Most
Radio Opole » Most

Aktualności

2020-09-22, 10:00

Opolski fotograf i podróżnik Paweł Szpala w audycji MOST 26 września po 9:10

Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Paweł Szpala jest autorem popularnego bloga „Podróżniczo – Fotograficznego” – Człowiek Przygoda. Jest przede wszystkim profesjonalnym fotografem, który wybiera miejsca swych plenerów bardzo skrupulatnie. W najbliższej audycji MOST nasz gość opowie o czeskich Morawach, o rejonie Pradziada i udzieli wielu porad dla wszystkich sympatyków turystyki i fotografii.
2020-09-15, 09:23

W sobotniej audycji MOST spotkamy się z czeskim kinem i gośćmi filmowego wieczoru w Studiu M

Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
W obiegowej opinii czeski film to taki, gdzie nikt nic nie wie. Takiego podsumowania sąsiedzi zapewne dorobili się dzięki częstemu korzystaniu w swojej kinematografii z groteski, przerysowania i absurdu. Nawet na pozór poważne produkcje potrafią przyprawić mieszanką powyższych elementów, a powstała w ten sposób fabuła nierzadko potrafi jednocześnie zaskoczyć, rozbawić i dać do myślenia. Blisko tydzień temu, 11 września, w czasie spotkania z cyklu "MOST - kultura czeska w studiu M" Kamil Minkner oraz Rafał Mościcki opowiadali o kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino. Rozmowa z gośćmi spotkania w najbliższej audycji MOST.

A dla tych, spośród naszych słuchaczy, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu w Studiu M przygotowaliśmy jego retransmisję. Będzie można jej wysłuchać w sobotę 26 września po 22:05 na antenie Radia Opole. Zapraszamy!
2020-09-08, 08:58

Alternatywna wycieczka po Pradze w audycji MOST

Ściana Johna Lennona w Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Ściana Johna Lennona w Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Dzieci wspinające się na żiżkovską wieżę telewizyjną oraz rzeźba świętego Wacława siedzącego na martwym, odwróconym koniu w praskiej Lucernie - to tylko niektóre dzieła, których autorem jest David Černý. Te nietypowe instalacje ozdabiają wiele dzielnic Pragi i choć dla niektórych są dość kontrowersyjne, to powstają już wycieczki śladami słynnego rzeźbiarza. My także zaproponujemy taką alternatywną drogę po Pradze. A to nie jedyne atrakcje, które przedstawimy w najbliższej audycji.
2020-08-24, 08:18

Kino czeskie w cyklu spotkań "MOST - kultura czeska w Studiu M" już 11 września o 19.00 w Studiu M - BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Rafał Mościcki [fot. zbiory własne]
Rafał Mościcki [fot. zbiory własne]
Kamil Minkner [fot. zbiory własne]
Kamil Minkner [fot. zbiory własne]
Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. O kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino opowiedzą zaproszeni filmoznawcy:
Kamil Minkner – profesor Uniwersytetu Opolskiego, w 2009 r. obronił na Uniwersytecie Warszawskim pracę doktorską "Kino jako medium polityczne", absolwent Wajda School (międzynarodowy program EKRAN). Jest autorem książki „O filmach politycznych. Między polityką, politycznością i ideologią” oraz współautorem podręcznika multimedialnego "Wprowadzenie do Global Studies", a także współautorem kilku zrealizowanych scenariuszy filmowych (m.in. "Moja nowa droga" oraz "Big Love" Barbary Białowąs).
Rafał Mościcki - magister teologii na Uniwersytecie Opolskim, nauczyciel wiedzy o filmie, pedagog teatru, wielokrotnie nagradzany (Nagroda Prezydenta Miasta Opola w Dziedzinie Kultury, Odznaka Honorowa za zasługi dla Miasta Opola, Nagroda Opolskiego Kuratora Oświaty, Nagroda Województwa w Dziedzinie Kultury), społecznik i animator kultury, Dyrektor Generalny Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, organizator I Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu Przez Czerń Film Festiwal 2000, twórca Akademii Filmowej dla dzieci i młodzieży, Dyrektor Centrum Festiwalowego MFF NOWE HORYZONTY w latach 2003/2013. Prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, Dyrektor Kina Meduza.

Najbliższe spotkanie z cyklu MOST - kultura czeska w Studiu M będzie miało filmowy i serialowy charakter, z nutką wspomnień i wielką dozą humoru - najlepszego, bo czeskiego. Wieczór w towarzystwie filmowych ekspertów Kamila Minkner i Rafała Mościckiego już 11.09.2020 r. o 19.00 w Studiu „M” Radia Opole.

Bezpłatne zaproszenia na spotkanie można otrzymać:

  • wysyłając wiadomość pocztą elektroniczną na adres most@radio.opole.pl zatytułowaną „Zaproszenie” i zawierającą dane kontaktowe, a następnie oczekując wiadomości potwierdzającej,
lub też:
  • dzwoniąc pod numer 77 40 13 253 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
Zapraszamy!
2020-09-01, 10:54

W audycji MOST po "Pradze dobrze znanej" oprowadzi Jarosław Srębacz z PTTK Tryton w Nysie

Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Początek w klasztorze na Strachovie, następnie Hradczany ze Złotą Uliczką, Mała Strana i Most Karola - tak wygląda program typowej jednodniowej wycieczki do stolicy Czech. Ale Pradze warto poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Choćby po to, by odwiedzić jedno z najważniejszych miejsc kultu za naszą południową granicą, czy dzielnicę Žižkov. My także poświęcimy w najbliższym czasie sporo miejsca stolicy Czech, a oprowadzi nas przewodnik po Pradze, Jarosław Srębacz z PTTK Tryton w Nysie.
2020-08-26, 12:09

Jak pandemia zacieśniła współpracę - opowiemy w audycji MOST

Pandemia zacieśniła współpracę [fot. Prudnicki Ośrodek Kultury]
Pandemia zacieśniła współpracę [fot. Prudnicki Ośrodek Kultury]
Pandemia koronawirusa w Polsce i w Czechach spowodowała, że współpraca międzynarodowa nabrała innego wymiaru. Zamiast spotkań twarzą w twarz możliwe były jedynie te wirtualne. Była jednak okazją do tego by dokładnie przyjrzeć się wspólnie realizowanym projektom i poszukać nowych możliwości. O tym jak dalej będzie wyglądała współpraca z Bruntalem i Krnovem, a także o wystawie polsko-czeskiej, która od marca czeka na otwarcie opowie nam Joanna Korzeniowska, kierownik do spraw programowych Prudnickiego Ośrodka Kultury
2020-08-18, 09:59

"Polsko-czeskie rozmówki na granicy" - kultura online w audycji MOST

Marta Radwaniak [fot. projekt
Marta Radwaniak [fot. projekt 'Na granicy']
Polsko-czeskie rozmówki na granicy to projekt, który bez wychodzenia z domu umożliwi miłośnikom kultury i dobrej książki kontakt z ulubionymi pisarzami czy artystami z innych dziedzin. Cykl – na który składa się 12 spotkań online prowadzonych przez trójkę moderatorów – gwarantuje nie tylko rozrywkę na najwyższym poziomie. Obalając wzajemne uprzedzenia i stereotypy między Polakami i Czechami, ma też ogromny potencjał edukacyjny. Skierowany jest do osób zainteresowanych polską i czeską kulturą w różnych aspektach – przede wszystkim literaturą, ale też filmem czy muzyką. Właśnie o tym projekcie porozmawiamy w najbliższej audycji MOST z Panią Martą Radwaniak.
2020-08-04, 10:00

Czy język czeski gryzie? Odpowiedź w audycji MOST

Dr Grażyna Balowska [fot. Rafał Nosal]
Dr Grażyna Balowska [fot. Rafał Nosal]
Jest absolwentką Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (specjalność: filologia czeska). W Katedrze Slawistyki (obecnie Zakład Slawistyki Zachodniej i Południowej) na Uniwersytecie Opolskim pracuje od roku 1994, najpierw jako asystent (1994 – maj 2001), a następnie jako adiunkt (od czerwca 2001 do dziś). Pani dr Grażyna Balowska opowie o tym co łączy nas, co dzieli i co śmieszy językowo.
2020-07-28, 08:17

Audycja MOST z wizytą w Muzeum Wsi Opolskiej

Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku [fot. Mariusz Majeran]
Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku [fot. Mariusz Majeran]

W Muzeum Wsi Opolskiej można oglądać ekspozycję pod tytułem „Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku”. Twórcy wystawy przypominają o dawnych i obecnych tradycjach Śląska Opolskiego, jak na przykład grzebanie basa, babski comber, wodzenie niedźwiedzia, wielkanocna brama z wydmuszek w Borkach Małych czy Maibaum. Można także zapoznać się ze zwyczajami i obrzędami obecnymi przed rokiem 1945 w Rýmařovsku, gdzie mieszkało niegdyś 10 tysięcy wysiedlonych po wojnie Niemców.

2020-07-22, 08:34

Filmowa audycja MOST

Kino na granicy [fot. archiwum festiwalu]
Kino na granicy [fot. archiwum festiwalu]
"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program "Kina na Granicy" oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami. W audycji MOST Jolanta Dygoś czyli dyrektor przeglądu opowie o jego historii oraz tegorocznej edycji, która rozpoczyna się 21 sierpnia 2020 r.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***