Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie…
2019-06-29, 13:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie
267 tysięcy odwiedzających miał w ubiegłym roku opolski ogród zoologiczny. Jest to miejsce w stolicy regionu cieszące się największą popularnością wśród zwiedzających. Czy Opole jest atrakcyjne turystycznie? Czym i jak może konkurować z innymi regionami Polski? Czy na bliskości Opola korzysta znana ze swoich jezior gmina Turawa? O tym rozmawialiśmy podczas plenerowej Samorządowej Loży Radiowej z Centrum Handlowego Turawa Park.
- Nasze jeziora są znane w całej Polsce – mówi Adam Bochenek, kierownik referatu sportu w Urzędzie Gminy Turawa. - Dzisiaj główną atrakcją naszej gminy jest odbywający się tutaj 7. Charytatywny Rajd Rowerowy. Jeziora turawskie to również okoliczne lasy, które pozwalają na wypoczynek. Nasza gmina jest przede wszystkim atrakcyjna turystycznie i na tym chcielibyśmy się opierać. Jesteśmy właścicielem Jeziora „Średniego” i „Małego”. Jezioro Srebrne dzierżawimy. Bardzo nad tym ubolewamy, ale nie jesteśmy właścicielami Jeziora Turawskiego. Dość intensywnie prowadzimy rozmowy z Wodami Polskimi, bo trwają one już od lutego. Jesteśmy zainteresowani przejęciem turawskiej promenady nad jeziorem dużym łącznie z przyległą do niego plażą. Głównymi użytkownikami naszych akwenów są mieszkańcy Opola.

- Opole przespało swoje pięć minut – uważa Marek Kawa, radny tego miasta z Prawa i Sprawiedliwości. - Nadrabiamy czas. Przykładem jest choćby kwestia rozszerzenia granic administracyjnych Opola. Ten proces ekspansji i rozwoju trwa od 2014 roku, kiedy to inna opcja polityczna, w tym też PiS, rozpoczęło nową kartę miasta. Dotąd Opole było uśpione nie tylko gospodarczo, ale też turystycznie np. w czasie festiwalu polskiej piosenki problem był z noclegami w hotelach. Powoli się to zmienia. Dzisiaj widzimy, że poszerzenie Opola, współpraca w ramach aglomeracji opolskiej, to wszystko służy wszystkim okolicznym gminom. Rewitalizujemy zabytki Opola np. otwarcie Zamku Górnego, jak wygląda Wieża Piastowska. To są te brandy, które przyciągają i są znane w kraju. Opole jest miastem na dorobku i będziemy przegrywać z regionami, których stolicami są Katowice i Wrocław. No, ale czas, by rozpychać się łokciami. Mamy wiele atutów i myślę, że będzie to przyciągać coraz więcej turystów.

Opole nie ma np. aquaparku, a nawet basenu dla rodzin z małymi dziećmi. Czy te deficyty utrudniają życie mieszkańców oraz mają wpływ na tych, którzy planują odwiedzić to miasto?

- Opole ma dość duży potencjał turystyczny, tylko w jakim stopniu go wykorzystuje? - powiedział Przemysław Pospieszyński, radny tego miasta z Platformy Obywatelskiej. - Mamy piękny ogród zoologiczny, który jest perłą w koronie takich placówek w całym kraju. Też musimy rozwijać inne rzeczy, które przyciągną turystów do naszego miasta. Nie mamy aquaparku, ale jest z nimi problem w naszym kraju, bo te projekty często nie spinają się finansowo i są dużym obciążeniem dla samorządów. Jeżeli już podjęliśmy decyzję o realizacji takiej inwestycji, to mam nadzieję, że prezydent miasta bardzo dobrze to przeliczył. Należy stworzyć fajny produkt turystyczny. Mamy dużo małych atrakcji. Musimy to wszystko razem zabrać i stworzyć taki katalog dla weekendowego turysty. Mamy czym się pochwalić. Jesteśmy klimatycznym miastem.

- Jako samorząd województwa opolskiego staramy się, aby rozwój turystyczny i gospodarczy był w regionie zrównoważony - mówi Zuzanna Dona-Kasiura, radna sejmiku z Mniejszości Niemieckiej. - Opole jako stolica województwa czerpie profity z tego, że ma na swoim terenie siedziby instytucji miejskich, jak i tych zarządzanych przez samorząd województwa. Podczas wakacji bardzo bogata jest ich oferta. Mój przedmówca nawiązał do idei osieciowania ciekawych turystycznie miejsc oraz związanych z tą branżą instytucji. Nad tym pracuje już departament urzędu marszałkowskiego. Chodzi o stworzenie produktu, dzięki któremu przyjeżdżający do naszego województwa będą mieli gotowe oferty wycieczek połączonych z zniżkami. Musimy iść w stronę współpracy, zachęcania mieszkańców naszego województwa i gości do korzystania z tego wszystkiego, co mamy najlepsze.

Długość ścieżek rowerowych w granicach administracyjnych Opola wynosiła w ubiegłym roku 90 km. Korzystający z nich narzekają, że brakuje synchronizacji tych tras. Czy jest jakiś spójny plan ich budowy?

- Ostatnio nawet na komisji infrastruktury rady miejskiej mieliśmy temat strategii rozwoju dróg rowerowych w mieście – mówi Przemysław Pospieszyński. - Jest taki dokument. Zawiera wszystkie plany budowy dróg rowerowych, żeby je jak najbardziej scalić. Pod tym względem Opole robi bardzo duży krok do przodu. Takie trasy rowerowe w mieście to jest jedno, ale też warto abyśmy byli połączeni z sąsiednimi gminami np. z Turawą, gdzie wypoczywa wielu mieszkańców Opola.
Z gośćmi Samorządowej Loży Radiowej rozmawia Jan Poniatyszyn
Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w naszym programie przyjęli:
  • Zuzanna Donath-Kasiura, radna sejmiku województwa, Mniejszość Niemiecka
  • Marek Kawa, radny miasta Opola, Prawo i Sprawiedliwość
  • Przemysław Pospieszyński, radny miasta Opola, Platforma Obywatelska
  • Adam Bochenek, kierownik ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy w Turawie.

Zobacz także

2020-02-15, godz. 11:40 Samorządowa Loża Radiowa z Sidziny (15.02.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Budowa obwodnic była tematem dyskusji podczas Samorządowej Loży Radiowej z Sidziny w gminie Skoroszyce. » więcej 2020-02-08, godz. 17:02 Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu (08.02.20 r.) – zobacz i posłuchaj! Gminy i powiaty dopłacają wiele milionów złotych do szkół wskazując, że powodem tego jest mocno niedoszacowana subwencja oświatowa od państwa. Natomiast zdaniem… » więcej 2020-02-01, godz. 15:57 Samorządowa Loża Radiowa z Ozimka (01.02.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Czworo kandydatów ubiega się o urząd burmistrza Ozimka. Swoją ofertę dla tej gminy przedstawili podczas radiowej debaty w Samorządowej Loży Radiowej. Przedterminowe… » więcej 2020-01-25, godz. 14:04 Samorządowa Loża Radiowa z Góry Św. Anny (25.01.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku czeka nas kilka okrągłych rocznic państwowych oraz tych związanych z Opolszczyzną. Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75… » więcej 2020-01-18, godz. 00:00 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (18.01.2020) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Ten rok ma być dla gmin i powiatów najtrudniejszym w ostatnich latach. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Czy rzeczywiście samorządy… » więcej 2020-01-11, godz. 12:29 Samorządowa Loża Radiowa z Opola (11.01.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Komunikacja w ujęciu praktycznym, ale i ta kreowana w sieci były tematami Samorządowej Loży Radiowej, tym razem nadawanej ze studia w Opolu. » więcej 2020-01-04, godz. 13:12 Samorządowa Loża Radiowa (04.01.2020)- zobacz i posłuchaj! [FILM] W kryzysowej sytuacji jest Opole. Stolica województwa nie ma umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powodem jest brak zgody na drastyczną podwyżkę ceny… » więcej 2019-12-28, godz. 13:38 "Samorządowa Loża Radiowa" (28.12.2019) Podwyżki opłat za śmieci, rosnące wydatki na oświatę, zawirowania w szpitalnictwie i transporcie publicznym oraz modernizacja dróg, to w ogólnym zarysie problemy… » więcej 2019-12-21, godz. 13:56 Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019) zobacz i posłuchaj [FILM] Przed laty, wcale nie tak wieloma, złą jakość powietrza tłumaczyliśmy sobie ostrymi zimami i koniecznością mocnego dogrzewania domów, oraz przemysłem ciężkim… » więcej 2019-12-14, godz. 14:49 Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach (14.12.2019) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Sąsiedztwo z Czechami, rozwinięta sieć kolejowa i drogowa oraz najwięcej ośrodków wypoczynkowych na Opolszczyźnie – takie są turystyczne atuty południa naszego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »