Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i p ...
2019-03-16, 11:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj!

Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj!
Bez wydatnej pomocy państwa gminy nie poradzą sobie ze smogiem. Lokalne programy ochrony środowiska nie są w stanie wyeliminować wielu źródeł zanieczyszczeń powietrza. O związanych z tym problemach rozmawialiśmy dzisiejszej w Samorządowej Loży Radiowej.
- Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale przyczyny zanieczyszczeń powietrza to w głównej mierze niska emisja w sezonie grzewczym, spaliny samochodowe oraz zanieczyszczenia przemysłowe – uważa Roman Kolek, wicemarszałek województwa z Mniejszości Niemieckiej. - Ważny jest monitoring powietrza oraz usuwanie źródeł jego zanieczyszczania. Mamy tutaj wiele do zrobienia.

- W tej dziedzinie wzrosła świadomość społeczna – powiedział Marek Kawa, radny Opola z Prawa i Sprawiedliwości. - Są też darmowe aplikacje internetowe, dzięki którym możemy kontrolować jakość powietrza. Dyskusja w parlamencie na ten temat zaczęła się w 2015 r. Wówczas prezydent podpisał ustawę, która dawała samorządom lokalnym duże możliwości kształtowania swojej polityki antysmogowej. Chyba nikt nie zakwestionuje, że podczas rządów PiS robi się bardzo dużo w tej sprawie. W Opolu uchroniliśmy przed sprzedażą spółkę ciepłowniczą ECO i dzięki temu mamy wpływ na środowisko naturalne.

- Od trzech lat finansujemy z budżetu gminy walkę ze smogiem - mówił Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Dopłacamy pięć tysięcy złotych do wymiany pieca na nowy. Warunki są też prostsze, niż przy korzystaniu z pieniędzy unijnych. Wystarczy tylko wymienić piec. Działa to bardzo dobrze. Wymieniliśmy kilkadziesiąt pieców. W tym roku wydamy na ten cel 200 tysięcy złotych, co jest dla gminy wiejskiej sporą kwotą. Gmina wiejska ma swoją specyfikę. Tam, co przez drzwi przejdzie, to potem ląduje w piecu. Pokazuje to ekonomika. Jestem za tym, by w tych sprawach edukować dzieci, a nie dorosłych. Opał jest w granicach tysiąca złotych za tonę, więc się nie dziwię, że w piecach ląduje wszystko, co się tam zmieści. Trzeba się zastanowić, co zrobić, aby ludzi było stać na ekologiczny opał.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że uchwała małopolskiego sejmiku zakazująca palenia węglem i drewnem w Krakowie jest zgodna z prawem. Oznacza to, że od 1 września w Krakowie nie można stosować paliw stałych. Palenie w piecach węglem i drewnem karane będzie grzywną nawet pięciu tysięcy złotych. Analogiczne rozwiązania w Opolu i Nysie postuluje Fundacja Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza.

- Społeczeństwo już wie, że smog i zanieczyszczone powietrze są szkodliwe – mówił Paweł Nakonieczny, radny Nysy z PiS. - Ale trzeba społeczeństwu uświadamiać, że można temu zapobiegać. Od kilku lat w Nysie prowadzimy program oparty na budżecie gminy. Polega na dofinansowaniu do zmiany ogrzewania. Dopłacamy do wymiany kotłów na te najnowszej generacji, ale i też wspieramy finansowo podłączających się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy mają możliwość uzyskania dopłaty wynoszącej nawet 70 procent kosztów wymiany kotła oraz instalacji grzewczej. Z roku na rok jest coraz więcej chętnych. Tworzenie restrykcyjnych przepisów i grożenie komuś karami to nie jest ta droga. Trzeba wskazywać możliwości rozwiązywania problemów np. rządowy program "Czyste powietrze”. Jest to dofinansowanie m.in. ocieplenia domów jednorodzinnych. Są też programy gminne i samorządu województwa.

- Ponad 50 procent zanieczyszczeń w powietrzu to jest niska emisja z kominów domowych i z tych pieców, do których się wszystko wrzuca – wskazał Jacek Niesłuchowski, przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu z Platformy Obywatelskiej. - W mojej ocenie trzeba egzekwować naruszanie przepisów. Liczba zgonów spowodowanych przez zanieczyszczone powietrze jest porównywalna albo nawet większa od śmiertelności będącej następstwem palenia papierosów. W Brzegu mamy już po termomodernizacji niemal wszystkie obiekty użyteczności publicznej. Skutkować to będzie mniejszymi kosztami ich ogrzewania.

- Panaceum na wszystko nie jest wymiana pieców na nowoczesne – uważa wójt Lubrzy. - Trzeba też mieć za co kupić opał. Powinien się tym zająć rząd.

- Temat smogu, zanieczyszczeń powietrza został upolityczniony – uważa Piotr Bujak, bezpartyjny burmistrz Głogówka. - Smutna prawda jest taka, że na wioskach pali się w piecach plastikiem i tym wszystkim, co jest zakazane. To jest powszechna praktyka. W małych gminach nie mamy straży miejskiej i możliwości egzekwowania takich przepisów. Potrzebna jest związana z tym edukacja.

Wiele sołectw nadal nie ma gazu, stąd przeważa tam tradycyjne ogrzewanie domów. Dlatego samorządowcy postulują rozbudowę sieci gazowniczej, która jest przecież w rękach państwa.

- Gazyfikacja jest właściwym kierunkiem – stwierdził Roman Kolek. - Gaz jest bardzo słabo dostępny, ale też powinna być gwarancja stabilności jego cen.
Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek i Jacek Niesłuchowski, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek i Jacek Niesłuchowski, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Mariusz Kozaczek i Piotr Bujak, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Mariusz Kozaczek i Piotr Bujak, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Jacek Niesłuchowski i Paweł Nakonieczny, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Jacek Niesłuchowski i Paweł Nakonieczny, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Marek Kawa, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Marek Kawa, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Mariusz Kozaczek i Piotr Bujak, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Mariusz Kozaczek i Piotr Bujak, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Jan Poniatyszyn, Roman Kolek i Jacek Niesłuchowski, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Jan Poniatyszyn, Roman Kolek i Jacek Niesłuchowski, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Gośćmi Jana Poniatyszyna byli:
Roman Kolek, wicemarszałek województwa (MN).
Jacek Niesłuchowski, przewodniczący rady Brzegu (PO).
Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy (PSL).
Piotr Bujak, bezpartyjny burmistrz Głogówka.
Paweł Nakonieczny, przewodniczący rady miejskiej w Nysie (PiS).
Marek Kawa, radny Opola (PiS).

Zobacz także

2019-05-18, godz. 12:30 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o tym, jaką rolę odegrał istniejący ponad 20 lat Euroregion Pradziad O dotychczasowych osiągnięciach i problemach oraz perspektywach współpracy na pograniczu opolsko-czeskim rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Kontakty ... » więcej 2019-05-11, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin Nadal występuje deficyt mieszkań komunalnych na Opolszczyźnie. Budownictwo dla takich najemców stopniowo rozwija się w dużych miastach regionu. Natomiast w ma ... » więcej 2019-05-04, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o doświadczeniach historycznych i kulturowych mieszkańców Opolszczyzny Różne doświadczenia historyczne oraz kulturowe mieszkańców powodują, że Opolszczyzna jest szczególnym regionem na mapie Polski. Na początku tego miesiąca obch ... » więcej 2019-04-27, godz. 11:10 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o sytuacji finansowej szpitali powiatowych w regionie Szpitale powiatowe potrzebują zmian systemowych w służbie zdrowia dotyczących m.in. ich finansowania. Zbyt małe są nakłady państwa na lecznictwo. Problem ten ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z 9 innymi krajami Europy. Dla samorządów otworzyły się nowe możliwości pozysk ... » więcej 2019-04-13, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o strajku nauczycieli Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że resort pracuje nad projektem realizującym porozumienie z oświatową „Solidarnością”. Krajowa Sekcja Oświaty i W ... » więcej 2019-04-06, godz. 11:05 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o handlu na targowiskach Ubywa sprzedających, mniej jest kupujących. Stopniowo zanika handel na targowiskach. Taki jest negatywny trend w tej branży. Gminy natomiast nie przestają inw ... » więcej 2019-03-30, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bałaganie w dziedzinie reklamy wizualnej Bałagan w dziedzinie reklamy wizualnej jest czymś niemal powszechnym w naszych miastach. Jednak ich władze nie spieszą się, aby zrobić z tym porządek. Możliwo ... » więcej 2019-03-23, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (23.03.19) - zobacz i posłuchaj! Udział wydatków na kulturę w budżetach jednostek samorządu jest mały i wynosi niewiele ponad trzy procent. Dotacje na tę działalność są na ostatnim miejscu bu ... » więcej 2019-03-09, godz. 11:05 Samorządowa Loża Radiowa (09.03.19) - zobacz i posłuchaj! Kontrowersje wokół Wojsk Obrony Terytorialnej zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Wiele gmin na Opolszczyźnie chciałoby mieć u siebie WOT, co w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »