Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Monika Bartel o badaniach wysokości plonów oraz…
2018-08-14, 09:43 Autor: Marek Świercz

Monika Bartel o badaniach wysokości plonów oraz Herbert Czaja o stanie opolskiego rolnictwa

Monika Bartel o badaniach wysokości plonów
Trwa badanie wysokości zbioru plonów, rzepaku i rzepiku. Wylosowaliśmy tysiąc rolników, których poprosiliśmy o wypełnienie w internecie specjalnego formularza. Do tych, którzy tego nie zrobią, zadzwonią nasi teleankieterzy - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.

Nasz gość tłumaczy, że tego rodzaju badania różnych wybranych aspektów rzeczywistości społecznej i gospodarczej - podejmowane z inicjatywy samego Urzędu Statystycznego albo na wniosek zainteresowanych podmiotów - prowadzone są cały czas i mogą być cennym źródłem wiedzy dla decydentów różnych szczebli. Przykładem może być planowanie polityki edukacyjnej w oparciu o prognozy demograficzne.

Bartel informuje także że Powszechny Spis Rolny planowany jest na rok 2020 a Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań na rok 2021. W odróżnieniu od ostatnich spisów, przeprowadzanych tzw. metodą reprezentacyjną, będą to spisy z natury. Źródłem informacji będą bazy danych posiadane przez różne instytucje (które zostaną oczywiście zweryfikowane), samospis przez internet oraz dane pozyskane przez teleankieterów i rachmistrzów spisowych, którzy będą odwiedzali Polaków w domach.
Herbert Czaja o opolskim rolnictwie
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Gdy mieliśmy w gospodarce system centralnego planowania takie spisy miały sens, bo na nich rząd opierał swoją politykę. Ale nie bardzo rozumiem, po co robić je w naszej rzeczywistości gospodarczej. Nie bardzo też wierzę w analizy robione na podstawie takich spisów, bo sceptycznie podchodzę do wiarygodności danych przekazywanych przez rolników. Dla nich to dodatkowe obciążenie, z własnego doświadczenia wiem, że czasem podajemy dane trochę z sufitu - przyznał w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Nasz gość dodał, że opolskie rolnictwo bardzo się zmieniło po wejściu Polski do unii. Jak wylicza, w tej chwili mamy 27 600 rolników (to ci, którzy występują o dopłaty), ale tylko część z nich żyje tylko z rolnictwa, większość gdzieś jeszcze pracuje albo wyjeżdża na tak zwane saksy. - Przeciętna wielkość gospodarstwa na Opolszczyźnie to 20 hektarów, z takiego areału nie da się godnie żyć, tu potrzeba co najmniej 100 hektarów. W mojej rodzinnej gminie Zębowice było kiedyś 800 rolników, dziś takich żyjących z gospodarki jest nas może 10 - mówi nam Czaja.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »