Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Z ...
2019-06-29, 13:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa spod CH Turawa Park w Zawadzie
267 tysięcy odwiedzających miał w ubiegłym roku opolski ogród zoologiczny. Jest to miejsce w stolicy regionu cieszące się największą popularnością wśród zwiedzających. Czy Opole jest atrakcyjne turystycznie? Czym i jak może konkurować z innymi regionami Polski? Czy na bliskości Opola korzysta znana ze swoich jezior gmina Turawa? O tym rozmawialiśmy podczas plenerowej Samorządowej Loży Radiowej z Centrum Handlowego Turawa Park.
- Nasze jeziora są znane w całej Polsce – mówi Adam Bochenek, kierownik referatu sportu w Urzędzie Gminy Turawa. - Dzisiaj główną atrakcją naszej gminy jest odbywający się tutaj 7. Charytatywny Rajd Rowerowy. Jeziora turawskie to również okoliczne lasy, które pozwalają na wypoczynek. Nasza gmina jest przede wszystkim atrakcyjna turystycznie i na tym chcielibyśmy się opierać. Jesteśmy właścicielem Jeziora „Średniego” i „Małego”. Jezioro Srebrne dzierżawimy. Bardzo nad tym ubolewamy, ale nie jesteśmy właścicielami Jeziora Turawskiego. Dość intensywnie prowadzimy rozmowy z Wodami Polskimi, bo trwają one już od lutego. Jesteśmy zainteresowani przejęciem turawskiej promenady nad jeziorem dużym łącznie z przyległą do niego plażą. Głównymi użytkownikami naszych akwenów są mieszkańcy Opola.

- Opole przespało swoje pięć minut – uważa Marek Kawa, radny tego miasta z Prawa i Sprawiedliwości. - Nadrabiamy czas. Przykładem jest choćby kwestia rozszerzenia granic administracyjnych Opola. Ten proces ekspansji i rozwoju trwa od 2014 roku, kiedy to inna opcja polityczna, w tym też PiS, rozpoczęło nową kartę miasta. Dotąd Opole było uśpione nie tylko gospodarczo, ale też turystycznie np. w czasie festiwalu polskiej piosenki problem był z noclegami w hotelach. Powoli się to zmienia. Dzisiaj widzimy, że poszerzenie Opola, współpraca w ramach aglomeracji opolskiej, to wszystko służy wszystkim okolicznym gminom. Rewitalizujemy zabytki Opola np. otwarcie Zamku Górnego, jak wygląda Wieża Piastowska. To są te brandy, które przyciągają i są znane w kraju. Opole jest miastem na dorobku i będziemy przegrywać z regionami, których stolicami są Katowice i Wrocław. No, ale czas, by rozpychać się łokciami. Mamy wiele atutów i myślę, że będzie to przyciągać coraz więcej turystów.

Opole nie ma np. aquaparku, a nawet basenu dla rodzin z małymi dziećmi. Czy te deficyty utrudniają życie mieszkańców oraz mają wpływ na tych, którzy planują odwiedzić to miasto?

- Opole ma dość duży potencjał turystyczny, tylko w jakim stopniu go wykorzystuje? - powiedział Przemysław Pospieszyński, radny tego miasta z Platformy Obywatelskiej. - Mamy piękny ogród zoologiczny, który jest perłą w koronie takich placówek w całym kraju. Też musimy rozwijać inne rzeczy, które przyciągną turystów do naszego miasta. Nie mamy aquaparku, ale jest z nimi problem w naszym kraju, bo te projekty często nie spinają się finansowo i są dużym obciążeniem dla samorządów. Jeżeli już podjęliśmy decyzję o realizacji takiej inwestycji, to mam nadzieję, że prezydent miasta bardzo dobrze to przeliczył. Należy stworzyć fajny produkt turystyczny. Mamy dużo małych atrakcji. Musimy to wszystko razem zabrać i stworzyć taki katalog dla weekendowego turysty. Mamy czym się pochwalić. Jesteśmy klimatycznym miastem.

- Jako samorząd województwa opolskiego staramy się, aby rozwój turystyczny i gospodarczy był w regionie zrównoważony - mówi Zuzanna Dona-Kasiura, radna sejmiku z Mniejszości Niemieckiej. - Opole jako stolica województwa czerpie profity z tego, że ma na swoim terenie siedziby instytucji miejskich, jak i tych zarządzanych przez samorząd województwa. Podczas wakacji bardzo bogata jest ich oferta. Mój przedmówca nawiązał do idei osieciowania ciekawych turystycznie miejsc oraz związanych z tą branżą instytucji. Nad tym pracuje już departament urzędu marszałkowskiego. Chodzi o stworzenie produktu, dzięki któremu przyjeżdżający do naszego województwa będą mieli gotowe oferty wycieczek połączonych z zniżkami. Musimy iść w stronę współpracy, zachęcania mieszkańców naszego województwa i gości do korzystania z tego wszystkiego, co mamy najlepsze.

Długość ścieżek rowerowych w granicach administracyjnych Opola wynosiła w ubiegłym roku 90 km. Korzystający z nich narzekają, że brakuje synchronizacji tych tras. Czy jest jakiś spójny plan ich budowy?

- Ostatnio nawet na komisji infrastruktury rady miejskiej mieliśmy temat strategii rozwoju dróg rowerowych w mieście – mówi Przemysław Pospieszyński. - Jest taki dokument. Zawiera wszystkie plany budowy dróg rowerowych, żeby je jak najbardziej scalić. Pod tym względem Opole robi bardzo duży krok do przodu. Takie trasy rowerowe w mieście to jest jedno, ale też warto abyśmy byli połączeni z sąsiednimi gminami np. z Turawą, gdzie wypoczywa wielu mieszkańców Opola.
Z gośćmi Samorządowej Loży Radiowej rozmawia Jan Poniatyszyn
Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Zaproszenie do udziału w naszym programie przyjęli:
  • Zuzanna Donath-Kasiura, radna sejmiku województwa, Mniejszość Niemiecka
  • Marek Kawa, radny miasta Opola, Prawo i Sprawiedliwość
  • Przemysław Pospieszyński, radny miasta Opola, Platforma Obywatelska
  • Adam Bochenek, kierownik ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy w Turawie.

Zobacz także

2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno ... » więcej 2019-08-10, godz. 12:13 Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Tym razem z naszą radiową akcją letnią zawitaliśmy w sobotę do Kędzierzyna –Koźla skąd prowadziliśmy Samorządową Lożę Radiową. Jest to drugie pod względem lic ... » więcej 2019-08-03, godz. 12:43 Samorządowa Loża Radiowa w Krapkowicach [FILM, ZDJĘCIA] Atutem tej gminy jest atrakcyjne położenie geograficzne sprzyjające rozwojowi turystyki i przemysłu. Przez Krapkowice przepływa Odra, a nieopodal znajduje się ... » więcej 2019-07-27, godz. 12:17 Samorządowa Loża Radiowa z Prudnika [FILM, ZDJĘCIA] Jeszcze niedawno Prudnik znany był z zakładów branży obuwniczej i tekstylnej, które upadły. Zaliczono go do grupy kryzysowych miast średnich, tracących funkcj ... » więcej 2019-07-20, godz. 14:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z Głubczyc [FILM, ZDJĘCIA] Tematy dotyczące gospodarki, dróg, transportu publicznego i służby zdrowia zdominowały Samorządową Lożę Radiową w Głubczycach. Ze studiem plene-rowym Radia Op ... » więcej 2019-07-13, godz. 16:10 Samorządowa Loża Radiowa z Kluczborka [FILM, ZDJĘCIA] Z ogromnymi długami borykają się gmina Byczyna i powiat kluczborski. Są one efektem zobowiązań finansowych, zaciągniętych przez poprzednie władze przy akcepta ... » więcej 2019-07-06, godz. 13:43 Samorządowa Loża Radiowa z namysłowskiego rynku! [FILM, ZDJĘCIA] Tematy turystyczne i gospodarcze zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Z naszymi mikrofonami byliśmy na rynku w Namysłowie. Miasto to ma już po ... » więcej 2019-06-22, godz. 16:07 Samorządowa Loża Radiowa znad Jeziora Nyskiego - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Rozwój Nysy nabiera tempa. Udaje się jej pozyskiwać inwestorów. Miasto jest atrakcyjne turystycznie. Realizowane są tam lokalne programy wspierające rodzinę o ... » więcej 2019-06-15, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (15.06) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na Opolszczyźnie przybywa miejsc opieki nad osobami w podeszłym wieku, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Nie likwiduje to jednak kolejek oczekujących na ... » więcej 2019-06-08, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o umowach partnerskich z Ukrainą i Niemcami Współpraca opolskich samorządów lokalnych z ich partnerami na Ukrainie jest potrzebna, ale też wzbudza kontrowersje związane z gloryfikowaniem przez naszych w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »