Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu?…
2024-06-10, 09:43 Autor: Daniel Klimczak

Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu? Prof. Adam Drosik w Radiu Opole

Czy tegoroczne eurowybory faktycznie odmienią kształt Unii Europejskiej? Adam Drosik w Radiu Opole
Mandat europosła dla polityka z Opolszczyzny to duża szansa dla regionu - tak uważa gość Porannej Rozmowy Radia Opole, politolog, prof. UO Adam Drosik, którego zapytaliśmy o obecność Andrzeja Buły w nowym europarlamencie.

- Raczej możemy się spodziewać kontynuacji pewnej koncepcji funkcjonowania województwa. Chyba możemy się więc spodziewać solidnej współpracy na linii europarlamentarzysta i władze województwa - ocenił.
Nasz rozmówca zastrzegał jednak, że na efekty obecności Andrzeja Buły w Parlamencie Europejskim trzeba będzie poczekać.

- Po odnalezieniu się w Brukseli, mam nadzieję, że te działania będą - może nie widowiskowe, że będziemy o nich słyszeć, ale będziemy widzieć efekty. W korytarzach brukselskich po prostu trzeba się umiejętnie poruszać, spotykać z odpowiednimi ludźmi. Ale przede wszystkim trzeba tam być i Andrzej Buła tam będzie - powiedział.

Politologa zapytaliśmy też o przyczyny pierwszej od 10 lat wyborczej wygranej Koalicji Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością. W jego ocenie, przyczynił się do tego między innymi brak wyraźnego wsparcia dla prawicy ze strony środków masowego przekazu.

- PiS-owi zaczyna doskwierać brak machiny państwowo-medialnej działającej na rzecz partii i po prostu to tak powoli ubywa. Nie można już jakiejkolwiek wizerunkowo beznadziejnej sytuacji obrócić na swoją korzyść - usłyszeliśmy.

Ponadto, zdaniem naszego gościa, przyczyną wyborczej przegranej ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego mogą być też "bulwersujące malwersacje", które na światło dzienne wyciągają między innymi sejmowe komisje śledcze.

W rozmowie nie zabrakło pytań o kondycję trzeciej Drogi i o to, czy Polska 2050 podzieli los wcześniejszych "partii buntu" takich jak Ruch Poparcia Palikota, Kukiz15, czy Nowoczesna.

- Jest problem z ugrupowaniami, które wchodzą, próbując znaleźć tę przestrzeń dla siebie, nie mając właściwie struktur - zauważał.

W opinii naszego gościa, problemem Polski 2050 może być także brak wyraźnych lokalnych liderów, przez co ci są kreowani wśród osób z zewnątrz. Jedną z takich osób mogła być liderka listy, Róża Thun. Dotychczasowa eurodeputowana Polski2050, mimo aktywnej kampanii, uzyskała na Opolszczyźnie 1/5 liczby głosów, które przypadły Stanisławowi Tyszce z Konfederacji, mimo że ten właściwie nie pojawiał się w regionie. Zdaniem naszego gościa, różnica ta może wynikać także ze specyfiki wyborców Konfederacji, którzy dotychczas bardzo chętnie oddawali głos na "jedynki". Ponadto, jak przekonywał politolog, Trzecia Droga mogła już wyczerpać swoją formułę.

- To był chyba dobry pomysł na raz, natomiast nie jestem pewien, czy powinien być kontynuowany. Rzeczywiście udało się wejść do parlamentu i dla PSL-u to był taki tlen, który utrzymał ich przy życiu. Natomiast różnice pomiędzy partią miejską, jaką chciała być Polska 2050, a PSL-em to jest przepaść jeżeli chodzi o wiele kwestii - tłumaczył.
Z Adamem drosikiem rozmawia Daniel Klimczak (10.06.2024)

Zobacz także

2024-06-21, godz. 08:30 Joanna Raźniewska: Bardzo chciałabym odczarować wciąż widoczne efekty pandemii w szkołach Dziś w szkołach w całek Polsce zabrzmi ostatni dzwonek. Dla trzech placówek w naszym regionie będzie to także koniec ich działalności. W piątkowy poranek… » więcej 2024-06-20, godz. 08:55 Marek Białokur o Narodowym Dniu Powstań Śląskich i dyskusji o śląskiej odrębności -Jestem bardzo szczęśliwy z tej dyskusji, która się toczy, bo ona może tylko z korzyścią działać na rzecz wiedzy o kształtowaniu się tego regionu. I… » więcej 2024-06-19, godz. 08:39 Zbigniew Kubalańca: polityka to gra kompromisów a ja coś o tym wiem -Myślę, że do 10 lipca ta sprawa powinna się wyjaśnić. Troszkę niezrozumiałe jest to, że przez ponad miesiąc było czterech członków zarządu, a teraz… » więcej 2024-06-18, godz. 08:30 Tomasz Kostuś: koniec pracy komisji ds. wyborów kopertowych najwcześniej pod koniec lipca - Nic się nie zmieniło! Komisje śledcze mają swoją rolę, swoje funkcje. Chcemy dociec prawdy i rozliczyć tych, którzy odpowiadają za niegospodarność… » więcej 2024-06-17, godz. 09:16 "Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole -Planujemy zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy… » więcej 2024-06-14, godz. 09:00 "Nie chciałbym, żeby województwem zarządzali ludzie bez ambicji". Szymon Ogłaza w Radiu Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w piątek 14 czerwca był nowy marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza. Naszego rozmówcę pytaliśmy o kierunek… » więcej 2024-06-13, godz. 09:27 "Chciałbym, żeby nikt nie podniósł ręki i nie zrobił zamachu na te pieniądze" - Andrzej Buła o swojej misji w Parlamencie… - Na pewno chciałbym przede wszystkim pracować w takiej komisji merytorycznej, która jest najbardziej powiązana z samorządem terytorialnym. Widzę, że będę… » więcej 2024-06-12, godz. 08:57 Bartosz Ryszka: nienajlepsze nastroje opolskich przedsiębiorców Wzrost kosztów działalności doskwiera opolskim firmom - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Bartosz Ryszka. Szczególne… » więcej 2024-06-11, godz. 08:33 Bartosz Maziarz: trwa wojna hybrydowa - spodziewajmy się jej nasilenia - Celem wojny hybrydowej jest wprowadzenie niepokoju wśród społeczeństw Unii Europejskiej, skłócenie wewnętrzne jej państw, bo im słabsza Unia tym silniejsza… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »