Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali…
2023-03-24, 11:07 Autor: Marzena Śmierciak

Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali kardiolodzy z całej Polski. Byliśmy na miejscu

86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choroby układu sercowo-naczyniowego to bardzo poważny problem naszych czasów. Nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, czy niewydolność serca dotykają coraz większej liczby pacjentów. Szacuje się, że tylko z nadciśnieniem może zmagać się aż 1/3 dorosłych Polaków.
W Opolu zebrali się eksperci i rozmawiali o nowych wytycznych w kardiologii. Za nami (17-18.03) 86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i 15. Konferencja "Kardiologii Polskiej". W wydarzeniu w Teatrze Kochanowskiego wzięło udział przeszło 700 osób. Organizatorami byli lekarze z Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu, Wydziału Lekarskiego UO.

Konferencja była adresowana do środowiska medycznego - kardiologów i kardiochirurgów, ale również rezydentów, lekarzy rodzinnych, internistów i studentów medycyny.

Byliśmy tam z mikrofonem, żeby porozmawiać o najczęstszych chorobach serca i układu krążeniowego oraz o profilaktyce.
Dr n. med. Piotr Feusette, kardiolog, zastępca kierownika ds. Interwencji Sercowo-Naczyniowych w USK w Opolu cz. 1
Dr n. med. Piotr Feusette, kardiolog, zastępca kierownika ds. Interwencji Sercowo-Naczyniowych w USK w Opolu cz. 2
Prof. Marek Gierlotka, kardiolog, kierownik oddziału kardiologii w USK i kierownik Instytutu Nauk Medycznych w UO oraz prof. Jacek Jóźwiak, dziekan Wydziału Lekarskiego UO, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej i Zdrowia Publicznego UO
Prof. Anetta Undas, kierownik Zakładu Chorób Zakrzepowo-Zatorowych Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ
Prof. Jacek Legutko, kardiolog, dyrektor Instytutu Kardiologii Wydz. Lekarskiego UJ Collegium Medicum
Prof. Jacek Legutko, kardiolog, dyrektor Instytutu Kardiologii Wydz. Lekarskiego UJ Collegium Medicum, cz. 2
Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Zobacz także

2024-05-18, godz. 16:00 Plastry w terapii cukrzycy? Trwają badania nad bezigłowym podawaniem insuliny Czy pacjenci z cukrzycą, którzy muszą przyjmować insulinę, są skazani na zastrzyki? Na razie tak, ale opolscy naukowcy pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem… » więcej 2024-05-10, godz. 08:00 Fizjoterapia kobiet w ciąży i po porodzie. W czym pomaga? Ciąża i poród oznaczają bardzo duże zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Dlatego niezbędna może okazać się rehabilitacja i współpraca ciężarnej… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 Miażdżyca - śmiertelnie niebezpieczna choroba cywilizacyjna. Jak ją rozpoznać i leczyć? Może rozwijać się latami bezobjawowo, jednak jej skutki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Miażdżyca - to był kolejny medyczny temat… » więcej 2024-05-06, godz. 08:00 Z wizytą w laboratorium. Jak się przygotować do badań? Badania laboratoryjne - chyba nie ma pacjenta, który by ich nie miał. Okazuje się jednak, że nie każdy we właściwy sposób się do nich przygotowuje. Jakie… » więcej 2024-05-02, godz. 22:59 Spastyczność mięśni - jak leczyć? Pacjenci dotknięci spastycznością, czyli wzmożonym napięciem mięśniowym - to kolejny temat, jaki pojawił się w audycji. Zaburzenie towarzyszy różnego… » więcej 2024-04-22, godz. 12:57 Joga hormonalna - jak działa? Rozmowa z Dorotą Różycką Jak poprzez odpowiednią praktykę stymulować pracę jajników w okresie przed i w trakcie menopauzy? Jakie asany wspomogą regulację hormonów tarczycy? O jodze… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Dzika kuchnia dla dzieci. Cezary Cesarz o książce pt. "Sekrety skrzaciej skrzyni" Zajrzeliśmy do dzikiej kuchni Cezarego Cesarza, który postanowił tym tematem zainteresować także dzieci. Tak powstała książka pt. "Skarby ze Skrzaciej… » więcej 2024-04-11, godz. 13:00 Wszechobecny plastik. Jak wpływa na nasze zdrowie i otoczenie? Naukowcy ostrzegają przed wszechobecnym plastikiem. Mikro i nanocząsteczki tworzyw sztucznych są w zasadzie wszędzie - od lodowców, przez oceany, niziny… » więcej 2024-04-06, godz. 14:00 Wiąże się z bólem i wpływa na życie kobiety. Czym jest endometrioza i jak ją leczyć? Może dotyczyć co dziesiątej kobiety. Jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Najczęściej jest związana z nawracającym, dotkliwym bólem, choć potrafi… » więcej 2024-03-29, godz. 14:58 Operacja kręgosłupa - co warto wiedzieć? Rozmowa z neurochirurgiem Dariuszem Łątką Zaledwie 1 procent pacjentów z istotnymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Kiedy zachodzi taka potrzeba i co warto wiedzieć… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »