Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+)

Posłuchaj debaty

2021-10-20, 19:00

Pieśnioopowieści: "Funkcje pieśni ludowych"

Agnieszka Zientarska i Iwona Wylęgała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Agnieszka Zientarska i Iwona Wylęgała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny śpiew oraz pieśni ludowe ze Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem regionu opolskiego. Zastanawiamy się będziemy, w jaki sposób muzyka tradycyjna może być atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy, twórcy, w jaki sposób opowiada świat, jakie tematy podejmuje, do jakich działań inspiruje.
2021-10-19, 19:01

Halina Oster o dotacjach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży na własne pomysły i projekty

Halina Oster [fot. Katarzyna Zawadzka]
Halina Oster [fot. Katarzyna Zawadzka]
Latarnie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Latarnie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Łączą pokolenia, pozwalają zdobyć cenną wiedzę i doświadczenie, przełamują stereotypy, integrują i poszerzają kompetencje społeczne - takie są inicjatywy realizowane w ramach programu "Latarnie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży". O możliwościach pozyskania dotacji na własne pomysły i projekty mówiła na naszej antenie Halina Oster z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. O dofinansowanie mogą ubiegać się szkoły, organizacje pozarządowe, domy kultury czy kluby sportowe. Nasza rozmówczyni opowiedziała także, jakie działania zostały już zrealizowane. Ponadto mówiliśmy o działającej w Ozimku Szkole Super Babci i Super Dziadka. Posłuchajcie!
2021-10-18, 19:00

Spotkanie z członkami etnojazzowego zespołu Kikimora

Zespół Kikimora z Bydgoszczy [fot. archiwum prywatne zespołu]
Zespół Kikimora z Bydgoszczy [fot. archiwum prywatne zespołu]
Spotkanie z członkami etnojazzowego zespołu Kikimora (Emilia Hamerlik, Bartek Wanecki i Mikołaj Wienke), który zaprosił nas na Bitwę Jazzową w klubie Eljazz, w ramach Jazz Festiwalu w Bydgoszczy. Koncert odbędzie się 29 października.
2021-10-14, 20:33

Ludmiła Małgorzata Sobolewska o wieczorze wspomnień Janusza Ireneusza Wójcika

Ludmiła Małgorzata Sobolewska [fot. Marcin Boczek]
Ludmiła Małgorzata Sobolewska [fot. Marcin Boczek]
W programie przypomniliśmy sylwetkę poety Janusza Ireneusza Wójcika. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowuje wieczór wspomnień w pierwszą rocznicę śmierci poety, dziennikarza, animatora kultury, twórcy Międzynarodowego Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Koordynatorką spotkania będzie Ludmiła Małgorzata Sobolewska.
2021-10-13, 19:00

Pieśnioopowieści: "Co wieś to inna pieśń cz. 2"

Agnieszka Zientarska i Iwona Wylęgała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Agnieszka Zientarska i Iwona Wylęgała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny śpiew oraz pieśni ludowe ze Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem regionu opolskiego.
2021-10-13, 13:50

Anna Karasińska o eksperymentalnym teatrze

Anna Karasińska [archiwum prywatne]
Anna Karasińska [archiwum prywatne]
Było o teatrze eksperymentalnym Anny Karasińskiej. Artystka opowiadała jak tworzy spektakle oparte na żywej interakcji pomiędzy osobami zaproszonymi do udziału w jej projektach. Usłyszeliśmy także o kulisach pracy nad spektaklem "Bez Tytułu", który można oglądać na scenie Modelatornia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
2021-10-11, 19:01

Spotkanie z Magdaleną Krakowską, polskim architektem i artystką

Magdalena Krakowska [archiwum prywatne]
Magdalena Krakowska [archiwum prywatne]
Spotkanie z Magdaleną Krakowską, polskim architektem i artystką. Od 1982 r. związana była ze Studiem Piosenki w Klubie Park. W 1983 została jedną z laureatek Jarmarku Piosenki, będącego eliminacją warszawską do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na XIX SFP w Krakowie zdobyła III miejsce. Od 1983 roku występowała w kabarecie "Pod Egidą" Jana Pietrzaka. Związana z kabaretem „Pod Egidą” głównie w latach 1983–1990. Od 1984 występowała z własnym programem piosenek literackich i kabaretowych.
2021-10-08, 19:00

Barbara Sypko m.in. o projekcie Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Barbara Sypko [fot. Marcin Skomudek]
Barbara Sypko [fot. Marcin Skomudek]
Tym razem gościem audycji była Barbara Sypko, kierownik Oddziału Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów z Archiwum Państwowego w Opolu. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie Archiwa Rodzinne Niepodległej.
1234567

Zobacz także

2021-10-22, godz. 19:00 Mariusz Rybczyński o działalności i planach Stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole Tym razem gościem audycji "O kulturze - debata" był Mariusz Rybczyński wiceprezes Stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole. Z naszym gościem rozmawialiśmy o działalności… » więcej 2021-10-20, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Funkcje pieśni ludowych" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny… » więcej 2021-10-19, godz. 19:01 Halina Oster o dotacjach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży na własne pomysły i projekty Łączą pokolenia, pozwalają zdobyć cenną wiedzę i doświadczenie, przełamują stereotypy, integrują i poszerzają kompetencje społeczne - takie są inicjatywy… » więcej 2021-10-18, godz. 19:00 Spotkanie z członkami etnojazzowego zespołu Kikimora Spotkanie z członkami etnojazzowego zespołu Kikimora (Emilia Hamerlik, Bartek Wanecki i Mikołaj Wienke), który zaprosił nas na Bitwę Jazzową w klubie Eljazz… » więcej 2021-10-15, godz. 19:00 Alicja Nabzdyk-Kaczmarek gościem audycji "O kulturze - debata" Tym razem naszym gościem była Alicja Nabzdyk-Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polski Śląsk", działaczka Rodziny Rodła i Związku… » więcej 2021-10-14, godz. 20:33 Ludmiła Małgorzata Sobolewska o wieczorze wspomnień Janusza Ireneusza Wójcika W programie przypomniliśmy sylwetkę poety Janusza Ireneusza Wójcika. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowuje wieczór wspomnień w pierwszą rocznicę… » więcej 2021-10-13, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Co wieś to inna pieśń cz. 2" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką - zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentujemy tradycyjny… » więcej 2021-10-13, godz. 13:50 Anna Karasińska o eksperymentalnym teatrze Było o teatrze eksperymentalnym Anny Karasińskiej. Artystka opowiadała jak tworzy spektakle oparte na żywej interakcji pomiędzy osobami zaproszonymi do udziału… » więcej 2021-10-11, godz. 19:01 Spotkanie z Magdaleną Krakowską, polskim architektem i artystką Spotkanie z Magdaleną Krakowską, polskim architektem i artystką. Od 1982 r. związana była ze Studiem Piosenki w Klubie Park. W 1983 została jedną z laureatek… » więcej 2021-10-08, godz. 19:00 Barbara Sypko m.in. o projekcie Archiwa Rodzinne Niepodległej Tym razem gościem audycji była Barbara Sypko, kierownik Oddziału Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów z Archiwum Państwowego w Opolu. Rozmawialiśmy m.in… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »