Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okr ...
2018-09-24, 15:30 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 3 [FILM]

Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 3
W kolejnej odsłonie Ringu Wyborczego w Loży Radiowej spotkali się kandydaci do opolskiej Rady Miasta startujący z okręgu nr 3, który obejmuje dzielnice: Gosławice, Groszowice, Grotowice, Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina, Malinka i Nowa Wieś Królewska. To największy z czterech okręgów, zamieszkany przez prawie 28 tysięcy osób, do wzięcia jest tam 7 mandatów (w pozostałych po 6).
Wszyscy uczestnicy dyskusji przyznali, że to okręg szczególny, bo wewnętrznie bardzo zróżnicowany, obejmujący tereny o charakterze wiejskim (to wioski przyłączone do Opola w latach 70. ubiegłego wieku), typowe blokowisko w postaci Malinki i obszary przemysłowe (częściowo zdegradowane), czyli Metalchem.

W pierwszej godzinie programu dyskutowaliśmy o tym, czy te przyłączone przed laty tereny zintegrowały się z Opolem. Praktycznie wszyscy kandydaci na radnych stwierdzili, że są słabo skomunikowane z centrum a także ze sobą nawzajem. Brak jest chodników czy ścieżek rowerowych. Co do integracji o charakterze społecznym, zdania były podzielone. Jedni uczestnicy debaty byli zdania, że nie jest z tym najlepiej, inni przekonywali, że to w ogóle nie jest problem, bo siłą dzielnic jest to, że się od siebie różnią, a dla mieszkańców ważne jest osadzenie w lokalnej społeczności i kontakt z centrum.

Gości programu podzielił także gorący temat walki z depopulacją. Byli zgodni, że konieczne jest kreowanie przez samorząd dobrego modelu współpracy opolskich uczelni z biznesem oraz wspieranie przedsiębiorczości. I choć sporo mówiono także o przedszkolach, żłobkach i dobrych szkołach, to bardziej ambitne pakiety socjalne (typu darmowe przejazdy komunikacją miejską) wywołały już pytania, ile to będzie kosztowało i kto pokryje koszty takiej pomocy.

Ostatnim tematem był smog. Tu wszyscy byli zgodni, że jest to obecnie jeden z tematów najważniejszych, z którym trzeba się zmierzyć za pomocą kompleksowych rozwiązań, od edukacji ekologicznej przez dopłaty do wymianę pieców po duże nakłady na rozbudowę sieci ciepłowniczej a może nawet powrót do pomysłu doprowadzenia do miasta ciepła z Elektrowni Opole.

Gośćmi programu byli:

Justyna Soppa, Razem dla Opola
Małgorzata Wilkos, KWW Arkadiusza wiśniewskiego
Marcin Gambiec, KWW Marcina Gambca
Sławomir Batko, KKW Prawa i Sprawiedliwości
Robert Szendera, KKW SLD - Lewica Razem
Zbigniew Janowski, KWW Obywatele dla Opola
Przemysław Pośpieszyński, KKW Koalicja Obywatelska
Paweł Gadżała, KKW Kukiz '15

Zobacz także

2019-06-18, godz. 13:59 Kpt Piotr Płuciennik o historii i święcie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej - Logistycy przyjeżdżają pierwsi i wyjeżdżają ostatni - mówił w Loży Radiowej kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która w ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:19 Dr Mariusz Patelski o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy cenzorów, którzy uważnie czytać musieli każdy praktycznie świst ... - Był czas, gdy cenzurowano wszystko, praktycznie każdy kawałek papieru, z fakturami włącznie. Nawet szkolne akademie mogły być realizowane tylko według wcześ ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:24 Aleksandra Hadzik, prezes KRUS o bezpieczeństwie w rolnictwie - 31 gospodarstw z terenu województwa opolskiego wzięło udział w wojewódzkim finale Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W skali kraju do konkursu zgłosiło się pona ... » więcej 2019-06-17, godz. 14:18 Jerzy Naszkiewicz o swoich parlamentarnych - i nie tylko - planach na przyszłość - Mam świadomość, że cztery miesiące to mało czasu, ale zrobię wszystko, żeby ten czas dobrze wykorzystać - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, nowy ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:25 Marko Markowski z PiS o aktywności młodzieżówki podczas wyborów do PE i planach na jesień - Zaktywizowali się ci, którzy byli naszymi członkami, ale z różnych przyczyn często osobistych, wykazywali mniejszą aktywność. Jednak w wyborach do PE była m ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:20 Violetta Porowska o wyborach w Kazachstanie, czyli o tym, że demokracja po azjatycku nie jest taka straszna - Byłam naprawdę pod ogromnym wrażeniem organizacji tych wyborów - mówiła w Loży Radiowej wicewojewoda Violetta Porowska, która jako niezależny obserwator prz ... » więcej 2019-06-13, godz. 15:39 WSPÓLNA SPRAWA Bez polityki migracyjnej nie zatrzymamy ukraińskich pracowników Polska nie ma przemyślanej polityki migracyjnej a działania podejmowane lokalnie, tak jak ostatnio na Opolszczyźnie, mogą nie wystarczyć do zatrzymania w Pols ... » więcej 2019-06-13, godz. 14:20 Dr Norbert Honka, politolog, o systemie samorządu terytorialnego w Niemczech w kontekście pomysłu landyzacji Polski - Samorząd terytorialny może istnieć jedynie w systemie demokratycznym. Jeśli zlikwiduje się samorząd, zlikwiduje się demokrację - powiedział w Loży Radiowej ... » więcej 2019-06-12, godz. 14:28 Andrzej Żylak o tym, dlaczego Polak i Chorwat to dwa bratanki - Chorwaci i Polacy bardzo się lubią, nie bez znaczenia jest tu podobieństwo języka, które naprawdę ułatwia komunikację. Czujemy się tam nie jak obcy, ale tro ... » więcej 2019-06-12, godz. 12:51 Michał Pytlik i Jerzy Przystajko o przyszłości Lewicy Razem i lewicy jako takiej - W tej chwili zmieniliśmy nazwę, więc nazywamy się Partia Lewica Razem - powiedział w Loży Radiowej Michał Pytlik, przedstawiciel tego ugrupowania na Opolszc ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »