Radio Opole » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka » Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka » Polska foka w objęciach polskiego Eskimosa
2018-07-28, 10:50 Autor: Zbigniew Górniak

Polska foka w objęciach polskiego Eskimosa

Uchem i okiem. Felieton Zbigniewa Górniaka (28.07)
Polskę zamieszkują głównie uciskane mniejszości narodowe o afrykańskich korzeniach skonfliktowane z kibolami, którzy są obowiązkowo umięśnieni, wytatuowani i obwieszeni złotem. Obie te grupy postanowiły na chwilę się pogodzić. Tak wynika z muralu, na którym pokryte tatuażem, muskularne łapsko z podwójną złotą bransoletą na przegubie ściska w geście pojednania chudą, ciemnoskórą dłoń. Podpis głosi: „Wiele nas różni, ale wszyscy jesteśmy Polakami. Świętujmy 100 lat niepodległości Polski!”.
Najpierw myślałem, że ten plakat jest fejkiem? Nie chciało mi się wierzyć, że wytrawni misjonarze Onetu, jednego z większych polskich portali należących do Niemców, polecieli aż tak nieporadną propagandą. To głupszy stereotyp niż ten, którym niemieckie media operowały w latach 90. , gdy pokazywały w każdym reportażu z Polski tę samą obowiązkową furmankę z rozmemłanym woźnicą. Na dodatek klasyczna autopułapka. Esencja stygmatyzowania, kliniczna jazda stereotypem w wykonaniu tych, którzy rzekomo ze stereotypami walczą. Przesłanie toporne jak krzyżacki topór, a forma w sam raz dla afektowanych leminżyc w wieku licealnym i emerytowanych milicjantek, które porzuciły marksizm i przeszły tolerancję.

No więc najpierw sądziłem, że to blaga, kolejny dowcip, kolejny numer wykręcony euro-lewicy przez polski prawicowy Internet, który, jak wiadomo, w ostatnich latach podciągnął się informatycznie i humorystycznie na dość wysoką półkę. Innymi słowy, ponura przez lata prawica zaczęła tryskać wyrafinowanym humorem. Ale niestety (a może „stety”), okazało się to prawdą! Ten cudaczny mural jest pomysłem Onetu. Potwierdził to na stronie portalu sam jego dyrektor programowy, redaktor Bartosz Węglarczyk, niegdyś gwiazda Gazety Wyborczej i TVN.

- Od 100 lat jesteśmy wolni i tylko od nas zależy czy będziemy się spierać, czy rozumieć – tłumaczył sens muralu Węglarczyk. - To właśnie jest główny przekaz naszej najnowszej kampanii. Dlatego zamiast o swoich zaletach, jak to się zwykle robi w reklamie, mówimy o Polsce, wolności i jedności – dodał.

A ja dodam, że przy okazji mógłby być jednak dyrektor Onetu bardziej ścisły historycznie, gdyż w tym niepodległym stuleciu prawie połowa czasu została zmarnowana na nadwiślańską wersję komunizmu, gdzie niepodległość była taka trochę na niby. Owszem, celebrujemy obecnie rocznicę odzyskania niepodległości, nie znaczy to jednak, że ona przez te sto lat trwała i kwitła. Ale ok, umówmy się, że dla konsumentów Onetowych treści sporządza się wersje historii Polski skrócone i dużo prostsze, takie gorące kubki wiedzy o kraju.

Nie sposób jednak nie zauważyć, jak bardzo karykaturalnie brzmią słowa o konieczności jedności Polaków wypowiadane pod muralem, który odnosi się do społecznych podziałów, jakich w Polsce nigdy nie było, nie ma i pewnie nie będzie. Jest on malowidłem od czapy, czystą abstrakcją (żeby nie użyć słowa „skłamaniem”), gdyż nie ma żadnego w Polsce uzasadnienia: ani demograficznego, ani kulturowego, ani obyczajowego, ani nawet psychologicznego. To jakby narysować na murze fokę w objęciach eskimoskiego myśliwego i napisać „Zgoda buduje, a Polska jest jedna”.

Zobacz także

2018-07-21, godz. 10:50 Po co żenić wodę z ogniem? Ogniem z palonych opon… Czy nie uważacie, że czas ostatnio jakoś znów przyśpieszył? Oto od zakończenia Mundialu minął zaledwie tydzień, a je się czuję tak, jakby minął co najmniej ro ... » więcej 2018-07-14, godz. 10:50 Nienawiść feministek do Natalii Siwiec Pamiętacie Natalię Siwiec, która podczas piłkarskiego Euro 2012 prężyła się na trybunach niczym syrena, jaką natura obdarowała dużo hojniej od innych, składaj ... » więcej 2018-07-07, godz. 11:00 Imigranci gorszego sortu „Ludzie kreatywni odkryli Warszawę jako wielki plac zabaw. I nie pozwolą sobie popsuć dobrego nastroju przez eurosceptyczny rząd”. Tak kilka dni temu napisała ... » więcej 2018-06-30, godz. 10:50 Nie ma bramek? Za to są kawały! Polski zawodnik zwija się z bólu na murawie. Wbiegają sanitariusze, lecz zamiast noszy, dźwigają toaletkę z lustrem, szczotką do włosów i zestawem kosmetyków… ... » więcej 2018-06-23, godz. 11:00 A gdybym chciał pisać doktorat z Hitlera? Wielka kukła Orbana dzierży w dłoni młot, a nie mniejsza kukła Kaczyńskiego trzyma sierp. Oba narzędzia krzyżują się w powietrzu, tworząc w ten sposób komunis ... » więcej 2018-06-16, godz. 10:50 Przestańcie mnie straszyć! To jest już trudne do wytrzymania. Oto ciągle ktoś mnie straszy, że za chwilę zostaniemy wyrzuceni z Unii. Albo że zostaniemy do tej rezygnacji przymuszeni pr ... » więcej 2018-06-02, godz. 10:50 Nie dąsaj się na Europę, lecz ją sobie urządź Przy okazji kolejnego krojenia unijnego tortu rozległy się lamenty, nazwijmy je totalnymi, że oto tym razem dostaliśmy mniejszy kawałek niż poprzednio. Dla la ... » więcej 2018-05-26, godz. 10:50 Bardzo dobrze wydany miliard W chwili, gdy odczytuję ten felieton, na błoniach Politechniki Opolskiej trwają przygotowania do wielkiego pikniku, który nosi w tytule słowo MILIARD. Jak jak ... » więcej 2018-05-19, godz. 10:50 Podróż w kosmos z kijem pod ręką Zawodzi ulica, nie dopisała zagranica, a kornik białowieski znudził się opinii publicznej, tracąc tym samym propagandową moc zwierzęcia prześladowanego przez ... » więcej 2018-05-12, godz. 10:50 Wiązanie Popiełuszki w „ten czy w inny sposób” Ciekawe, czy obecny szef Unii Europejskiej równie ciepło wyrażałby się o marksizmie, gdyby alkohol, który tak lubi, musiał sobie kupować na kartki? Na dodatek ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »