Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-04-07, 21:43 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych zmianach, szkolna lektura jest w stanie zainteresować tych, którzy na dźwięk „lektura” dostają dreszczy.
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to książka, na której wychowały się pokolenia, a teraz w swojej nowej teatralnej odsłonie miała zyskać nowoczesny sznyt. Mamy więc współczesną szkołę i współczesnych uczniów w miejsce tych, którzy w latach 60. minionego wieku zaludniali książkę. W dobie parytetów dwójka bohaterów zmieniła płeć. W miejsce Słabego pojawia się Słaba, a on Ciamciara staje się oną Ciamcią. Do tego dorzućmy jeszcze dzisiejszą modę okraszoną odrobiną absurdu i lądujemy w znanej intrydze, którą zawiązują nasi bohaterowie. Ta intryga to sposób na gogów (pedagogów), a konkretnie na jednego goga (pedagoga), bo na więcej nie ma funduszy, a spokój w szkole i dobre oceny choćby z jednego przedmiotu to rzecz bezcenna.

Muszę przyznać, że akcja jest wartko poprowadzona, wciąga, momentami bawi i nie daje czasu na rozglądanie się po sali i spoglądanie na zegarek. Aktorzy zgrabnie obniżyli swój wiek i wczuli się w nastoletnich bohaterów. Wiele przepisanych i uwspółcześnianych dialogów nie daje odczuć, że oryginał powstał ponad 50 lat temu. Trochę drażni wątek pachnący amerykańskimi filmami o cudownym nauczycielu, który swoją charyzmą i historią, wyciąga z bagna obojętności i niewiedzy grupkę zatwardziałych szkolnych łobuziaków. Trochę zdumiewają górnolotne deklaracje dotyczące tolerancji, sięgania gwiazd i cudowności rodzinnego miasta w ustach nastolatków.

Tych drażniących elementów jest jednak zdecydowanie mniej, niż tych, w których widz ogląda, podąża za bohaterami, kibicuje im, dobrze się bawi i z tego co widziałem, nawet łezkę potrafi uronić ze wzruszenia.

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka, to także znakomita propozycja na łączenie pokoleń na jednej widowni. Mało jest obecnie w teatrach przedstawień, skierowanych do dzieci w wieku gimnazjalnym. Cieszy, że w lubelskim teatrze „zapuszczono węża morskiego”, „dryfując” w kierunku widza, a „Wielki Asocjacyjny Bluff”, można uznać za udany.


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Edmund Niziurski
„Sposób na Alcybiadesa”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Rewiry kultury Radia Opole Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Rewiry kultury Radia Opole Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Rewiry kultury Radia Opole „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Rewiry kultury Radia Opole „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »