Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania ...
2018-08-16, 14:26 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi

Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi
- Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborczy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Dziś wcześnie rano zjawiła się pełnomocniczka komitetu Nasz Samorząd, który od dawna wystawia kandydatów w gminach powiatu opolskiego i do rady powiatu opolskiego. Do południa mieliśmy też lokalne komitety z Tarnowa Opolskiego i Głogówka - dodał nasz gość.
Ogłoszenie przez premiera daty wyborów (21 października) ustawiło kalendarz kampanii wyborczej, która - jak zaznacza nasz gość - będzie tym razem bardzo krótka. Pewnie dlatego kandydaci tak szybko zaczęli rejestrować komitety, by móc jak najszybciej założyć konto, zacząć zbierać pieniądze i ruszyć z kampanią.

- Komitety muszą się zarejestrować do 27 sierpnia do godziny 15:30 - mówi nam Tkacz.

Do 6 września powołane zostaną terytorialne komisje wyborcze, które będą rejestrować kandydatów do północy 17 września.

- Ponieważ komisje muszą się ukonstytuować i przeszkolić, realny czas na zgłaszanie kandydatów to raptem kilka dni - zapowiada szef delegatury KBW w Opolu.

By móc zarejestrować kandydata, trzeba zebrać podpisy osób, które go popierają: w przypadku radnego w gminie do 20 tysięcy mieszkańców potrzeba 25 podpisów, w miastach powyżej 20 tysięcy lista kandydatów musi zebrać 150 podpisów, lista kandydatów do rady powiatu 200 a do sejmiku - 300. Tkacz przypomina też, że kampanię prowadzi komitet, który musi się rozliczać z każdej wydanej złotówki - wpłat na konto może dokonać tylko osoba fizyczna z polskim obywatelstwem, czekiem, przelewem lub kartą płatniczą.

Kandydat na wójta, burmistrza i prezydenta nie musi zbierać podpisów na liście poparcia, musi jednak zarejestrować pełne listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów w gminie, w której zamierza kandydować

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2018-09-21, godz. 15:45 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 2. obejmującego powiaty kluczb ... W audycji "Loża Radiowa" będącej zarazem Ringiem Wyborczym gościliśmy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa opolskiego, w okręgu drugim, obejmującym po ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:00 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 2 [FILM, ZDJĘCIA] Kandydaci na radnych miasta Opola z okręgu nr 2 obejmującego dzielnice: Armii Krajowej, Borki, Brzezie, Chabry, Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Wróblin i Za ... » więcej 2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »