Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online'…
2024-06-17, 09:16 Autor: Daniel Klimczak

"Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole

"Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole
-Planujemy zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy w ustawie i nie będzie tego konsultował ze środowiskiem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Polityk gości na Opolszczyźnie w ramach objazdu uczelni w całej Polsce, w czasie którego - jak przekonuje - mają zostać wypracowane zapisy nowej ustawy.
Polityk zapowiadał, że nowe przepisy nie będą oznaczały rewolucji na uczelniach. Radykalnych zmian nie przewiduje on także jeśli chodzi o liczbę szkół wyższych. Choć minister przekonuje, że uczelni jest dziś za dużo, to jego zdaniem mniejsze instytucje należy zachęcać, a nie zmuszać do łączenia się z większymi.

- Namawiam całe środowisko, wszędzie na spotkaniach o tym mówimy. Już pokazuję, że można to robić i dajemy dzisiaj zachętę finansową. W rozporządzeniu, które pojawiło się na początku czerwca już jest zapis, że w przypadku gdy uczelnie podejmą takie decyzje, to będą miały o 10 procent więcej corocznej subwencji już na stałe, więc jest o co walczyć - powiedział.

Ministra zapytaliśmy też o to, które uczelnie na Opolszczyźnie powinny jego zdaniem stracić swoją samodzielność, jednak nie wskazał on na żadną z nich.

- To jest suwerenna decyzja senatów, rektorów. My do niczego nie będziemy zmuszać - zastrzegł.

Zdaniem polityka, fuzje są nieuniknione z powodu spadającej liczby studentów, ale też powielania oferty przez kilka uczelni działających w jednym mieście. Nie bez znaczenia mają być też szanse na większe pieniądze czy możliwości w zakresie prowadzenia badań, które daje funkcjonowanie jako większy podmiot.

Naszego gościa zapytaliśmy też o nieprawidłowości w funkcjonowaniu prywatnych uczelni. To między innymi Collegium Humanum, którego dyplomy MBA nie będą honorowane przy obsadzaniu rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa. Jak przyznał minister, najbardziej poszkodowani z tego tytułu będą studenci, którzy zdobywali wiedzę w sposób rzetelny. Jego zdaniem, winne takiemu stanowy rzeczy są brak wystarczającego nadzoru nad uczelniami, ale też zmiany w prawie podjęte w czasach poprzedniego rządu.

- Bez żadnej kontroli ta uczelnia mogła otwierać kilkadziesiąt kierunków, zapraszać studentów do kształcenia on-line, załatwiać dyplomy w bardzo krótkim czasie.

Kolejnym problemem, na który zwraca uwagę minister, może być konieczność wypłaty odszkodowań tym, którzy ukończyli studia na tego typu uczelniach i nie mogą znaleźć pracy z powodu złej opinii o danej szkole.

Jak wskazywał Dariusz Wieczorek, to także sygnał dla młodzieży wybierającej się na studia, która powinna dokładnie weryfikować jakość kształcenia. Jednym z elementów, który stwarza okazję do nadużyć jest, jak przyznał, możliwość organizacji zajęć on-line, która według zapowiedzi polityka ma zostać ograniczona.

- Tu nie zadziałało państwo, bo w ustawach jest opisane precyzyjnie, że tego typu studia można prowadzić na poziomie 50 procent czasu on-line - powiedział.

Jego zdaniem, tolerowanie nieprawidłowości w postaci zajęć wyłącznie przez internet to brak woli ograniczania tego procederu ze strony poprzedniego rządu.

- Dzisiaj to przyzwolenie się kończy [...] przestrzegam tych, którzy tak łatwo chcieliby studiować 100% online, nie róbcie państwo tego - wskazywał, zapowiadając jednocześnie, że zapisy w nowej ustawie znacząco tę kwestię ograniczą.

Ministra zapytaliśmy też o powody odległych miejsc, które polskie uczelnie zajmują w międzynarodowych rankingach, czy o weryfikację jakości publikacji naukowych. Niedawno głośna stała się sprawa naukowca z krakowskiej AGH, który chcąc obnażyć wadliwe działanie systemu, wymyślił założenia do pracy o zapałkach kolekcjonowanych przez papieża Jana Pawła II. Jak potem przyznał, podany przez niego współautor pracy także został zmyślony, jednak nie przeszkodziło to w opublikowaniu tekstu w naukowym periodyku.

Zobacz także

2024-07-17, godz. 08:59 "To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości… - Początkowe plany są nie do końca aktualne, bo tych mieszkań będzie więcej - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski… » więcej 2024-07-16, godz. 10:19 "Donald Trump jest w bardzo dobrej sytuacji, ale nic nie jest jeszcze przesądzone" - dr Marek Kawa o sytuacji politycznej… - Donald Trump ma bardzo dobrą sytuację w tych wyborach, ale uważam, że nic nie jest jeszcze przesądzone - tak o szansach byłego prezydenta w listopadowych… » więcej 2024-07-15, godz. 09:28 "Wreszcie ktoś chce słuchać praktyków". Zuzanna Donath-Kasiura o założeniach reformy służby zdrowia - W tej reformie chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału szpitali, ich zasobów sprzętowych i personelu - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna… » więcej 2024-07-12, godz. 08:37 Marcin Wycisło o "złotej" nagrodzie Odnowy Wsi dla Jemielnicy - To dla nas bardzo miłe zaskoczenie. To efekt pracy wielu ludzi: decyzji podejmowanych przez samorządowców, ale przede wszystkim społecznego zaangażowania… » więcej 2024-07-11, godz. 08:20 "Życie potrafi zaskakiwać, szczególnie polityka" - Antonii Konopka, nowy członek zarządu województwa opolskiego -Przed wyborami nie zakładałem swojej dalszej misji, jako członek zarządu województwa opolskiego. To, że zdobyłem jedyny mandat w Sejmiku dla PSL spowodowało… » więcej 2024-07-10, godz. 09:26 "Jest bezpiecznie, więcej drobnych przestępstw". Insp. Magdalena Nguyen-Fudala o przestępczości i pracy policji w … Województwo Opolskie jest bezpieczne - zapewniała w Porannej Rozmowie Radia Opole komendant wojewódzka policji insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Wskazała też… » więcej 2024-07-09, godz. 08:56 "Bez tej struktury świat wyglądałby inaczej". Bartosz Maziarz o szczycie i rocznicy NATO - Powstanie i istnienie NATO przez 75 lat niewątpliwie przyczyniło się do pokoju na świecie. Bez tej struktury świat mógłby dziś wyglądać zupełnie inaczej… » więcej 2024-07-08, godz. 09:19 "Sprawdzamy i weryfikujemy". Podkom.Dariusz Świądczak o działaniach policji w sprawie fentanylu i innych wakacyjnych… - Na Opolszczyźnie jeszcze nie dostaliśmy takiego zgłoszenia, że ktoś na przykład w szpitalu jest pod wpływem tego narkotyku, ale sprawdzamy i weryfikujemy… » więcej 2024-07-05, godz. 09:24 "Paszporty wydawane na bieżąco, nie trzeba długo czekać". Wicewojewoda Piotr Pośpiech o paszportach i przepisach dla… - Nie ma na razie żadnych rozmów o tym, by w województwie miały powstać dodatkowe punkty składania wniosków i wydawania paszportów. - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-04, godz. 08:35 "Mamy do czynienia ze zbiegiem kilku przestępstw". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Szanse na przesłuchanie Zbigniewa Ziobry są uzależnione od jego stanu zdrowia - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Koalicji Obywatelskiej Witold… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »