Radio Opole » Debata o kulturze (DAB+)

Posłuchaj debaty

2019-10-11, 19:00

Jak to jest dziś być animatorem i twórcą kultury? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (11.10.2019)

Goście "Debaty o kulturze" Beaty Granatowskiej [fot. Agnieszka Lubczańska]
Goście "Debaty o kulturze" Beaty Granatowskiej [fot. Agnieszka Lubczańska]
Liczba laureatów marszałkowskich nagród dla animatorów i twórców kultury wskazuje na rozkwit tej dziedziny w naszym regionie. Co sprawia, że coraz więcej jest ciekawych projektów realizowanych nawet w najmniejszych społecznościach? Jak powinna układać się współpraca między tymi, którzy dają pieniądze, czyli instytucjami i samorządami a tymi, którzy inicjują i realizują kulturalne przedsięwzięcia! O tym rozmawialiśmy w kolejnej "Debacie o kulturze".więcej »
2019-10-10, 19:00

Fotoreporterski fach - jak się zmienił, co jest w nim fascynującego? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (10.10.2019) [FILM]

Fotoreporterski fach - jak się zmienił, co jest w nim fascynujące? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (10.10.2019) [FILM]
O fotografii prasowej i artystycznej rozmawialiśmy z Michałem Grocholskim i Sławojem Dubielem z Fundacji 2.8, organizatorami trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii.

Jakie tematy interesują współczesnych twórców? Jak zmieniła się ich praca w ostatnich latach? Czy fotografia jest obiektywnym medium opowiadania o rzeczywistości? Ponadto zapytaliśmy o dylematy etyczne, z którymi mierzą się dziś twórcy zdjęć.więcej »
2019-10-09, 19:00

Agnieszka Hyrnik o wyzwaniach dla animatorów kultury w małych miasteczkach. Posłuchaj "Debaty o kulturze" (09.10.2019)

Agnieszka Hyrnik [fot. Agnieszka Lubczańska]
Agnieszka Hyrnik [fot. Agnieszka Lubczańska]
Gościem audycji była Agnieszka Hyrnik, dyrektor Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.laureatka Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury. Zastanawialiśmy się, jakie wyzwania czekają na animatorów w małych miasteczkach. Czy tego typu nagrody motywują do działania? Jakie zdolności artystyczne kryją się w domach kultury?więcej »
2019-10-08, 19:00

Co w teatrze alternatywnym słychać? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (08.10.2019)!

Robert Konowalik i Witold Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Robert Konowalik i Witold Sułek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przez najbliższe dwa weekendy w Ozimku będzie odbywał się przegląd teatralny. To doskonały pretekst nie tylko do zaproszenia do wzięcia w nim udziału i zaprezentowania spektakli i gości festiwalu, ale i do rozmowy z jego organizatorem, reżyserem i scenarzystą, Robertem Konowalikiem. Co w teatrze offowym, niezależnym nowego słychać, jakie są trendy w przypadku form teatralnych oraz jakie tematy przykuwają uwagę jego twórców? O tym rozmawialiśmy w "Debacie o kulturze".


więcej »
2019-10-04, 13:00

O filmowych festiwalach, ale inaczej... Posłuchaj "Debaty o kulturze" (03.10.2019)

Ks. prof. Marek Lis i Witold Sułek [fot. Wanda Kownacka]
Ks. prof. Marek Lis i Witold Sułek [fot. Wanda Kownacka]
O filmowych festiwalach, ale inaczej, bo o tych produkcjach, które często na tego typu pokazach zaczynają i kończą swoją historię. Jakie są tego przyczyny?

Co można zrobić, aby zwłaszcza polska kinematografia docierała do szerokiego kręgu widzów? Czy to kwestia tematów, poziomu realizacji, nastawienia dystrybutorów wyłącznie na zysk? Co może zrobić Państwo i co robi, aby ten stan rzeczy zmienić? O tym rozmawialiśmy w "Debacie o kulturze" z filmoznawcą ks. prof. Markiem Lisem z Uniwersytetu Opolskiego.więcej »
2019-10-02, 19:00

Małgorzata Ludmiła Sobolewska o wyjątkowym plenerze malarskim

Małgorzata Sobolewska [fot. Mariusz Majeran]
Małgorzata Sobolewska [fot. Mariusz Majeran]
W środowej "Debacie o kulturze" (02.10) rozmawiamy o plenerach malarskich organizowany dla polskich artystów za granicą. Małgorzata Ludmiła Sobolewska opowiedziała o przeżyciach podczas pleneru w Albanii i Czarnogórze oraz o wymianie doświadczeń między uczestnikami tych wydarzeń.więcej »
2019-09-28, 12:00

Uniwersytet III Wieku w Głuchołazach coraz popularniejszy. Posłuchaj "Debaty o kulturze" (27.09.2019)

Uniwersytet III Wieku w Nysie [fot. materiały UTW w Nysie]
Uniwersytet III Wieku w Nysie [fot. materiały UTW w Nysie]
Uniwersytet III Wieku w Głuchołazach zainaugurował właśnie kolejny rok działalności, więc to dobry pretekst, żeby przyjrzeć się o jakie działania chodzi. Czy to bardziej okazja do spotkań towarzyskich, oderwania się od nudy albo samotności czy możliwość poszerzenia swojej wiedzy, obcowania z kulturą lub zdobycia hobby?więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »