Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali…
2023-03-24, 11:07 Autor: Marzena Śmierciak

Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali kardiolodzy z całej Polski. Byliśmy na miejscu

86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choroby układu sercowo-naczyniowego to bardzo poważny problem naszych czasów. Nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, czy niewydolność serca dotykają coraz większej liczby pacjentów. Szacuje się, że tylko z nadciśnieniem może zmagać się aż 1/3 dorosłych Polaków.
W Opolu zebrali się eksperci i rozmawiali o nowych wytycznych w kardiologii. Za nami (17-18.03) 86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i 15. Konferencja "Kardiologii Polskiej". W wydarzeniu w Teatrze Kochanowskiego wzięło udział przeszło 700 osób. Organizatorami byli lekarze z Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu, Wydziału Lekarskiego UO.

Konferencja była adresowana do środowiska medycznego - kardiologów i kardiochirurgów, ale również rezydentów, lekarzy rodzinnych, internistów i studentów medycyny.

Byliśmy tam z mikrofonem, żeby porozmawiać o najczęstszych chorobach serca i układu krążeniowego oraz o profilaktyce.
Dr n. med. Piotr Feusette, kardiolog, zastępca kierownika ds. Interwencji Sercowo-Naczyniowych w USK w Opolu cz. 1
Dr n. med. Piotr Feusette, kardiolog, zastępca kierownika ds. Interwencji Sercowo-Naczyniowych w USK w Opolu cz. 2
Prof. Marek Gierlotka, kardiolog, kierownik oddziału kardiologii w USK i kierownik Instytutu Nauk Medycznych w UO oraz prof. Jacek Jóźwiak, dziekan Wydziału Lekarskiego UO, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej i Zdrowia Publicznego UO
Prof. Anetta Undas, kierownik Zakładu Chorób Zakrzepowo-Zatorowych Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ
Prof. Jacek Legutko, kardiolog, dyrektor Instytutu Kardiologii Wydz. Lekarskiego UJ Collegium Medicum
Prof. Jacek Legutko, kardiolog, dyrektor Instytutu Kardiologii Wydz. Lekarskiego UJ Collegium Medicum, cz. 2
Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Zobacz także

2024-11-05, godz. 21:44 Tętniak - podstępny i śmiertelnie niebezpieczny. Jak zapobiegać i leczyć? Tętniak może być niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. To swego rodzaju tykająca bomba w organizmie. Dlatego osoby z rozpoznanymi nieprawidłowościami… » więcej 2024-11-02, godz. 15:00 Szok, rozpacz, smutek, tęsknota, złość, czyli o żałobie z psychologicznego punktu widzenia W Dniu Zadusznym rozmawialiśmy o żałobie, o stracie. To stan, który prowadzi do kryzysu psychicznego. Wywołuje on bowiem szereg emocji, przede wszystkim negatywnych… » więcej 2024-10-30, godz. 11:38 Krępujący problem, przez który pacjenci boją się śmiać, kaszleć czy biegać. Jak leczyć nietrzymanie moczu? W kolejnym wydaniu audycji rozmawialiśmy o krępującym i wstydliwym dla pacjentów schorzeniu - o nietrzymaniu moczu. To nie tylko problem zdrowotny czy higieniczny… » więcej 2024-10-28, godz. 11:32 Leki, suplementy, zioła? To może być niebezpieczna mieszanka Aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie - wynika ze statystyk. To ponad dwa miliony pacjentów. Jak uniknąć powikłań z… » więcej 2024-10-24, godz. 08:00 Przez stres "zjadamy" zęby. Jak temu zaradzić? Można zjeść na czymś zęby. Ale zęby sami też "zjadamy", a w zasadzie ścieramy. To proces naturalny. Jednak są sytuacje, kiedy dzieje się to w przyśpieszonym… » więcej 2024-10-20, godz. 11:54 Ból, obrzęk, ograniczenia ruchowe. Jak żyć z reumatoidalnym zapaleniem stawów? Czy jesienią nasilają się dolegliwości bólowe związane z chorobami reumatoidalnymi? W kolejnej odsłonie programu zajęliśmy się reumatologią. Jakie są… » więcej 2024-10-14, godz. 12:42 Dorota Różycka o jodze terapeutycznej. Jakie są korzyści płynące z praktyki? Działania związane z ciałem, praca z oddechem czy powściągnięcie umysłu - wiele jest elementów, z którymi związana jest praktyka jogi. Jakie dokładnie… » więcej 2024-10-08, godz. 13:06 Pomoc psychologiczna udzielana w terenie powodzianom. Jakiego wsparcia potrzebują? W chwili zagrożenia jest działanie na adrenalinie. Ale z czasem, kiedy te emocje opadają, może ujawnić się trauma, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego… » więcej 2024-10-08, godz. 07:26 Czym oddychamy w domu i poza nim? Opolscy biolodzy szukają odpowiedzi w porostach i mchach Sezon grzewczy już się rozpoczął. W okresie jesienno-zimowym częściej będziemy zwracać uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy. Smog to wciąż… » więcej 2024-10-02, godz. 11:20 Historia Ewy Kosowskiej-Korniak, która wygrała walkę z rakiem piersi U progu Różowego października - miesiąca świadomości raka piersi spotkaliśmy się w programie z Ewą Kosowską-Korniak. Kilka miesięcy temu usłyszała… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »