Prawie 32,5 miliona złotych otrzymają opolskie samorządy na organizację przewozów autobusowych. Gminy i powiaty podpisały dziś (11.01) umowy o dofinansowania w ramach kolejnej edycji programu wspierającego transport zbiorowy.
Pieniądze pomogą w utrzymaniu 320 linii o łącznej długości prawie 9,5 tysiąca kilometrów. Jak mówi wojewoda Monika Jurek, to ważne zadanie, którego samorządy często nie byłyby w stanie zrealizować w oparciu wyłącznie o własne budżety.
- To fundusz, który służy przeciwdziałaniu wykluczeniu, wspiera samorządy w realizacji zadań, na które środków jednostki samorządu terytorialnego wystarczających nie mają. Dzisiaj podpisujemy umowy. To, co nas cieszy to to, że są gminy, które przystąpiły do projektu po raz pierwszy i dzisiaj otrzymują dofinansowanie - powiedziała.
Wszyscy beneficjanci otrzymają wsparcie w takiej wysokości, o jaką wnioskowali. Tym samym możliwe będzie nie tylko utrzymanie nierentownych połączeń, ale i zakup nowych autobusów. Taką inwestycję planuje Nysa. Burmistrz Kordian Kolbiarz zapowiada, że zmianę odczują pasażerowie komunikacji miejskiej.
- Kwota, która do tej pory była przeznaczona na utrzymanie siatki komunikacyjnej, będzie przeznaczona głównie na inwestycje w naszej spółce MZK. Mówiąc wprost, jest to zakup 2 autobusów, które wymienią te najstarsze w naszym taborze. Przed nami też ogromne inwestycje, wymiana niemal całego taboru na tabor niskoemisyjny i zeroemisyjny - zdradza.
Tego typu programy w sposób szczególny wspierają gminy, które zdecydowały się na organizację bezpłatnej komunikacji. Jedną z nich są Głuchołazy. Wiceburmistrz Roman Sambor wskazuje, że darmowe autobusy pomagają nie tylko w codziennych obowiązkach mieszkańców, ale i wspierają rozwój turystyki.
- Chyba jesteśmy pierwszą gminą na terenie Opolszczyzny, która wprowadziła bezpłatną komunikację na terenie całej gminy. W każdy dzień roboczy, w soboty, do 17 sołectw. Dodatkowo, w takim szczycie sezonu turystycznego będzie zwiększona liczba kursów do Jarnołtówka, Pokrzywnej - do tych naszych dwóch miejscowości turystycznych. Kursów będzie tam w okresie letnim więcej - podkreśla.
Podobne rozwiązanie funkcjonuje także w gminie Dąbrowa. Wójt Katarzyna Gołębiowska-Jarek wskazuje, że jest to możliwe między innymi dzięki wsparciu ze strony państwa.
- Możemy się cieszyć drugi rok już połączeniami bezpłatnymi dla mieszkańców dzięki temu wsparciu. Nauczyliśmy się przede wszystkim, jak takie połączenia powinny wyglądać i zrobiliśmy taki majstersztyk, który dzisiaj daje mieszkańcom możliwość dotarcia do Opola. Funkcjonuje to dzisiaj już dobrze - dodała.
Dodajmy, że dopłata z budżetu centralnego to 3 złote za każdy kilometr pokonywany przez autobusy na liniach objętych programem.