Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Mieczysławem Wojtaszkiem i komentarz Doroty…
2017-10-19, 10:42 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Mieczysławem Wojtaszkiem i komentarz Doroty Rutkowskiej

Mieczysław Wojtaszek o tym kto i dlaczego musi oddać pieniądze z programu 500+
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu
W rozmowie "W cztery oczy" gościem Radia Opole był Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Rozmawialiśmy z nim o pieniądzach z programu 500+, jakie muszę teraz oddać ci, którzy je bezprawnie pobrali. To 102 tys. zł. za okres 18 miesięcy. W tym czasie Opolanie otrzymali w ramach projektu 707 mln. zł pomocy, zatem odsetek nienależnych świadczeń był minimalny. Na dodatek te nienależne świadczenie niekoniecznie musiały wynikać ze złych intencji obdarowanych, czasem źle wypełnili dokumenty, czasem w trackie trwania programu znaleźli nową pracę lub dodatkowe źródło dochodu, ew. rozwiedli się. Programem w regionie objętych jest 80 tys. dzieci, a dyrektor Wojtaszek podkreślił, że zaledwie 30 świadczeń wydano w formie nie pieniężnej, lecz materialnej (ubrania, leki, żywność), co świadczy o tym, iż niesprawiedliwe i mylne okazały się prognozy, że biedniejsi Polacy przepiją pomoc z programu 500+.
Dorota Rutkowska o tym, na co Opolanie wydają pieniądze z programu 500+
Dorota Rutkowska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu
Podobnego zdania była zastępczyni dyrektora Wojtaszka – Dorota Rutkowska – która mówiła, że wydatki z pomocy spełniały typowe kryteria tzw. piramidy Maslowa. Najpierw Opolanie zaspokoili swoje najważniejsze potrzeby: zapełnili lodówki, kupili dzieciom buty, ubrania, książki i leki. Potem zaczęli realizować potrzeby wyższego rzędu: wczasy, wycieczki, zwiedzanie. Następnie realizacja pomocy wskoczyła na wyższą półkę: finansowanie hobby, nauka języków, kursy, sport, korepetycje. Wg. Doroty Ruktowskiej program 500+ poprawił kondycję polskich rodzin i zmienił profile osób przychodzących do pomocy społecznej. Dziś robią to już ludzie, którzy wyjątkowo nie potrafią sobie radzić w życiu (choroba, nałogi) lub po prostu wybrali żywot „wolnego ptaka”.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »