Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+) » Posłuchaj debaty » Artyści związani z Opolszczyzną o tym, w jaki sposób…
2020-03-25, 15:06 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Artyści związani z Opolszczyzną o tym, w jaki sposób radzą sobie w nowej rzeczywistości

Barbara Hortyńska, Przemysław Neumann, Oskar Koziołek Goetz i Bartosz Nowak
Barbara Hortyńska, Przemysław Neumann, Oskar Koziołek Goetz i Bartosz Nowak
Zawieszenie działalności instytucji kultury i wszelkich placówek oświatowych to wyzwanie dla wszystkich. Odwołane koncerty to nie tylko utrata zarobku (często jedynego źródła dochodu) dla artystów, to także zmiana trybu życia i konieczność szukania rozwiązań na niepewną przyszłość. W tej niecodziennej, wręcz abstrakcyjnej dla wszystkich sytuacji, rozmawialiśmy z artystami związanymi z Opolszczyzną, w jaki sposób radzą sobie w nowej rzeczywistości.
Czy zawieszenie życia muzycznego będzie miało poważne skutki? Czym zdalna nauka w świecie muzycznym różni się od przedmiotów w szkolnictwie powszechnym i czy jest w ogóle możliwa? A może w tej dramatycznej sytuacji istnieją także pozytywne przebłyski, które przyniosą coś dobrego na przyszłość?

Różne punkty odniesienia przybliżyli nam - za pomocą łączy telefonicznych - Barbara Hortyńska (pianistka i pedagog, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej) i dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann (dyrygent, związany także z Akademią Muzyczną w Poznaniu) oraz śpiewacy o bogatej działalności artystycznej - Bartosz Nowak i Oskar Koziołek Goetz.

Zobacz także

2020-05-04, godz. 19:02 Jakich strat doznał świat muzyczny? Trzecie spotkanie z muzykami w przymusowej izolacji. Jest ciężko, ale będzie jeszcze gorzej. Artyści mówią: "praktycznie wyeliminowano nas z życia publicznego"… » więcej 2020-05-06, godz. 13:28 Z pianistą-obieżyświatem Rafałem Łuszczewskim o pracy z instrumentem W czasie, gdy dalekie podróże możemy odbywać jedynie palcem po mapie, powrócimy do rozmowy z pianistą-obieżyświatem Rafałem Łuszczewskim. Jakie niespodzianki mogą… » więcej 2020-05-05, godz. 12:45 Jaka jest nasza kultura inwestowania? Rozmowa z dr. Rafałem Parvim, ekspertem WSB w Opolu Nie jest tajemnicą, że na stosunek do pieniędzy wpływ mają m.in. uwarunkowania kulturowe. Czy Polacy lubią oszczędzać i czy potrafią rozsądnie inwestować swój… » więcej 2020-05-06, godz. 13:09 Media katolickie w kulturze polskiej 30 lat temu Dziś w audycji wraz z moim gościem, Wiktorek Krzewickim debatowaliśmy nad istnieniem mediów katolickich. Obecnie istnienie takich mediów nikogo nie dziwi, jednak… » więcej 2020-05-06, godz. 12:50 Artyści podczas kwarantanny W dzisiejszym programie druga część rozmów z muzykami (Kuba Zimończyk, Szczepan Pospieszalski, Mariza Nawrocka, Sabina Meck, Agnieszka Bator-Skowrońska, Bartosz… » więcej 2020-05-06, godz. 12:13 O braku umiejętności czerpania ze sztuki w życiu codziennym Był pewien szwajcarski kaznodzieja, który stwierdził, że każda przyjemność jest grzechem. W związku z tym, nakazał usunięcia z kościołów obrazów i rzeźb, bo dla… » więcej 2020-05-06, godz. 11:44 O kulturze literackiej i twórczości literackiej "ludzi kultury" O kulturze w literaturze.... a właściwie o kulturze literackiej i twórczości literackiej "ludzi kultury" porozmawiamy z autorami, którzy niekoniecznie są pisarzami… » więcej 2020-05-06, godz. 11:06 Co wpływa na nasze życiowe decyzje? Rozmowy o świadomości... Co wpływa na nasze życiowe decyzje? Czy kierują nami nawyki wyniesione ze środowiska, geny, a może my sami? Na ile możemy być świadomi uwarunkowań, które posiadamy?… » więcej 2020-05-06, godz. 10:15 Wpływ epidemii na kulturę Dziś w "Debacie o kulturze" wspólnie z Wiktorem Krzewickim dyskutowaliśmy o koronowirusie, a właściwie o epidemii w szerokim kontekście. Nie od dziś wiadomo, że… » więcej 2020-04-20, godz. 19:00 O tym, jak artyści radzą sobie obecnie i jak postrzegają swoją przyszłość Nikt nie wie: jak długo będą nieczynne teatry? Kiedy pojawią się pierwsze koncerty? Czy życie kulturalne wróci na swoje tory? Te i inne obawy mają artyści, których… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »