Wszyscy uczestnicy dyskusji przyznali, że to okręg szczególny, bo wewnętrznie bardzo zróżnicowany, obejmujący tereny o charakterze wiejskim (to wioski przyłączone do Opola w latach 70. ubiegłego wieku), typowe blokowisko w postaci Malinki i obszary przemysłowe (częściowo zdegradowane), czyli Metalchem.
W pierwszej godzinie programu dyskutowaliśmy o tym, czy te przyłączone przed laty tereny zintegrowały się z Opolem. Praktycznie wszyscy kandydaci na radnych stwierdzili, że są słabo skomunikowane z centrum a także ze sobą nawzajem. Brak jest chodników czy ścieżek rowerowych. Co do integracji o charakterze społecznym, zdania były podzielone. Jedni uczestnicy debaty byli zdania, że nie jest z tym najlepiej, inni przekonywali, że to w ogóle nie jest problem, bo siłą dzielnic jest to, że się od siebie różnią, a dla mieszkańców ważne jest osadzenie w lokalnej społeczności i kontakt z centrum.
Gości programu podzielił także gorący temat walki z depopulacją. Byli zgodni, że konieczne jest kreowanie przez samorząd dobrego modelu współpracy opolskich uczelni z biznesem oraz wspieranie przedsiębiorczości. I choć sporo mówiono także o przedszkolach, żłobkach i dobrych szkołach, to bardziej ambitne pakiety socjalne (typu darmowe przejazdy komunikacją miejską) wywołały już pytania, ile to będzie kosztowało i kto pokryje koszty takiej pomocy.
Ostatnim tematem był smog. Tu wszyscy byli zgodni, że jest to obecnie jeden z tematów najważniejszych, z którym trzeba się zmierzyć za pomocą kompleksowych rozwiązań, od edukacji ekologicznej przez dopłaty do wymianę pieców po duże nakłady na rozbudowę sieci ciepłowniczej a może nawet powrót do pomysłu doprowadzenia do miasta ciepła z Elektrowni Opole.
Gośćmi programu byli:
Justyna Soppa, Razem dla Opola
Małgorzata Wilkos, KWW Arkadiusza wiśniewskiego
Marcin Gambiec, KWW Marcina Gambca
Sławomir Batko, KKW Prawa i Sprawiedliwości
Robert Szendera, KKW SLD - Lewica Razem
Zbigniew Janowski, KWW Obywatele dla Opola
Przemysław Pośpieszyński, KKW Koalicja Obywatelska
Paweł Gadżała, KKW Kukiz '15