Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-24, 14:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Marek Świercz

Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS

Henryk Kroll o tym, jak ocenia swoich następców
- Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać przeciw nim listy KWW Mniejszość Niemiecka. Nasz szyld znika! - mówił w Loży Radiowej Henryk Kroll, długoletni były poseł i były lider opolskich Niemców. - To ja pytam tych samorządowców, gdzie by dziś byli, gdyby nie ten nasz szyld? Bez niego nie zrobiliby takich karier - stwierdza kategorycznie.
Kroll przypomina, że gdy na początku lat 90. wziął udział w przedterminowych wyborach do Senatu (mówiło się wtedy o czwartym plebiscycie) i dostał gigantyczną liczbę 126 tysięcy głosów, startował pod szyldem, którym było nazwisko jego ojca, założyciela struktur TSKN.

- Co się stało z tamtym poparciem? Było nie do utrzymania, ja się od lat przyglądam mniejszościom w całej Europie i obserwuję zjawisko naturalnej, niewymuszonej asymilacji - tłumaczy nasz gość.

Zapytany o możliwe powyborcze koalicje (obecną swego czasu krytykował, mówił nawet, że MN powinna opuścić PO i PSL, bo nie ma żadnych korzyści z tego układu), przestrzegł liderów TSKN przed samozadowoleniem.

- Ja rozmawiam z wieloma zwykłymi członkami mniejszości, którzy mówią mi wprost, że głosowali i będą głosowali na PiS - mówi Kroll.

Czy oznacza to, że możliwa jest koalicja opolskich Niemców z opolską prawicą? Kroll, który przerabiał taką zmianę sojuszy, porzucając AWS na rzecz SLD, jest bardzo ostrożny. Zwłaszcza po powiększeniu Opola, które nadal uważa za naruszenie praw mniejszości, nie bardzo wyobraża sobie współpracę KWW Mniejszość Niemiecka ze Zjednoczoną Prawicą.

- Ale gdyby miało to przynieść korzyść i MN, i regionowi? - pyta retorycznie.

Zobacz także

2018-08-28, godz. 06:58, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Woźniak o ostrożnym optymizmie lewicy szykującej się do powrotu na polityczną scen - Widzimy, że sondaże pokazują wzrost poparcia dla lewicy, ale ja jestem pokorny i dlatego nie będę ryzykował postawienia prognozy, jaki dostaniemy wynik. Z doświadczenia wiem, że jak byłem nadmiernym optymistą, to wynik był kiepski… » więcej 2018-08-27, godz. 16:22, Publicystyka w Radiu Opole Katarzyna Czochara o kampanii samorządowej, drużynie PiS i zaniedbanych opolskich miasteczkach, które potrzebują rządowego wsparcia - Prawo i Sprawiedliwość traktuje Opolszczyznę jako jeden organizm, dlatego nawet propozycje dla Opola połączone są z propozycjami inwestycyjnymi dla innych miast i miasteczek - mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara… » więcej 2018-08-27, godz. 10:14, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki Mateusz Fila, Wydział Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Zweryfikowaliśmy już protokoły z 28 na 47 gmin dotkniętych suszą, choć może się okazać, że tych samorządów będzie jeszcze więcej. Monitoring… » więcej 2018-08-24, godz. 11:36, Poranna rozmowa Radia Opole Joanna Maksymowicz o zbliżającym się ostatecznym terminie rejestracji komitetów wyborczych w wyborach samorządowych 27 sierpnia mija termin rejestracji komitetów wyborczych w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października.- Jutro, czyli w poniedziałek w godzinach pracy delegatury 7:30-15:30 pracownicy biura wyborczego będą niecierpliwie… » więcej 2018-08-24, godz. 10:13, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Violettą Porowską oraz Beatą Cyganiuk o opolskiej służbie zdrowia Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Opola - Prawie 30 mln zł płaci nasz oddział NFZ za świadczenia medyczne, z których nasze dzieci korzystają w innych regionach. To trzeba zmienić… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »