Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście 'Samorządowej Loży Radiowej' o dofinansowaniach…
2019-06-01, 11:05 Autor: Wanda Kownacka

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o dofinansowaniach z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o dofinansowaniach z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych
Stan dróg lokalnych ciągle jest znaczącym problemem, z którym borykają się gminy i powiaty. O dofinansowanie tych zadań mogą ubiegać się z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych. Czy FDS znacząco zmieni lokalne drogi i jakie są związane z tym potrzeby? Był to temat dyskusji w Samorządowej Loży Radiowej.
"Samorządowa Loża Radiowa" (01.06.19)
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli nadal na lokalnych drogach potrzebne są ogromne inwestycje. Świadczy o tym m.in. wysoki odsetek długości dróg gminnych o nawierzchni gruntowej. Budowa dróg publicznych to jedno z zadań własnych gmin i powiatów.

- Ze względu na specyficzne położenie w naszej gminie mamy wiele kilometrów dróg – mówi Marek Pietruszka, wójt Strzeleczek. – Są to nie tylko drogi gminne, ale przede wszystkim powiatowe oraz wojewódzkie. Stan dróg gminnych nie jest najgorszy. W miarę możliwości pozyskujemy fundusze zewnętrzne, aby ich stan był odpowiedni. Natomiast w ubiegłej kadencji nasz powiat wydał osiem milionów złotych, aby zmodernizować swoje drogi. W najgorszym stanie jest droga wojewódzka 409. Ostatnio udało nam się pozyskać 700 tys. złotych z FDS. To jest znaczna pomoc dla gminy. Natomiast problemem naszych dróg jest to, że dawno nie były remontowane. To się nasila, a wpływ na to ma znaczący ruch ciężarowy. Drogi niszczą przeładowane ciężarówki. Trudno to oszacować, ale aby wyremontować wszystkie drogi w naszej gminie to jest koszt, gdzieś ok. 15 mln złotych.

- Mamy jedną drogę wojewódzką 426 ze Strzelec Opolskich do Kędzierzyna-Koźla i jest ona wyremontowana – powiedział Łukasz Jastrzębski, burmistrz Leśnicy. – Drogi gminne w miarę możliwości też staramy się mieć wyremontowane. Korzystamy z pieniędzy zewnętrznych. Wcześniej były to Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych popularnie nazywany „Schetynówkami”, fundusz dróg rolnych, czy teraz FDS. Drobne remonty finansujemy z własnego budżetu. Najgorzej w naszej gminie mają się drogi powiatowe. Mimo, że w ostatnich latach powiat strzelecki wyłożył na ten cel kilkanaście milionów złotych, to nadal te potrzeby są ogromne. Denerwuje to mieszkańców. Gmina też dofinansowuje remonty dróg powiatowych. Szokują koszty tych zadań. To są porażające kwoty trudne do udźwignięcia.

- Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty – wskazuje Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej Nysy. – To jest rozwój gospodarczy, poprawa infrastruktury, połączenia komunikacyjne umożliwiające dostęp do stref ekonomicznych, przedsiębiorstw oraz ważny aspekt bezpieczeństwa, komfortu mieszkańców. Dzisiaj koszty wykonawstwa tych inwestycji drogowych kładą samorządy na łopatki. W tej kadencji samorządowej przyjęliśmy w Nysie za cel postawienie nacisku na poprawę infrastruktury drogowej, która ma służyć rozwojowi gospodarczemu, zagospodarowaniu strefy ekonomicznej Radzikowice-Goświnowice. To są dziesiątki milionów złotych. Bez pomocy państwa i FDS nie ma szans, żeby samorząd taki jak Nysa był w stanie te zadania udźwignąć samodzielnie. Wychodzimy też z założenia, że zagospodarowanie strefy, ściągnięcie inwestorów, poprawa rynku pracy zwiększy w przyszłości wpływy do budżetu gminy i to się przełoży na inwestycje drogowe długo oczekiwane przez mieszkańców.

Ustawa o FDS przewiduje również rozbudowę infrastruktury mostowej. W przypadku takich zadań nabór wniosków ogłasza minister właściwy do spraw transportu. Mosty i przepusty to kolejna bolączka samorządów lokalnych. Ich stan techniczny często nie jest najlepszy. Dotyczy to zwłaszcza małych miejscowości.

- Już od dłuższego czasu mieszkańcy wsi Lichynia zgłaszali, że jest potrzeba remontu małego mostku na drodze powiatowej – podaje przykłada Łukasz Jastrzębski. – Okazało się, że wymaga on rozbiórki i budowy na nowo. Wybudowany był z kamienia wapiennego i podlega ochronie konserwatorskiej. Z pozoru niewielka inwestycja pochłonęła 1,5 mln złotych.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w programie przyjęli:

- Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki
- Łukasz Jastrzębski, burmistrz Leśnicy z Mniejszości Niemieckiej
- Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej Nysy z Prawa i Sprawiedliwości

Zobacz także

2022-03-26, godz. 12:01 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 marca 2022 r. Samorządowcy tym razem zastanawiali się nad kwestią relokacji uchodźców. Oblężenie i największa ilość osób z Ukrainy jest widoczna w największych miastach… » więcej 2022-03-19, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 marca 2022 r. W Samorządowej Loży Radiowej rozmawialiśmy z samorządowcami o pomocy, jakiej udzielają uchodźcom, ograniczeniach z tym związanych, potrzebnych wytycznych… » więcej 2022-03-12, godz. 12:07 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 12 marca 2022 r. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy gościmy w województwie opolskim. Duża część z nich to dzieci i młodzież. Mieszkańcy regionu przyjmują ich pod swój… » więcej 2022-03-05, godz. 12:05 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 5 marca 2022 r. Już ponad tydzień trwa wojna na Ukrainie. Do Polski, na Opolszczyznę docierają uchodźcy. O wielkiej akcji pomocowej, ale też o wyzwaniach jakie stoją przed… » więcej 2022-02-26, godz. 12:30 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 26 lutego 2022 r. W obliczu napaści Rosji na Ukrainę stoimy jako społeczeństwo przed ważnym testem solidarności. Ten test na szczęście zdajemy. Zewsząd słyszymy o chęci… » więcej 2022-02-19, godz. 14:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 19 lutego 2022 r. Korekta subwencji oświatowej, funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej i pieczy zastępczej, to tematy, którymi zajęliśmy się w Samorządowej Loży Radiowej… » więcej 2022-02-11, godz. 13:00 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 12 lutego 2022 r. Wg rządowych danych miniony rok był rekordowy pod względem napływu zagranicznego kapitału. W ramach Polskiej Strefy Inwestycji wartość wszystkich inwestycji… » więcej 2022-02-04, godz. 15:24 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z dnia 5 lutego 2022 r. Zmniejszenie cen i opłat zakłada rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0. Wprowadza czasową obniżkę podatku VAT na niektóre towary. Czy regulacje te będą też… » więcej 2022-01-29, godz. 12:06 Posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z dnia 29 stycznia 2022 r. W przetargach astronomiczne są ceny robót drogowych, oferowane na te zadania przez firmy. Czy wyhamuje to inwestycje samorządowe? Problemem stały się również… » więcej 2022-01-22, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Samorządowej Loży Radiowej" z 22 stycznia 2022 r. Budżet obywatelski oraz Fundusz Sołecki to największe narzędzia partycypacji obywatelskiej. Dzięki nim mieszkańcy mogą realizować oddolne inicjatywy. Jednak… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »