Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Tomaszem Hormańskim o tym, że w zapobieganiu…
2018-06-16, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z Tomaszem Hormańskim o tym, że w zapobieganiu uzależnieniom najważniejsza jest bliskość

Tomasz Hormański o tym, że w zapobieganiu uzależnieniom najważniejsza jest bliskość
Niemal w każdym tygodniu media informują o kolejnych zatruciach dopalaczami. Na Opolszczyźnie, w Brzegu, odnotowano przypadek hospitalizacji po spożyciu twardych narkotyków. Czas wakacji sprzyja eksperymentom podejmowanym przez młodzież, więc z Tomaszem Hormańskim, specjalistą terapii uzależnień, psychoterapeutą z ośrodka Monaru w Zbicku, rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z tym problemem.
Z Tomaszem Hormańskim rozmawia Ewa Skrabacz
- Ze względu na specyfikę dopalaczy, sposób ich opakowywania czy dystrybucji, rodzice mają niewielkie szanse, by rozpoznać nawet leżący na biurku dziecka produkt. By móc zareagować na pojawiające się problemy, trzeba być cały czas przy dziecku, wiedzieć, czym ono żyje, jakie ma problemy. Trzeba zbudować relację - mówił Hormański.

Psychoterapeuta zwracał także uwagę, że straszenie nie jest skuteczną metodą w walce z narkotykami. Skutki uzależnienia, nawet ukazane bardzo drastycznie, nie powstrzymują przed sięgnięciem po substancje psychoaktywne. Trzeba przede wszystkim rozpoznać problem, który leży u podstaw decyzji o zażyciu narkotyków.

Zobacz także

2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »