny ma po prostu przynosić zyski.

Jak dodaje Wieczorek, Opolszczyzna nadal jest miejscem turystyki weekendowej dla mieszkańców ościennych województw, którzy chętnie wybierają Opole (hitem jest Muzeum Polskiej Piosenki i ZOO, które odwiedza ponad 200 tysięcy osób rocznie). Turystów przyciąga też JuraPark, zamek w Mosznej (blisko 250 tysięcy gości) czy okolice Góry św. Anny (nawet pól miliona turystów i pielgrzymów).
Józef Kotyś o tym, dlaczego postawił na rozwój turystyki, gdy był burmistrzem Kolonowskiego
Józef Kotyś, były burmistrz Kolonowskiego
– Lata 90-te to był czas gospodarczej zapaści. Upadł węzeł kolejowy w Fosowskiem, zaczęły się zwolnienia w hutach w Zawadzkiem i Ozimku. Szukaliśmy jakiegoś nowego pomysłu i pod wpływem doświadczeń po wizytach w partnerskiej gminie pod Hanowerem postanowiliśmy postawić na turystykę. Zostałem swego rodzaju liderem projektu, w którym wzięło udział siedem samorządów. Wytyczyliśmy o oznaczyliśmy trasy rowerowe od rogatek Opola po granice powiatów lublinieckiego i gliwickiego. W sumie 370 km leśnych duktów – mówił w „Poglądach i osądach” Józef Kotyś, były burmistrz Kolonowskiego. Kolejnym pomysłem były spływy kajakowe. – Co roku takie spływy organizowała u nas grupa zapaleńców z Gliwic, od nich dowiedzieliśmy się, że Mała Panew jest jedną z trzech nizinnych rzek w Polsce, która ma charakterystykę rzeki górskiej – wspomina nasz gość.

Kajakarstwo wpisano do strategii rozwoju gminy i dziś, dzięki prywatnym podmiotom, na terenie gminy jest około 700 miejsc kajakowych. By wypożyczyć kajak na weekend, trzeba się zgłosić z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

Kotyś był także jednym z pomysłodawców i wiceprezesem OROT-u a potem, jako wicemarszałek odpowiedzialny za unijne dotacje, przekonał Komisje Europejską, by pozwoliła samorządowi regionu na organizowanie konkursów adresowanych do podmiotów zainteresowanych rozbudową branży turystycznej. – Bruksela nie chciała się zgodzić, bo uważała, że turystyka jest mało innowacyjna, ale ostatecznie udało mi się unijnych urzędników przekonać – dodaje nasz gość.
Z Józefem Kotysiem rozmawia Marek Świercz
Z Michałem Wieczorkiem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »