Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-07-11, 08:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Konferencja historyczna pokazała ogrom ukraińskich zbrodni na Polakach

Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Konferencja historyczna w Koźlu [zdj. Jan Poniatyszyn]
Trwają XVIII Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu. Wczoraj (10.07) obchodzono tam Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. W uroczystościach uczestniczyła marszałek Sejmu - Elżbieta Witek. Następnie odbyła się tematyczna konferencja historyczna z udziałem wybitnych znawców problematyki kresowej. Prelegenci przedstawili różne, w tym ciągle mało znane, aspekty zbrodni Ukraińców.
- Rzeź wołyńska poprzedzona była eksterminacją polskich Żydów na Kresach - mówi dr Lucyna Kulińska, historyk i politolog z Krakowa. - Przed ludobójstwem na Wołyniu w 1943 roku mamy ogromną zagładę Żydów i współdziałanie Ukraińców z Niemcami w tzw. oddziałach Schutzmannschaft. Jednym z ich dowódców był Roman Szuchewycz, dzisiejszy bohater Ukrainy. Faktycznie Wołyń i dużą część pozostałych naszych województw wschodnich, brzydko mówiąc, oczyściła z Żydów policja ukraińska. Przy współdziałaniu z miejscowymi nacjonalistami zrobiono to bardzo dokładnie.

Określenie zbrodnia wołyńska obejmuje też eksterminację Polaków m.in. z byłych województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego. W sumie liczba ofiar szacowana jest nawet na ponad 130 tysięcy osób. Apogeum wołyńskiego bestialstwa nastąpiło nad ranem 11 lipca 1943 roku w "krwawą niedzielę". Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii wspomagane przez chłopstwo (tzw. siekierników) dokonały skoordynowanego napadu na blisko 99 polskich miejscowości.

Podczas konferencji historycznej w Koźlu profesor Bogusław Paź z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o zbrodniach Ukraińców, których doświadczyli klasycy polskiej filozofii: Mieczysław Krąpiec, Władysław Tatarkiewicz oraz Roman Ingarden.

- Jeżeli chodzi o profesora Władysława Tatarkiewicza, to był on naocznym świadkiem zbrodni dokonywanych przez Ukraińców w czasie pacyfikacji Powstania Warszawskiego. Polegało to na tym, że mordowali Warszawiaków, grabili mieszkania, gwałcili, znęcali się nad tymi ludźmi. Współcześnie kolejne ekipy na ukraińskiej scenie politycznej heroizują ludobójców Polaków, Ormian, Żydów. Ogłaszają ich bohaterami Ukrainy – powiedział profesor Bogusław Paź.

Niedzielne obchody Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczną się o godzinie 15:30 w hali sportowej „Śródmieście”. W programie są występy zespołów propagujących tematykę kresową. W poniedziałek od godz. 16 na przystani „Szkwał” w Koźlu odbywać się będzie Piknik Kresowy nad Odrą. Organizatorem tych obchodów jest Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu. Patronatem medialnym wydarzenia te objęło Radio Opole.
Lucyna Kulińska
Bogusław Paź

Zobacz także

2021-07-12, godz. 06:40, Wiadomości z regionu Opole Wschodnie: kolejna zmiana organizacji ruchu. Kierowcy pojadą fragmentem przebudowanego skrzyżowania Od poniedziałku (12.07) zmieni się organizacja ruchu w rejonie budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. » więcej 2021-07-11, godz. 14:15, Sport i turystyka Kolejarz nie zwalnia tempa. Ósma wygrana opolskich żużlowców Kolejarz Opole nadal niepokonany w 2. Lidze Żużlowej. Opolanie na własnym torze odnieśli ósme zwycięstwo w 2021 roku. Tym razem Kolejarze nie dali szans Landshut Devils i wygrali 51:39. Zainkasowali również punkt bonusowy. » więcej 2021-07-11, godz. 13:35, Wiadomości z regionu Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. "Musimy pamiętać o ofiarach i przekazywać to młodzieży" [FILM, ZDJĘCIA] Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Dokładnie 78. lat temu ukraińscy… » więcej 2021-07-11, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Opole: trwa konkurs na stworzenie maskotki promującej kampanię "Opole w Rytmie Życzliwości" Od kilku lat w stolicy regionu trwa kampania 'Opole w Rytmie Życzliwości'. Promują ją już koszulki, magnesy na lodówkę czy torby. Jednak nadal czegoś brakuje, a dokładnie maskotki. Tę stworzyć mają mieszkańcy w przygotowanym przez… » więcej 2021-07-11, godz. 10:15, Kultura i rozrywka Głuchołazy: w Górach Opawskich zabrzmi góralska nuta. Będą konkursy oraz... płukanie złota Występy zespołów, wystawa rzemiosła i warsztaty rękodzieła towarzyszyć będą Świętu Gór Opawskich w Głuchołazach. Dzisiejsza (11.07) impreza plenerowa odbędzie się po raz 18. Organizowana jest w Muszli Leśnej miejscowego Parku… » więcej
1266126712681269127012711272
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »