Radio Opole » RTT - artykuły
2019-11-26, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Co dalej z opolską uchwałą antysmogową?

Smog [fot. Michael Pereckas/Flickr.com]
Smog [fot. Michael Pereckas/Flickr.com]
Jakość powietrza - to jeden z ważniejszych punktów obrad radnych sejmiku województwa opolskiego. Rok po wprowadzeniu uchwały antysmogowej, marszałek Andrzej Buła zaapelował, że skoro opozycja i koalicja oddycha tym samym powietrzem, to wspólnie powinni walczyć ze smogiem. Przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku Martyna Nakonieczny odnosząc się do tematu podkreśla, że samorząd za dużo uwagi poświęca na badania jakości powietrza, zamiast na likwidację kopciuchów. Tymczasem wstępne badania pokazują, że z powodu złego stanu powietrza, żyjemy już o rok krócej niż nasi południowi sąsiedzi Czesi.
Inspekcja Handlowa będzie korzystać z oprogramowania, które ułatwi walkę z handlem tak zwanymi kopciuchami. Dzięki współpracy z ministerstwem rozwoju kontrolerzy będą mogli namierzać zamieszczane w internecie oferty sprzedaży kotłów, które nie spełniają wymagań określonych w przepisach. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśnia, że program będzie wyszukiwał o ogłoszeniach sformułowań, które są używane przez sprzedawców nielegalnych kotłów.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że obowiązujące przepisy dotyczące sprzedaży kotłów są dobre i trzeba sprawić, że będą przestrzegane. Ministerstwo rozwoju przypomina, że Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2016 i 2018 roku wśród 50 miast z najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej, znalazło się 36 polskich miast.
Na sesji o czystym powietrzu
Jadwiga Emilewicz
Andrzej Guła

RTT - artykuły

2020-04-03, godz. 15:15 Pandemia na świecie oczami rodaków mieszkających za granicą Ograniczenia w wychodzeniu z domów, limit klientów w sklepach, zakaz podróżowania i kwarantanna dla tych, którzy z zagranicy wracają do domów - takie obostrzenia… » więcej 2020-04-03, godz. 15:05 Seniorzy gromadnie ruszyli na zakupy. Nie taka była idea nowego przepisu „Pomiędzy godziną 10, a 12 koronawirus nie zasypia. On działa cały czas” - przekonują pracownicy socjalni. W związku z decyzją rządu od wczoraj sklepy spożywcze… » więcej 2020-04-02, godz. 15:30 Więźniowie szyją maseczki. "Przyszła ta epidemia i trzeba pomóc ludziom" Szyć potrafią, co prawda buty, ale przestawienie się na maseczki nie powinno być problemem. Problemem było to, że nie mają maszyn. W dwa dni udało się uzbierać… » więcej 2020-04-01, godz. 15:30 Jak żyć w dobie zakazów i ograniczeń? Relacje reporterów Radia Opole Od dziś obowiązują nowe ograniczenia dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej - tak brzmi to oficjalnie, a oznacza między innymi całkowity zakaz poruszania… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Trudne czasy dla hospicjum Dodatkowe środki ostrożności i obostrzenia wprowadzone w związku z ograniczaniem ryzyka zakażenia koronawirusem dotknęły m.in. opolskie hospicjum Betania. Placówka… » więcej 2020-03-31, godz. 16:00 Czy wymieniać opony w czasie epidemii? Może lepiej jeszcze jeździć na "zimówkach"? W tym roku decyzja o wymianie opon ma dodatkowy - epidemiczny - kontekst. Może lepiej jeszcze przedłużyć jazdę na 'zimówkach'? Tym bardziej, że pogoda zmienna… » więcej 2020-03-30, godz. 15:45 12 zakażeń w ośrodku dla seniorów. Jak się chronią DPS-y? Ta informacja, która dotarła do nas w niedzielny poranek była bardzo niepokojąca. Służby sanitarne potwierdziły zachorowanie na covid-19 12 osób z powiatu kęd… » więcej 2020-03-30, godz. 15:15 Egzaminy ósmoklasisty. W czasach zarazy również online Od dziś (30.03) szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, Uczniowie przystępują do testu z języka polskiego. Egzamin nie jest obowiązkowy i szkoły… » więcej 2020-03-27, godz. 15:00 Radio Opole w czasach epidemii. Jesteśmy, gramy, nadajemy. Czasem z kuchni, czasem z sypialni! Szkoły i instytucje kulturalne zostały zamknięte, ulice opustoszały, opolanie poddają się społecznej kwarantannie, a kto może nie wychodzi z domu. » więcej 2020-03-27, godz. 07:01 Sesja rady Opola - w tempie i nowych okolicznościach Przede wszystkim sprawom pomocy dla mieszkańców i przedsiębiorców poświęcona była sesja rady miasta Opola. Z powodu epidemii radni wyjątkowo spotkali się nie w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »