Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania ...
2018-08-16, 14:26 Autor: Marek Świercz

Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi

Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi
- Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborczy - mówił w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Dziś wcześnie rano zjawiła się pełnomocniczka komitetu Nasz Samorząd, który od dawna wystawia kandydatów w gminach powiatu opolskiego i do rady powiatu opolskiego. Do południa mieliśmy też lokalne komitety z Tarnowa Opolskiego i Głogówka - dodał nasz gość.
Ogłoszenie przez premiera daty wyborów (21 października) ustawiło kalendarz kampanii wyborczej, która - jak zaznacza nasz gość - będzie tym razem bardzo krótka. Pewnie dlatego kandydaci tak szybko zaczęli rejestrować komitety, by móc jak najszybciej założyć konto, zacząć zbierać pieniądze i ruszyć z kampanią.

- Komitety muszą się zarejestrować do 27 sierpnia do godziny 15:30 - mówi nam Tkacz.

Do 6 września powołane zostaną terytorialne komisje wyborcze, które będą rejestrować kandydatów do północy 17 września.

- Ponieważ komisje muszą się ukonstytuować i przeszkolić, realny czas na zgłaszanie kandydatów to raptem kilka dni - zapowiada szef delegatury KBW w Opolu.

By móc zarejestrować kandydata, trzeba zebrać podpisy osób, które go popierają: w przypadku radnego w gminie do 20 tysięcy mieszkańców potrzeba 25 podpisów, w miastach powyżej 20 tysięcy lista kandydatów musi zebrać 150 podpisów, lista kandydatów do rady powiatu 200 a do sejmiku - 300. Tkacz przypomina też, że kampanię prowadzi komitet, który musi się rozliczać z każdej wydanej złotówki - wpłat na konto może dokonać tylko osoba fizyczna z polskim obywatelstwem, czekiem, przelewem lub kartą płatniczą.

Kandydat na wójta, burmistrza i prezydenta nie musi zbierać podpisów na liście poparcia, musi jednak zarejestrować pełne listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów w gminie, w której zamierza kandydować

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »