Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Anitą Dorczyńską-Czopowik i komentarz…
2017-05-17, 09:12 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa z Anitą Dorczyńską-Czopowik i komentarz Artura Łęgi

Anita Dorczyńska-Czopowik o Opolskiej Konferencji Programu Równać Szanse
Anita Dorczyńska-Czopowik, Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia
- Koordynujemy program "Równać szanse" w czterech województwach, służymy pomocą merytoryczną w pozyskaniu dofinansowania z Warszawy. To kwota 8,5 tysiąca złotych na jeden projekt. Konkurs ogłaszamy w sierpniu i zbieramy propozycje do końca października. W tym roku wsparcie otrzyma 27 projektów z tych czterech województw, w tym 5 z Opolszczyzny - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Anita Dorczyńska-Czopowik z Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia. Projekty dotyczą działań, które mają na celu rozwijanie różnych umiejętności u młodych ludzi w wieku od 13 do 19 lat i adresowane są do mieszkańców mniejszych miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców. Dziś w Opolu organizowana jest pierwsza wojewódzka konferencja, która ma podsumować regionalne doświadczenia związane z realizacją tego programu.
Artur Łęga o założeniach programu Równać Szanse
Artur Łęga, krajowy koordynator programu Równać Szanse
- To program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany w Polsce od 17 lat przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Początkowo nastawiliśmy się na wyrównywanie szans edukacyjnych, ale badania pokazały, że tu różnice między mieszkańcami małych i dużych miejscowości nie przekraczają kilku procent. Dlatego teraz działamy na rzecz rozwijania tak zwanych kompetencji społecznych. Kluczowe jest to, by w tych projektach dorosły był tylko doradcą, wszystkie decyzje powinni podejmować młodzi ludzie - mówił w "Poglądach i osądach" Artur Łęga, krajowy koordynator programu "Równać szansę". Projekty mogą zgłaszać stowarzyszenia, szkoły i takie instytucje jak biblioteki czy domy kultury, co roku dofinansowanie pozyskuje około 120 propozycji.

Zobacz także

2020-10-27, godz. 08:39 Marcin Ociepa o politycznej sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodów eugenicznych Marcin Ociepa, wiceprezes zarządu krajowego Porozumienia -Te sprawy są bardzo trudne i te wybory są trudne, na jednej szali mamy bowiem oczekiwania wolności… » więcej 2020-10-26, godz. 09:03 Mariusz Grochowski o rehabilitacji pacjentów pocovidowych – Trafiają do nas pacjenci np. z osłabieniem albo z płytszym oddechem. Rehabilitacja ma poprawić wydolność wysiłkową i krążeniową, sprawność oddechową… » więcej 2020-10-25, godz. 08:31 Prof. Marek Gierlotka o przyczynach chorób cywilizacyjnych Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych, z czego wynikają i jak się przed nimi chronić? Na te pytania odpowiadał prof. Marek Gierlotka, kierownik oddziału… » więcej 2020-10-24, godz. 08:26 Maciej Róg o tym, czym jest test Coopera i jak się do niego przygotować - Test Coopera to test sprawności fizycznej i służy temu, by określić czy dana osoba jest w dobrej kondycji czy powinna rozpocząć jakąś głębszą analizę… » więcej 2020-10-23, godz. 10:49 Sylwia Daniłowska o sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych - Tak naprawdę zrealizowaliśmy dwa badania, bo pierwsze mieliśmy w kwietniu tego roku, a więc około 3 tygodnie po tym jak koronawirus zagościł na dobre… » więcej 2020-10-22, godz. 08:40 Marek Froelich o sytuacji rolników w kontekście zalanych gospodarstw i upraw - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe prócz suszy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej… » więcej 2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »