Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...]…
2024-05-13, 09:46 Autor: Daniel Klimczak

"Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego sędziego Tomasza Sz.

"Służby popełniły pewnego rodzaju błąd" dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole
Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie o szpiegostwo i domaga się jego tymczasowego aresztowania. Jakie zagrożenie mogła spowodować jego działalność i jak zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości - o to pytaliśmy w poniedziałkowy poranek dr. Bartosza Maziarza, politologa Uniwersytetu Opolskiego, a jednocześnie eksperta ds. bezpieczeństwa.
W opinii naszego gościa, straty, które mogła odnieść Polska w związku z prawdopodobną działalnością szpiegowską Tomasza Sz., będą znane dopiero w przyszłości. Jego zdaniem, nie jest to jednak nowa, ani zapewne ostatnia tego typu sytuacja.

- Akty szpiegostwa odbywają się cały czas. To nie jest nic nadzwyczajnego z punktu działalności służb, pracy kontrwywiadowczej, czy też pracy innych wywiadów - powiedział.

Jak dodawał, służby mają opracowane procedury na wypadek takich sytuacji i obecnie najprawdopodobniej są one wdrażane w życie. Ponadto jedną z konsekwencji wyjazdu Tomasza Sz. powinno być też uszczelnienie procesu przyznawania dostępu do informacji niejawnych, co zapowiedział już polski rząd.

Tomasz Sz. po wyjeździe na wschód zrzekł się urzędu sędziego. Jak wynika z ustaleń Rzeczpospolitej, która powołuje się na ministra Tomasza Siemoniaka, były już sędzia co najmniej dwukrotnie wyjechał do tego kraju, co zostało przeoczone przez polskie służby. Naszego porannego rozmówcę zapytaliśmy więc, jak to możliwe, że osoba mająca dostęp do tego typu wiedzy, nieniepokojona wyjeżdża do kraju powiązanego z nieprzychylnym Polsce reżimem.

- Tu służby popełniły pewnego rodzaju błąd, ale to też wynika z tego, że my jako społeczeństwo nie mamy pewnej świadomości kontrwywiadowczej. U nas bardzo często ludzie nie mają świadomości na temat tego, do jakich informacji mają dostęp i co z nimi należy zrobić i jak je chronić. On oczywiście tę świadomość miał, ponieważ był odpowiednio instruowany, ze względu na to, że prawdopodobnie był jednym z elementów siatki agenturalnej obcego wywiadu i sam fakt, że wyjechał przez polskie przejście graniczne [...] niestety, tutaj służby prawdopodobnie musiały pominąć gdzieś pewne istotne aspekty - usłyszeliśmy. W opinii naszego gościa, nie bez znaczenia był także zbyt mały budżet, którym dysponują polskie służby specjalne, mające chronić kraju przed tego typu działalnością.

Dr. Bartosza Maziarza zapytaliśmy też, czy toczący się wokół tej sprawy spór polityczny nie przysłoni rządzącym istoty problemu, a także jaka przyszłość może czekać Tomasza Sz. za naszą wschodnią granicą.

Zobacz także

2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2024-02-15, godz. 08:38 Łukasz Jastrzembski: Musimy skończyć z dzieleniem osób mieszkających w województwie -Jak wczoraj (14.02) sprawdzałem naszą bazę danych to było 453 kandydatów, ale wiem, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze dopisywane. Liczę, że magiczną… » więcej 2024-02-14, godz. 10:18 Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.0… 19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie… » więcej 2024-02-13, godz. 08:37 "Pogłoski o końcu radia okazały się przesadzone" - dr hab. Adam Drosik o przyszłości dziennikarstwa - Zmienia się poczywiście to gdzie i jak słuchamy radia. Radio dostosowuje się też do zmieniających okoliczności. Okazało się, że dźwięk, że moc słowa… » więcej 2024-02-12, godz. 08:40 Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole - Ktoś psuł to państwo przez 8 lat i nie da się tego naprawić w ciągu 2 miesięcy - tak mówił w Porannej Rozmowie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz… » więcej 2024-02-09, godz. 08:27 Sabina Nowosielska: to będzie moja ostatnia kadencja, nawet jak się zmienią przepisy Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska potwierdza start w wyborach smoarządowych. Wystartuje z własnego komitetu przy wsparciu Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-02-08, godz. 09:04 "I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w sprawie przyszłości brzeskiego muzeum Kresów. Do wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wybiera się z wizytą wicemarszałek… » więcej 2024-02-07, godz. 08:59 "Ten protest będzie miał mocniejszą formę, zaostrzoną. Będzie więcej blokad dróg" - Tomasz Ognisty 9 lutego rolnicy ponownie wyjadą na drogi, aby zaprotestować przeciwko unijnej polityce "Zielonego Ładu", a także niekontrolowanego przepływu towarów z Ukrainy. -… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »