Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr Magdaleną Gołowkin-Hudałą i komentarz…
2018-06-01, 10:00 Autor: Marek Świercz (oprac. Paweł Grabek)

Rozmowa z dr Magdaleną Gołowkin-Hudałą i komentarz Aleksandra Iszczuka

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała o tym, jak ewoluowały prawa dziecka
Dr Magdalena Gołowkin-Hudała, Wydział Prawa i Administracji UO
- O dobro dziecka dbać winni rodzice, państwo nie powinno im przeszkadzać, co najwyżej jej pomagać. Ingerować w obronie praw dziecka winno wtedy, gdy te prawa są naruszane - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Magdalena Gołowkin-Hudała z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość stwierdził przy tym, że nowelizowany na okrągło kodeks rodzinny pochodzi jeszcze z lat 60. minionego stulecia i nie wszystkie sprawy reguluje w sposób jednoznaczny. Tak jest na przykład z władztwem rodzicielskim, które w wielu przypadkach jest trudne do wyegzekwowania, zwłaszcza wtedy, gdy rodzice się rozeszli i mają różne wizje wychowania dziecka, co generuje nieuniknione konflikty. Zdaniem Gołowkin-Hudały, optymistycznym zjawiskiem jest jednak to, że dorośli w coraz większym stopniu respektują prawa dzieci, na przykład przestali stosować zakazane kary cielesne. Co do ingerencji służb państwowych, przed którymi ostrzegają konserwatywni komentatorzy, dużo zależy od społecznego zaufania do tych służb.
- W Norwegii interwencji pracowników jest bardzo dużo, ale tam państwu ufa 90 procent obywateli - mówi nasz gość.
Aleksander Iszczuk o prawach ucznia przed laty i dziś
Aleksander Iszczuk, dyrektor II LO w Opolu
- W naszej szkole nie mamy rzecznika praw ucznia, taką rolę pełni opiekun samorządu studenckiego. Nie wydaje mi się, by ktoś taki był niezbędny. Mamy statut szkoły wypracowany i respektowany przez cała szkolną społeczność, dopasowany do naszych potrzeb - mówił w "Poglądach i osądach" Aleksander Iszczuk, dyrektor II LO w Opolu.
Zapytany o to, jak w ostatnich dekadach zmieniała się młodzież, Iszczuk stwierdził, że sama młodzież jest taka sama, bardzo zmieniły się za to realia, w jakich żyją młodzi.
- Nigdy nie mieliśmy tylu uczniów z rozbitych rodzin, mam wrażenie, że dziś co trzeci uczeń ma rodziców, którzy się rozeszli. Dla młodych ludzi to trudna sytuacja, pamiętam prymuskę, która w trzeciej klasie przestała się uczyć i zaczęła sprawiać problemy wychowawcze. Powodem było to, że jej rodzice się rozwodzili i sytuacja w domu była dla niej istotniejsza niż matura - opowiadał Iszczuk.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »