Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-24, 14:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Marek Świercz

Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS

Henryk Kroll o tym, jak ocenia swoich następców
- Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać przeciw nim listy KWW Mniejszość Niemiecka. Nasz szyld znika! - mówił w Loży Radiowej Henryk Kroll, długoletni były poseł i były lider opolskich Niemców. - To ja pytam tych samorządowców, gdzie by dziś byli, gdyby nie ten nasz szyld? Bez niego nie zrobiliby takich karier - stwierdza kategorycznie.
Kroll przypomina, że gdy na początku lat 90. wziął udział w przedterminowych wyborach do Senatu (mówiło się wtedy o czwartym plebiscycie) i dostał gigantyczną liczbę 126 tysięcy głosów, startował pod szyldem, którym było nazwisko jego ojca, założyciela struktur TSKN.

- Co się stało z tamtym poparciem? Było nie do utrzymania, ja się od lat przyglądam mniejszościom w całej Europie i obserwuję zjawisko naturalnej, niewymuszonej asymilacji - tłumaczy nasz gość.

Zapytany o możliwe powyborcze koalicje (obecną swego czasu krytykował, mówił nawet, że MN powinna opuścić PO i PSL, bo nie ma żadnych korzyści z tego układu), przestrzegł liderów TSKN przed samozadowoleniem.

- Ja rozmawiam z wieloma zwykłymi członkami mniejszości, którzy mówią mi wprost, że głosowali i będą głosowali na PiS - mówi Kroll.

Czy oznacza to, że możliwa jest koalicja opolskich Niemców z opolską prawicą? Kroll, który przerabiał taką zmianę sojuszy, porzucając AWS na rzecz SLD, jest bardzo ostrożny. Zwłaszcza po powiększeniu Opola, które nadal uważa za naruszenie praw mniejszości, nie bardzo wyobraża sobie współpracę KWW Mniejszość Niemiecka ze Zjednoczoną Prawicą.

- Ale gdyby miało to przynieść korzyść i MN, i regionowi? - pyta retorycznie.

Zobacz także

2018-10-12, godz. 15:07, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwie panie. Jest taka konieczność, były z tym określone kłopoty - powiedział… » więcej 2018-10-12, godz. 14:54, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut Politologii UO. - Exit poll to badanie przeprowadzone przed lokalami wyborczymi… » więcej 2018-10-12, godz. 10:30, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ale byłbym hipokrytą, gdybym nie przyznał, że przy okazji promuję… » więcej 2018-10-11, godz. 10:17, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Radosławem Dimitrowem o tegorocznej kampanii wyborczej - Pamiętamy, jakie cztery lata temu były problemy z liczeniem głosów, ale mamy nadzieję, że w tym roku wszystko spraw nie zadziała i będziemy mogli w miarę szybko podać wyniki. Ale niezależnie od tego, kiedy poznamy wyniki oficjalne… » więcej 2018-10-08, godz. 09:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem i komentarz Miry Olszewskiej na temat sondaży przedwyborczych Dr Adam Drosik z Uniwersytetu Opolskiego - Pytamy i sprawdzamy, jak jest. Ale nie możemy wykluczyć, że ta uzyskana wiedza wpływa potem na czyjąś decyzję, jak będzie głosował, bo na przykład jego kandydat wypadł w sondażu tak… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »