Ociepa i poseł PiS Katarzyna Czochara przekonywali, że kandydaci na prezydentów miast wojewódzkich, zaprezentowani w Warszawie przez prezesa PiS, to kandydaci najlepsi z możliwych, starannie dopasowani do potrzeb poszczególnych miast. Przykładem jest, ich zdaniem, wicewojewoda opolski Violetta Porowska, osoba z dużym samorządowym doświadczeniem, która powalczy o fotel prezydenta Opola.
Przedstawiciele opozycji byli innego zdania. Zdaniem Przemysława Pośpieszyńskiego z PO, prezentacja kandydatów w wyborach samorządowych w stolicy jest dowodem na centralizm prawicy, z kolei Piotr Wach z Nowoczesnej zwracał uwagę na to, że konferencja była krótka, kandydaci nie mogli zabrać głosu, co - w jego ocenie - potwierdza tezę, że są tylko przedłużeniem woli Jarosława Kaczyńskiego. Czochara ripostowała, że lokalne struktury prawicy zgłosiły pięciu kandydatów, spośród których wybrano Porowską, bo najlepiej wypadała w badaniach.
Przedstawiciele koalicji i opozycji spierali się także o model samorządności. Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, narzekał na upolitycznienie samorządów, Ociepa przekonywał z kolei, że samorząd powinien być przedłużeniem rządu i przeciwstawianie go rządowi jest nieporozumieniem. Robert Tistek z formacji Kukiz'15 apelował o to, by dyskusja w kampanii wyborczej była jak najbardziej merytoryczna. Narzekał także na to, że po zmianie kodeksy wyborczego JOW-y pozostały tylko w mniejszych samorządach. Z podobnym apelem - o rzeczową debatę - wystąpił Antoni Konopka z PSL.
Gośćmi Marka Świercza byli: Katarzyna Czochara (PiS), Przemysław Pospieszyński (PO), Robert Tistek (Kukiz '15), Marcin Ociepa (Porozumienie), Antoni Konopka (PSL), Piotr Wach (.Nowoczesna) i Ryszard Galla (MN).