Radio Opole » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka

Zbigniew Górniak [fot. Paweł Stauffer]
Zbigniew Górniak [fot. Paweł Stauffer]
Odnoszę się tu po swojemu do tego, co słyszę i widzę dookoła. Ty też możesz mi nadstawić ucha lub rzucić na moje pisanie okiem. Wysłuchaj, przeczytaj... A potem podumaj i podaj dalej.

Felietonów Zbigniewa Górniaka można posłuchać w każdą sobotę o 10:40 podczas audycji "Mamy weekend". Z autorem można się kontaktować mailowo: zbigniew.gorniak@radio.opole.pl
2018-01-20, 10:50

Hen daleko od prawdy

Zbigniew Górniak - autor felietonów [fot. Paweł Stauffer]
Zbigniew Górniak - autor felietonów [fot. Paweł Stauffer]
Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (20.01.2018)
Swego czasu mój nieżyjący już przyjaciel żartował często ze mnie, że nawet gdy wychodzę w papciach wyrzucić śmieci, natykam się na grupę Indian, którzy porywają mnie i częstując wodą ognistą, zmuszają do całonocnej gonitwy po prerii, po czym odstawiają zmaltretowanego na wycieraczkę – z L-4 w zębach i w kowbojskich butach, których właściciela nigdy nie uda mi się odnaleźć. W innej wersji zamiast Indian występowali Kozacy zaporoscy, z którymi wspólnie przez całą noc pisałem w którejś z karczm opolskich list do sułtana tureckiego, jednak, że działo się to w czasach pre-fejsbukowych, nie zachował się żaden ślad tej korespondencji - i może to lepiej.więcej »
2018-01-13, 10:50

Więcej mięsa, pani Ilono!

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (12.01.2018)
Ponieważ wyartykułowanie własnej opinii na temat serialu „Korona królów” stało się palącą powinnością każdego Polaka, czuję się w obowiązku powiedzieć coś i ja na ten temat, żeby nie wyszło, że jestem opóźniony w rozwoju obywatelskim. Dziś nawet nowela telewizyjna oceniana jest według kryteriów politycznych. Nie lubisz dobrej zmiany, więc masz obowiązek szydzić z „Korony królów”, porównując ją do czołowych produkcji HBO czy Netflixa, typu „Gra o tron”, choćbyś nawet nie widział ani jednego odcinka „Gry…”. I „Korony…” też nie.więcej »
2017-12-30, 10:50

Marsz, marsz, Dąbrowski… Przez instytucje

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (30.12.2017)
Scenariusz o gejach prześladowanych przez esbecję wygrywa ważny konkurs filmowy. Opowieść o lesbijskiej miłości dwóch stalinówek na tle antysemickich nastrojów '68 roku dorabia się opinii jednej z najlepszych polskich książek roku. Historia mężczyzny, który jest homo, lecz żyje w związku kobietą i strasznie z tego powodu cierpi, zostaje okrzyknięta najlepszą powieścią 2017, zanim jeszcze ukazuje się w księgarniach. Film pokazujący polską prowincję jako brudny kocioł, z którego cuchnie testosteronem, kadzidłem i trupem mordowanych zwierząt, staje się naszym kandydatem do Oskara. Przykłady można by mnożyć. Każdy, kto konsumuje polską kulturę choćby tylko małą łyżeczką, podpowie mi ich na poczekaniu przynajmniej kilka.więcej »
2017-12-23, 10:50

Nieoczekiwane wyziewy dobra

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (23.12.2017)
Dzień przed Wigilią wypada się wyciszyć, wyłączyć gruczoł jadowy i poszerzyć sobie uśmiech do świata, choćby na siłę, choćby za pomocą szminki, jak robią to klowni w cyrku albo w horrorach. Tym bardziej, że wokół sami dobrzy ludzie i wypada się dostroić.więcej »
2017-12-16, 12:00

Badylem po skrzypcach

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (16.12.2017)
Co byście powiedzieli o dyrygencie, który zamiast smyczka, nakazałby pierwszemu skrzypkowi użyć do gry łodygi rabarbaru? Bo tak by mu się to lepiej wizualnie komponowało. I nie byłaby to akurat heca wymyślona przez kabaretowo muzyczną Grupę MoCarta. Nie wiecie, co byście pomyśleli? To się zastanówcie, a w międzyczasie poczytajcie.więcej »
2017-12-09, 11:00

Kto by kogo pouczał, gdyby Ziuk uderzył?

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (09.12.2017)
Wciąż jestem pod wrażeniem spektaklu Teatru Telewizji pod tytułem „Marszałek” o tym, jak Józef Piłsudski planował uderzyć prewencyjnie w 1933 roku na Niemcy, aby rozprawić się z pewnym kapralem, który doszedł tam właśnie do władzy i roił groźnie o podboju wschodu. Okazuje się, że można zrobić solidny teatr bez bluźnierstw, bełkotu, masakrowania tekstu i przeganiania po scenie nagich aktorów z przypiętymi do bioder gumowymi penisami.więcej »
2017-12-02, 10:50

Jak źli Żydzi zrobili swoim obrońcom 'kuku'!

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (02.12.2017)
Z głośnym chrupnięciem złamały się właśnie dwie nogi, na których ku świetlanej przyszłości kroczy dziarsko kulturowy marksizm skryty za określeniem politycznej poprawności. Nie cieszmy się jednak za bardzo, bo tych nóg współczesna lewica ma więcej niż stonoga, ale zawsze to jakieś pocieszenie.więcej »
2017-11-25, 10:50

Ja, mieszkaniec Kongo, rządzony przez Borata

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (25.11.2017)
Z wielkim podziwem obserwuję wysiłki Opolanina, Mariana Panica, który w tygodniku „Solidarność”, znanym dziś bardziej jako internetowy Tysol.pl, regularnie zamieszcza polską prasówkę z niemieckich gazet i portali. Obserwuję to z wielkim podziwem, gdyż Marian robi te tłumaczenia za darmo, na dodatek z polemicznym pazurem, ale obserwuję też z wdzięcznością.więcej »
2017-11-18, 10:50

Ja faszysta, albo manipulacje mielonego well done

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (18.11.2017)
W ostatni poniedziałek, 13 listopada, obudziłem się z dziwnym swędzeniem na górnej wardze. Wysypka czy jakie licho? Powlokłem się do łazienki, lecz po drodze moje kolana, nie wiedzieć czemu, same zaczęły się dziarsko unosić, a stopy zaczęły wybijać o podłogę równy rytm marsza. Prawa ręka zesztywniała i dziwnie uniosła się do góry, jakbym pozdrawiał budzący się do życia dzień.więcej »
2017-11-11, 10:40

Bezpłciowe ciasto i kawa z ludzkim mlekiem

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (11.11.2017)
Dziś przy sobocie śniadanie stawia felietonista. Podam ciasto francuskie z dydaktycznym nadzieniem, które będzie… bezpłciowe. A do popicia kawa z mlekiem, tyle, że kobiecym.więcej »
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »