Ogłoszenie przez premiera daty wyborów (21 października) ustawiło kalendarz kampanii wyborczej, która - jak zaznacza nasz gość - będzie tym razem bardzo krótka. Pewnie dlatego kandydaci tak szybko zaczęli rejestrować komitety, by móc jak najszybciej założyć konto, zacząć zbierać pieniądze i ruszyć z kampanią.
- Komitety muszą się zarejestrować do 27 sierpnia do godziny 15:30 - mówi nam Tkacz.
Do 6 września powołane zostaną terytorialne komisje wyborcze, które będą rejestrować kandydatów do północy 17 września.
- Ponieważ komisje muszą się ukonstytuować i przeszkolić, realny czas na zgłaszanie kandydatów to raptem kilka dni - zapowiada szef delegatury KBW w Opolu.
By móc zarejestrować kandydata, trzeba zebrać podpisy osób, które go popierają: w przypadku radnego w gminie do 20 tysięcy mieszkańców potrzeba 25 podpisów, w miastach powyżej 20 tysięcy lista kandydatów musi zebrać 150 podpisów, lista kandydatów do rady powiatu 200 a do sejmiku - 300. Tkacz przypomina też, że kampanię prowadzi komitet, który musi się rozliczać z każdej wydanej złotówki - wpłat na konto może dokonać tylko osoba fizyczna z polskim obywatelstwem, czekiem, przelewem lub kartą płatniczą.
Kandydat na wójta, burmistrza i prezydenta nie musi zbierać podpisów na liście poparcia, musi jednak zarejestrować pełne listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów w gminie, w której zamierza kandydować
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej rozmowy!