Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się…
2024-05-27, 15:16 Autor: Daniel Klimczak

Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa

Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa
Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada na naszej antenie jej członek, poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Jak wskazuje polityk, tak długi czas wynika ze sporego zakresu dokumentów, jak i długiego czasu trwania możliwych nieprawidłowości. Z parlamentarzystą rozmawialiśmy też o wątpliwościach związanych z Funduszem Sprawiedliwości oraz wydawaniem przez sądy zgód na stosowanie podsłuchów.
Nasz gość przekonywał, że na podstawie dotychczasowych prac komisji, już teraz można wskazywać, że w czasach rządów prawicy, używając systemów służących do inwigilowania obywateli, "odzierano ludzi z godności". Jak dodawał, taki proceder mógł służyć także wywieraniu politycznych nacisków.

- To jest afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar stosowania Pegasusa. Dla nas istotni są sprawcy. Dla nas istotny jest Wąsik, Kamiński. Ludzie, którzy za tym stali, ludzie którzy dysponowali tymi informacjami, którzy po prostu robili wszystko, żeby mieć haki. Jak to działało w państwie PiS, widzą państwo na przykładzie afery Ex Bono i ludzi Kowalskiego, Jakiego. Ostatnie nagranie ujawnione przez Onet, w którym rozmowa wiceministra sprawiedliwości z prokuratorem regionalnym w Warszawie tyczy się tego, jak zamieść pod dywan, jak zneutralizować wykryte przeze mnie nieprawidłowości w Ex Bono i zawiadomienie do prokuratury. To tylko potwierdza, że przez lata, pracując nad tymi aferami, mieliśmy rację. To była prawda, a oni robili wszystko, żeby to utopić - powiedział.

Zdaniem polityka, ujawnione dotąd informacje dotyczące możliwych nieprawidłowości związanych z Funduszem Sprawiedliwości to jedynie "wierzchołek góry lodowej".

Naszego gościa zapytaliśmy też o dotychczasowe praktyki związane z zakładaniem w Polsce podsłuchów. Jak wynika z raportu ministra Bodnara, ponad 99 procent z nich było stosowanych za zgodą sądu, co zdaniem Witolda Zembaczyńskiego wskazuje, że nie zawsze sądy właściwie analizowały wnioski o stosowanie tych środków. Jego zdaniem, błędy te trzeba naprawić, między innymi poprzez opracowanie nowych procedur.

Witold Zembaczyński jest także wiceprzewodniczącym Nowoczesnej, dlatego zapytaliśmy go, dlaczego partia wystawia jedynie dwie kandydatki w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, więcej korzyści da ugrupowaniu wprowadzenie do sejmu nowych posłów, którzy najprawdopodobniej zajmą miejsca przedstawicieli innych ugrupowań, którzy 9 czerwca uzyskają mandaty.

Zobacz także

2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »