Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w trakcie wizyty prezydenta…
2020-03-07, 17:09 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa w trakcie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nysie – posłuchaj!

Jan Poniatyszyn i starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, Samorządowa Loża Radiowa w Nysie, 07.03.20. [fot. Maciej Wajler]
Jan Poniatyszyn i starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, Samorządowa Loża Radiowa w Nysie, 07.03.20. [fot. Maciej Wajler]
Służbie zdrowia i zapobieganiu koronawirusowi poświęcona była Samorządowa Loża Radiowa, którą prowadziliśmy sprzed szpitala powiatowego w Nysie. W czasie naszego programu placówkę tę odwiedził prezydent Andrzej Duda, który zapoznał się z jej funkcjonowaniem.

Decyzją Wojewody Opolskiego szpital powiatowy w Nysie jest w stanie podwyższonej gotowości na wypadek pojawienia się koronawirusa. Czy placówka ta jest przygotowana do przeciwdziałania COVID-19? Zapytaliśmy o to starostę nyskiego Andrzeja Kruczkiewicza: - Wojewoda, typując nyski szpital, na pewno wiedział, co robi. Jest to drugi szpital w województwie opolskim, który posiada oddział zakaźny oraz przygotowany personel medyczny. Nyski szpital obejmuje zasięgiem 150 tysięcy mieszkańców tego powiatu i ciągle się rozwija. Jest tu już dziewięć oddziałów klinicznych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Świadczy to o kwalifikacjach jego personelu.

Jeszcze w tym roku nyski szpital ma uruchomić komorę hiperbaryczną. Będzie ona wykorzystywana także w przypadku pojawienia się w regionie koronawirusa. W kompetencjach rady powiatu jest ustalanie dyżurów aptek. Okazuje się, że nie wszędzie jest do nich dostęp.

- Jest z tym problem – przyznał starosta nyski. - Jest bardzo dużo aptek, natomiast jeżeli chodzi o dyżury to stwierdzają one, że im się to nie opłaca. Są z tym problemy w miastach naszego powiatu – Głuchołazach, Paczkowie i Otmuchowie. Tam jest nawet po siedem aptek, ale nikt nie chce wyrazić zgody na dyżury. Prawa rynku są okrutne, ale myślę, że kiedyś zostanie to prawnie uregulowane.

- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy jest dla nas wielką radością – komentowała poseł Violetta Porowska, lider Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie. - Jest to też kontynuacja dziedzictwa świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pamiętamy jego wizytę w Nysie i związany z tym entuzjazm. Dzisiejszy przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy to także potwierdzenie kontynuacji działań dobrej zmiany. Bo tego właśnie Polacy oczekują. To, że w Nysie jest takie wielkie poparcie dla prawicy, dla zmian, dla dobrej zmiany potwierdza, że prezydent będzie życzliwie tutaj witany. Mamy już dowody, potwierdzenie, że Opolszczyzna jest bardzo dobrze przygotowana na koronawirusa. Wszystkie procedury są cały czas realizowane. Jesteśmy dostępni też infrastrukturalnie. Są to dwa wytypowane oddziały zakaźne. Jest to dobra informacja dla pacjentów.

- Zainteresowanie wizytą prezydenta jest ogromne - powiedział m.in. Artur Kamiński, lider Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem pełnomocnik tej partii w powiecie nyskim. - Na spotkanie z nim jest duże zapotrzebowanie społeczne. Nysa i powiat nyski to taka Polska w pigułce. Kiedyś odbyły się tutaj prawybory. Ich wynik w bardzo dużym przybliżeniu zgadzał się z głosowaniem w całym kraju. Nasz powiat to też taki przekrój społeczny, obywatelski, samorządowo-polityczny. Jest to takie uśrednienie wielu tendencji i problemów, jakie mamy w skali kraju. Stąd też zainteresowanie wielu polityków najwyższego szczebla, aby przyjeżdżać tutaj. Nie bez znaczenia jest też to, że powiat nyski jest największy na Opolszczyźnie i też mocno oddziałuje na to, co się dzieje w województwie. Lokalne struktury naszej partii udowodniły, że można wygrywać w powiatach, które kiedyś były bastionem Platformy Obywatelskiej.

O ocenę służby zdrowia w Nysie zapytaliśmy miejscowego lekarza Rajmunda Millera, który jest posłem Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczącym sejmowej komisji zdrowia: - Sytuacja w Nysie jest trochę lepsza, jak w całej Polsce. Są takie miejsca, gdzie jest znacznie gorzej. Nie strasząc muszę powiedzieć, że generalnie w służbie zdrowia jest zapaść. W zeszłym roku codziennie zamykano jeden oddział szpitalny. Zadłużenie szpitali to jest 14,2 mld zł. W budżecie nie ma pieniędzy na pokrycie tego długu. Problemów do rozwiązania w służbie zdrowia jest mnóstwo. Rządzący nie dotrzymali obietnic. Miało nie być kolejek do specjalistów, fatalna reforma sieci szpitali i to, co się zdarzyło na SOR jest przykładem braku odpowiedzialności za służbę zdrowia. Działania ministerstwa zdrowia są spóźnione.

Właśnie w Nysie prezydent Andrzej Duda podpisał specjalną ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Regulacje te dotyczą też zwalczania innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W lutym zanotowano w Polsce ponad 820 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu tej choroby w ubiegłym miesiącu zmarły 23 osoby.Zaproszenie Jana Poniatyszyna przyjęli:
  • Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski,
  • Violetta Porowska, szefowa Prawa i Sprawiedliwości w regionie,
  • Artur Kamiński, lider Prawa i Sprawiedliwości i pełnomocnik partii w powiecie nyskim
  • Rajmund Miller, lekarz, ale też poseł z Platformy Obywatelskiej

Zobacz także

2020-10-17, godz. 12:15 Samorządowo Loża Radiowa o tym czy Opolszczyzna jest przygotowana na zagrożenie powodziowe oraz o niepokojącej sytuacji… W sobotnie południe w audycji "Samorządowa Loża Radiowa" rozmawialiśmy o tym, czy Opolszczyzna jest gotowa na zagrożenie powodziowe.Poruszyliśmy również… » więcej 2020-10-10, godz. 13:29 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o zabezpieczeniu przed drugą falą pandemii W natarciu jest pandemia koronawirusa. Notowanych jest coraz więcej zakażeń. Od soboty cały kraj objęty został żółtą strefą. Obowiązkowe jest noszenie… » więcej 2020-10-03, godz. 12:16 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o finansach Jednostek Samorządu Terytorialnego W pierwszym półroczu tego roku dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego były wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z danych resortu finansów… » więcej 2020-09-26, godz. 13:51 Samorządowa Loża Radiowa z plenerowego studia Radia Opole w Krogulnej » więcej 2020-09-12, godz. 17:30 Samorządowa Loża Radiowa z plenerowego studia Radia Opole w Gościęcinie Jak się żyje w Gościęcinie i okolicznych wsiach oraz jakie problemy na co dzień rozwiązują sołtysi? O tym między innymi rozmawialiśmy z gośćmi plenerowego… » więcej 2020-09-05, godz. 12:00 Samorządowa Loża Radiowa z plenerowego studia Radia Opole Opolska wieś żyje i nieustannie zmienia się na lepsze. Szczególnie w pobliżu dużych miast, udało się zatrzymać ucieczkę mieszkańców w poszukiwaniu… » więcej 2020-08-29, godz. 16:28 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z Kadłuba Wolnego (29.08.2020) Czy praca na rzecz lokalnej społeczności jest dziś atrakcyjna dla młodych? Jak wygląda praca sołtysa? Jak żyje się mieszkańcom w Kadłubie Wolnym i gminie… » więcej 2020-08-22, godz. 12:52 Samorządowa Loża Radiowa z Czeskiej Wsi (22.08.20) Mimo niewielkich dochodów, również wiejskie gminy mogą skutecznie realizować infrastrukturalne inwestycje polepszając życie ich mieszkańców. O tym m.in… » więcej 2020-08-08, godz. 15:21 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia w Balcarzowicach! [FILM, ZDJĘCIA] Położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych to duży atut, ale i też kłopotliwe sąsiedztwo dla sołectw. Sprawdzimy, jak to wygląda z perspektywy… » więcej 2020-08-01, godz. 15:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z plenerowego studia w Grobnikach! [FILM, ZDJĘCIA] Peryferyjne położenie gmin może hamować ich rozwój oraz prowadzić do marginalizacji. Szczególnie dotyczy to terenów przygranicznych i zlokalizowanych tam… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***