Radio Opole » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka

Zbigniew Górniak [fot. Paweł Stauffer]
Zbigniew Górniak [fot. Paweł Stauffer]
Odnoszę się tu po swojemu do tego, co słyszę i widzę dookoła. Ty też możesz mi nadstawić ucha lub rzucić na moje pisanie okiem. Wysłuchaj, przeczytaj... A potem podumaj i podaj dalej.

Felietonów Zbigniewa Górniaka można posłuchać w każdą sobotę o 10:40 podczas audycji "Mamy weekend". Z autorem można się kontaktować mailowo: zbigniew.gorniak@radio.opole.pl
2018-06-16, 10:50

Przestańcie mnie straszyć!

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (16.06.2018)
To jest już trudne do wytrzymania. Oto ciągle ktoś mnie straszy, że za chwilę zostaniemy wyrzuceni z Unii. Albo że zostaniemy do tej rezygnacji przymuszeni przez własny rząd. Że wrócą granice, paszporty i wizy, że zamknie się rynek. Że nas wyśmieją, wyszydzą, wyproszą z niesmakiem. I że to wszystko dlatego, iż dwa lata temu Polacy zagłosowali tak, jak zagłosowali. I cóż nam wtedy pozostanie? Żółwiki z Putinem i bimber pod ogórca z Łukaszenką. Może jakiś kebabowy sojusz z Erdoganem. Ale przede wszystkim – Rosja. Tak przynajmniej wynika z prognoz wcale licznych komentatorów. Przewidują oni, że skoro „brzydka panna bez posagu” zostanie wyprowadzona z Europy przez nienawidzącego rzekomo tejże Europy Kaczora, albo Bruksela, zniesmaczona jej fochami, sama wystawi pannę za próg, to siłą rzeczy dziewucha pójdzie w łapy wschodniego despoty. Rozpije się, zubożeje, zapuści, schamieje, wyrosną jej na powrót włosy pod pachami. A wegańskie sałatki zastąpi smalcem i kiełbasą.więcej »
2018-06-02, 10:50

Nie dąsaj się na Europę, lecz ją sobie urządź

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (02.06.2018)
Przy okazji kolejnego krojenia unijnego tortu rozległy się lamenty, nazwijmy je totalnymi, że oto tym razem dostaliśmy mniejszy kawałek niż poprzednio. Dla lamentujących ma to być żelazny dowód na to, że Unia nas nie lubi, bo my rzekomo nie lubimy demokracji, wolnych sądów (choć one są raczej powolne i bezwolne niż wolne), imigrantów oraz całego tego kulturowego bagażu, jaki oferuje nam europejski postęp w tęczowym opakowaniu. My się podobno wciąż wolimy trzymać sutanny księdza proboszcza, opluwamy obcokrajowców, bijamy swoje żony i zmuszamy je do rodzenia, a najważniejszym pisarzem jest dla nas wciąż Henryk Sienkiewicz, a nie Jaś Kapela. Nie wierzycie? To przeczytajcie pierwszy lepszy wywiad z polskim modnym aktorem, pisarzem, piosenkarzem… Ale ja dziś nie o głupocie obecnych elit, lecz o potrzebie budowy nowych. Zwłaszcza tych europejskich.więcej »
2018-05-26, 10:50

Bardzo dobrze wydany miliard

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (26.05.2018)
W chwili, gdy odczytuję ten felieton, na błoniach Politechniki Opolskiej trwają przygotowania do wielkiego pikniku, który nosi w tytule słowo MILIARD. Jak jakaś loteria, teleturniej lub nowa gra, która ma nas błyskawicznie wzbogacić dzięki szczęściu lub wiedzy. Tymczasem chodzi o kwotę programu socjalnego, dzięki której w ciągu dwóch lat wiele zacnych, a niezamożnych rodziców z naszego regionu dostało niebagatelne, comiesięczne wsparcie. I tak się uzbierał ten miliard.więcej »
2018-05-19, 10:50

Podróż w kosmos z kijem pod ręką

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (19.05.2018)
Zawodzi ulica, nie dopisała zagranica, a kornik białowieski znudził się opinii publicznej, tracąc tym samym propagandową moc zwierzęcia prześladowanego przez reżim. Nie pomaga też straszenie faszyzmem i zamordyzmem, jakie uprawiają namiętnie polscy artyści, ze szczególnym uwzględnieniem ojca i syna, których przykład po raz kolejny pokazuje, że jak ktoś jest genialnym komediantem, to nie musi być od razu filozofem.więcej »
2018-05-12, 10:50

Wiązanie Popiełuszki w „ten czy w inny sposób”

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (12.05.2018)
Ciekawe, czy obecny szef Unii Europejskiej równie ciepło wyrażałby się o marksizmie, gdyby alkohol, który tak lubi, musiał sobie kupować na kartki? Na dodatek w ilości tak skąpej, że aby się porządnie zrobić, byłby zmuszony biegać w nocy na melinę lub pędzić w łazience bimber.? A „the day after” piwo na kaca mógłby kupić dopiero od trzynastej, na dodatek z obowiązkową zakąską, którą stanowiłyby pierniki w lukrze. I nic by nie pomogło obcałowywanie i obłapianie kelnera, ów znak firmowy Jeana Claude’a Junckera, bo o nim to dzisiaj jest felieton.więcej »
2018-05-05, 10:50

Panie Wołodyjowski, po koniu się sprząta!

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (05.05.2018)
Powoli dobiega końca ten cudowny, majowy, długaśny weekend wypełniony zapachem karkówki doprawionej patriotyzmem. Wylegując się na leżaku z książką ulubionego autora, miałem dość czasu, aby zastanowić się nad fenomenem nowoczesnego patriotyzmu. Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu nowoczesny pakiet patriotyczny (lansowany przez pewną znaną aktorkę, tyleż wybitną, co lewicową i histeryczną) obejmował takie czynności jak: sprzątanie po psie, płacenie podatków, kasowanie biletów i segregowanie śmieci. Zgrabne, tylko… czy to jest akurat patriotyzm?więcej »
2018-04-28, 10:45

Zamenduje pan reckę „Lalki”, panie Rzecki?

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (28.04.2018)
W tygodniu, w którym obchodzono Światowy Dzień Książki, nie sposób nie wspomnieć o czytaniu i pisaniu. Pozwólcie zatem, że ten właśnie temat zdominuje dzisiejszy felieton. Polityko, precz! Witaj, literaturo!więcej »
2018-04-21, 10:50

A czym ma smakować chleb? Trotylem?

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (21.04.2018)
W sieci furorę robi film, na którym Żyd, gej i uchodźca pieką wspólnie polski chleb, po czym zapraszają na zaplecze piekarni autentycznych (rzekomo) klientów, aby tego chleba skosztowali. I bingo! On smakuje tak samo jak chleb upieczony przez Polaka! O ten smak pytają sami piekarze z filmiku, sprytnie sugerując odpowiedź, i tak właśnie odpowiadają rzekomo przypadkowi klienci piekarni. Że chleb smakuje jak zrobiony przez Polaka. Auć! Aż mnie mózg rozbolał od przyswajania tej mądrości, taka ta mądrość mądra.więcej »
2018-04-14, 10:50

Przepis na sukces polskiego artysty w Niemczech

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (14.04.2018)
Jeśli jako Polak chcesz odnieść sukces artystyczny za granicą, na przykład w Niemczech, powinieneś pamiętać, aby twe dzieło – czy to będzie powieść, czy film, czy komiks – spełniało kilka zasadniczych warunków.więcej »
2018-04-07, 10:50

Dobry artysta patrzy na złych Polaków

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (07.04.2018)
A może by tak wszystko rzucić i wynieść się w Bieszczady? Znacie? Głupie pytanie! Kto choć raz w życiu nie pomyślał w ten sposób, nudząc się jak mops w robocie, ten kłamie i niech teraz pierwszy rzuci spinaczem (biurowym).

Tylko dlaczego akurat w Bieszczady? One są urocze i dzikie, ale tylko od początku roku szkolnego do jego końca. Bo w wakacje - chiński basen i Marszałkowska w godzinach szczytu. Może zatem należy zmodyfikować zawołanie? Jak? Tak: „A może by tak wszystkim pieprznąć i wynieść się na Podlasie?”. Czyli za Bug. Ale tak, żeby go jednak nie tracić z oczu, żeby go mieć albo za oknem, albo przynajmniej na odległość spaceru, względnie przejażdżki rowerowej. O, właśnie – rower…więcej »
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »