Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu?…
2024-06-10, 09:43 Autor: Daniel Klimczak

Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu? Prof. Adam Drosik w Radiu Opole

Czy tegoroczne eurowybory faktycznie odmienią kształt Unii Europejskiej? Adam Drosik w Radiu Opole
Mandat europosła dla polityka z Opolszczyzny to duża szansa dla regionu - tak uważa gość Porannej Rozmowy Radia Opole, politolog, prof. UO Adam Drosik, którego zapytaliśmy o obecność Andrzeja Buły w nowym europarlamencie.

- Raczej możemy się spodziewać kontynuacji pewnej koncepcji funkcjonowania województwa. Chyba możemy się więc spodziewać solidnej współpracy na linii europarlamentarzysta i władze województwa - ocenił.
Nasz rozmówca zastrzegał jednak, że na efekty obecności Andrzeja Buły w Parlamencie Europejskim trzeba będzie poczekać.

- Po odnalezieniu się w Brukseli, mam nadzieję, że te działania będą - może nie widowiskowe, że będziemy o nich słyszeć, ale będziemy widzieć efekty. W korytarzach brukselskich po prostu trzeba się umiejętnie poruszać, spotykać z odpowiednimi ludźmi. Ale przede wszystkim trzeba tam być i Andrzej Buła tam będzie - powiedział.

Politologa zapytaliśmy też o przyczyny pierwszej od 10 lat wyborczej wygranej Koalicji Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością. W jego ocenie, przyczynił się do tego między innymi brak wyraźnego wsparcia dla prawicy ze strony środków masowego przekazu.

- PiS-owi zaczyna doskwierać brak machiny państwowo-medialnej działającej na rzecz partii i po prostu to tak powoli ubywa. Nie można już jakiejkolwiek wizerunkowo beznadziejnej sytuacji obrócić na swoją korzyść - usłyszeliśmy.

Ponadto, zdaniem naszego gościa, przyczyną wyborczej przegranej ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego mogą być też "bulwersujące malwersacje", które na światło dzienne wyciągają między innymi sejmowe komisje śledcze.

W rozmowie nie zabrakło pytań o kondycję trzeciej Drogi i o to, czy Polska 2050 podzieli los wcześniejszych "partii buntu" takich jak Ruch Poparcia Palikota, Kukiz15, czy Nowoczesna.

- Jest problem z ugrupowaniami, które wchodzą, próbując znaleźć tę przestrzeń dla siebie, nie mając właściwie struktur - zauważał.

W opinii naszego gościa, problemem Polski 2050 może być także brak wyraźnych lokalnych liderów, przez co ci są kreowani wśród osób z zewnątrz. Jedną z takich osób mogła być liderka listy, Róża Thun. Dotychczasowa eurodeputowana Polski2050, mimo aktywnej kampanii, uzyskała na Opolszczyźnie 1/5 liczby głosów, które przypadły Stanisławowi Tyszce z Konfederacji, mimo że ten właściwie nie pojawiał się w regionie. Zdaniem naszego gościa, różnica ta może wynikać także ze specyfiki wyborców Konfederacji, którzy dotychczas bardzo chętnie oddawali głos na "jedynki". Ponadto, jak przekonywał politolog, Trzecia Droga mogła już wyczerpać swoją formułę.

- To był chyba dobry pomysł na raz, natomiast nie jestem pewien, czy powinien być kontynuowany. Rzeczywiście udało się wejść do parlamentu i dla PSL-u to był taki tlen, który utrzymał ich przy życiu. Natomiast różnice pomiędzy partią miejską, jaką chciała być Polska 2050, a PSL-em to jest przepaść jeżeli chodzi o wiele kwestii - tłumaczył.
Z Adamem drosikiem rozmawia Daniel Klimczak (10.06.2024)

Zobacz także

2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej 2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej 2024-05-16, godz. 09:32 "Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi… » więcej 2024-05-15, godz. 09:00 "Najwyraźniej tak się zarządy partii umówiły" - Róża Thun o starcie z okręgu opolsko-dolnośląskiego Ubiegająca się o czwartą kadencję w europarlamencie Róża Thun po raz pierwszy kandyduje z okręgu opolsko-dolnośląskiego. W Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-05-14, godz. 08:30 Paweł Masełko: tydzień temu jeszcze byłem starostą -Wrażeń bardzo dużo. Wrażenia na całe życie! Wiele nowych wyzwań, ale mówię sobie: dam radę! - tak swoje pierwsze dni w parlamencie opisał nowy poseł… » więcej 2024-05-13, godz. 09:46 "Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego… Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura… » więcej 2024-05-10, godz. 08:45 Zbigniew Kubalańca: wybory do PE z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, najważniejsze od 20 lat - Dotąd dbaliśmy głównie o to, by było najwięcej pieniędzy dla Polski, teraz poza pieniędzmi, a będziemy mieli prawie miliard dla województwa opolskiego… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »