Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście 'Samorządowej Loży Radiowej' o dofinansowaniach…
2019-06-01, 11:05 Autor: Wanda Kownacka

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o dofinansowaniach z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o dofinansowaniach z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych
Stan dróg lokalnych ciągle jest znaczącym problemem, z którym borykają się gminy i powiaty. O dofinansowanie tych zadań mogą ubiegać się z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych. Czy FDS znacząco zmieni lokalne drogi i jakie są związane z tym potrzeby? Był to temat dyskusji w Samorządowej Loży Radiowej.
"Samorządowa Loża Radiowa" (01.06.19)
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli nadal na lokalnych drogach potrzebne są ogromne inwestycje. Świadczy o tym m.in. wysoki odsetek długości dróg gminnych o nawierzchni gruntowej. Budowa dróg publicznych to jedno z zadań własnych gmin i powiatów.

- Ze względu na specyficzne położenie w naszej gminie mamy wiele kilometrów dróg – mówi Marek Pietruszka, wójt Strzeleczek. – Są to nie tylko drogi gminne, ale przede wszystkim powiatowe oraz wojewódzkie. Stan dróg gminnych nie jest najgorszy. W miarę możliwości pozyskujemy fundusze zewnętrzne, aby ich stan był odpowiedni. Natomiast w ubiegłej kadencji nasz powiat wydał osiem milionów złotych, aby zmodernizować swoje drogi. W najgorszym stanie jest droga wojewódzka 409. Ostatnio udało nam się pozyskać 700 tys. złotych z FDS. To jest znaczna pomoc dla gminy. Natomiast problemem naszych dróg jest to, że dawno nie były remontowane. To się nasila, a wpływ na to ma znaczący ruch ciężarowy. Drogi niszczą przeładowane ciężarówki. Trudno to oszacować, ale aby wyremontować wszystkie drogi w naszej gminie to jest koszt, gdzieś ok. 15 mln złotych.

- Mamy jedną drogę wojewódzką 426 ze Strzelec Opolskich do Kędzierzyna-Koźla i jest ona wyremontowana – powiedział Łukasz Jastrzębski, burmistrz Leśnicy. – Drogi gminne w miarę możliwości też staramy się mieć wyremontowane. Korzystamy z pieniędzy zewnętrznych. Wcześniej były to Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych popularnie nazywany „Schetynówkami”, fundusz dróg rolnych, czy teraz FDS. Drobne remonty finansujemy z własnego budżetu. Najgorzej w naszej gminie mają się drogi powiatowe. Mimo, że w ostatnich latach powiat strzelecki wyłożył na ten cel kilkanaście milionów złotych, to nadal te potrzeby są ogromne. Denerwuje to mieszkańców. Gmina też dofinansowuje remonty dróg powiatowych. Szokują koszty tych zadań. To są porażające kwoty trudne do udźwignięcia.

- Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty – wskazuje Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej Nysy. – To jest rozwój gospodarczy, poprawa infrastruktury, połączenia komunikacyjne umożliwiające dostęp do stref ekonomicznych, przedsiębiorstw oraz ważny aspekt bezpieczeństwa, komfortu mieszkańców. Dzisiaj koszty wykonawstwa tych inwestycji drogowych kładą samorządy na łopatki. W tej kadencji samorządowej przyjęliśmy w Nysie za cel postawienie nacisku na poprawę infrastruktury drogowej, która ma służyć rozwojowi gospodarczemu, zagospodarowaniu strefy ekonomicznej Radzikowice-Goświnowice. To są dziesiątki milionów złotych. Bez pomocy państwa i FDS nie ma szans, żeby samorząd taki jak Nysa był w stanie te zadania udźwignąć samodzielnie. Wychodzimy też z założenia, że zagospodarowanie strefy, ściągnięcie inwestorów, poprawa rynku pracy zwiększy w przyszłości wpływy do budżetu gminy i to się przełoży na inwestycje drogowe długo oczekiwane przez mieszkańców.

Ustawa o FDS przewiduje również rozbudowę infrastruktury mostowej. W przypadku takich zadań nabór wniosków ogłasza minister właściwy do spraw transportu. Mosty i przepusty to kolejna bolączka samorządów lokalnych. Ich stan techniczny często nie jest najlepszy. Dotyczy to zwłaszcza małych miejscowości.

- Już od dłuższego czasu mieszkańcy wsi Lichynia zgłaszali, że jest potrzeba remontu małego mostku na drodze powiatowej – podaje przykłada Łukasz Jastrzębski. – Okazało się, że wymaga on rozbiórki i budowy na nowo. Wybudowany był z kamienia wapiennego i podlega ochronie konserwatorskiej. Z pozoru niewielka inwestycja pochłonęła 1,5 mln złotych.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn. Nasze zaproszenie do udziału w programie przyjęli:

- Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki
- Łukasz Jastrzębski, burmistrz Leśnicy z Mniejszości Niemieckiej
- Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej Nysy z Prawa i Sprawiedliwości

Zobacz także

2020-06-13, godz. 12:00 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 14 czerwca 2020 Funkcjonowanie służby zdrowia w gminach wiejskich była wiodącym tematem Samorządowej Loży Radiowej. Podczas pandemii pogorszyła się dostępność do podstawowej opieki… » więcej 2020-06-01, godz. 15:18 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 30 maja W audycji przyjrzeliśmy się sytuacji gmin wiejskich. Wiele z nich boryka się z problemami finansowymi. Notują spadek dochodów i wzrost wydatków. Ich finanse pogarsza… » więcej 2020-06-01, godz. 15:09 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 23 maja Z powodu wykrycia koronanawirusa w powiecie prudnickim zamknięto oddział szpitalny i wprowadzono kwarantannę w domu opieki senioralnej. M.in. o sytuacji w tych… » więcej 2020-06-01, godz. 14:59 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 16 maja Reaktywowanie turystyki, sytuacja w oświacie oraz wzrost wydatków i spadek dochodów gmin to problemy, które poruszymy w dzisiejszym programie. Tegoroczne dochody… » więcej 2020-06-01, godz. 14:43 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 9 maja Problemy z dostępnością do aptek oraz finansowe zawirowania w dochodach i wydatkach gmin - to tematy, które zdominowały sobotnią Samorządową Lożę Radiową. Od… » więcej 2020-06-01, godz. 14:28 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 2 maja Program rozpoczął się od rozmowy z Józefem Swaczyną, starostą strzeleckim, zarazem przewodniczącym Konwentu Starostów Województwa Opolskiego. Niepokojące głosy… » więcej 2020-06-01, godz. 14:23 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 25 kwietnia Według rządowych wyliczeń ubytek dochodów w tegorocznych budżetach samorządów lokalnych może sięgnąć 10 procent. To jeden z problemów, które omawialiśmy w sobotniej… » więcej 2020-04-20, godz. 12:34 Posłuchaj Samorządowej Loży Radiowej z 18 kwietnia Tematy związane ze spadkiem dochodów powiatów, rządowym wsparciem JST oraz z pandemią koronawirusa zdominowały sobotnią Samorządową Lożę Radiową. Gościem programu… » więcej 2020-04-15, godz. 12:15 Posłuchaj „Samorządowej Loży Radiowej” (11.04.2020) Funkcjonowanie gmin i powiatów w dobie pandemii wywołanej koronawirusem zdominowało przedświąteczne wydanie Samorządowej Loży Radiowej. Gościem programu był Mariusz… » więcej 2020-04-15, godz. 12:12 Posłuchaj „Samorządowej Loży Radiowej” (04.04.2020) W Samorządowej Loży Radiowej przyjrzeliśmy się funkcjonowaniu gmin i powiatów podczas pandemii koronawirusa. Pierwsze z nich mają narzędzia podatkowe, którymi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »