Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i p…
2019-03-16, 11:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj!

Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) - zobacz i posłuchaj!
Bez wydatnej pomocy państwa gminy nie poradzą sobie ze smogiem. Lokalne programy ochrony środowiska nie są w stanie wyeliminować wielu źródeł zanieczyszczeń powietrza. O związanych z tym problemach rozmawialiśmy dzisiejszej w Samorządowej Loży Radiowej.
- Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale przyczyny zanieczyszczeń powietrza to w głównej mierze niska emisja w sezonie grzewczym, spaliny samochodowe oraz zanieczyszczenia przemysłowe – uważa Roman Kolek, wicemarszałek województwa z Mniejszości Niemieckiej. - Ważny jest monitoring powietrza oraz usuwanie źródeł jego zanieczyszczania. Mamy tutaj wiele do zrobienia.

- W tej dziedzinie wzrosła świadomość społeczna – powiedział Marek Kawa, radny Opola z Prawa i Sprawiedliwości. - Są też darmowe aplikacje internetowe, dzięki którym możemy kontrolować jakość powietrza. Dyskusja w parlamencie na ten temat zaczęła się w 2015 r. Wówczas prezydent podpisał ustawę, która dawała samorządom lokalnym duże możliwości kształtowania swojej polityki antysmogowej. Chyba nikt nie zakwestionuje, że podczas rządów PiS robi się bardzo dużo w tej sprawie. W Opolu uchroniliśmy przed sprzedażą spółkę ciepłowniczą ECO i dzięki temu mamy wpływ na środowisko naturalne.

- Od trzech lat finansujemy z budżetu gminy walkę ze smogiem - mówił Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Dopłacamy pięć tysięcy złotych do wymiany pieca na nowy. Warunki są też prostsze, niż przy korzystaniu z pieniędzy unijnych. Wystarczy tylko wymienić piec. Działa to bardzo dobrze. Wymieniliśmy kilkadziesiąt pieców. W tym roku wydamy na ten cel 200 tysięcy złotych, co jest dla gminy wiejskiej sporą kwotą. Gmina wiejska ma swoją specyfikę. Tam, co przez drzwi przejdzie, to potem ląduje w piecu. Pokazuje to ekonomika. Jestem za tym, by w tych sprawach edukować dzieci, a nie dorosłych. Opał jest w granicach tysiąca złotych za tonę, więc się nie dziwię, że w piecach ląduje wszystko, co się tam zmieści. Trzeba się zastanowić, co zrobić, aby ludzi było stać na ekologiczny opał.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że uchwała małopolskiego sejmiku zakazująca palenia węglem i drewnem w Krakowie jest zgodna z prawem. Oznacza to, że od 1 września w Krakowie nie można stosować paliw stałych. Palenie w piecach węglem i drewnem karane będzie grzywną nawet pięciu tysięcy złotych. Analogiczne rozwiązania w Opolu i Nysie postuluje Fundacja Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza.

- Społeczeństwo już wie, że smog i zanieczyszczone powietrze są szkodliwe – mówił Paweł Nakonieczny, radny Nysy z PiS. - Ale trzeba społeczeństwu uświadamiać, że można temu zapobiegać. Od kilku lat w Nysie prowadzimy program oparty na budżecie gminy. Polega na dofinansowaniu do zmiany ogrzewania. Dopłacamy do wymiany kotłów na te najnowszej generacji, ale i też wspieramy finansowo podłączających się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy mają możliwość uzyskania dopłaty wynoszącej nawet 70 procent kosztów wymiany kotła oraz instalacji grzewczej. Z roku na rok jest coraz więcej chętnych. Tworzenie restrykcyjnych przepisów i grożenie komuś karami to nie jest ta droga. Trzeba wskazywać możliwości rozwiązywania problemów np. rządowy program "Czyste powietrze”. Jest to dofinansowanie m.in. ocieplenia domów jednorodzinnych. Są też programy gminne i samorządu województwa.

- Ponad 50 procent zanieczyszczeń w powietrzu to jest niska emisja z kominów domowych i z tych pieców, do których się wszystko wrzuca – wskazał Jacek Niesłuchowski, przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu z Platformy Obywatelskiej. - W mojej ocenie trzeba egzekwować naruszanie przepisów. Liczba zgonów spowodowanych przez zanieczyszczone powietrze jest porównywalna albo nawet większa od śmiertelności będącej następstwem palenia papierosów. W Brzegu mamy już po termomodernizacji niemal wszystkie obiekty użyteczności publicznej. Skutkować to będzie mniejszymi kosztami ich ogrzewania.

- Panaceum na wszystko nie jest wymiana pieców na nowoczesne – uważa wójt Lubrzy. - Trzeba też mieć za co kupić opał. Powinien się tym zająć rząd.

- Temat smogu, zanieczyszczeń powietrza został upolityczniony – uważa Piotr Bujak, bezpartyjny burmistrz Głogówka. - Smutna prawda jest taka, że na wioskach pali się w piecach plastikiem i tym wszystkim, co jest zakazane. To jest powszechna praktyka. W małych gminach nie mamy straży miejskiej i możliwości egzekwowania takich przepisów. Potrzebna jest związana z tym edukacja.

Wiele sołectw nadal nie ma gazu, stąd przeważa tam tradycyjne ogrzewanie domów. Dlatego samorządowcy postulują rozbudowę sieci gazowniczej, która jest przecież w rękach państwa.

- Gazyfikacja jest właściwym kierunkiem – stwierdził Roman Kolek. - Gaz jest bardzo słabo dostępny, ale też powinna być gwarancja stabilności jego cen.
Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek i Jacek Niesłuchowski, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek i Jacek Niesłuchowski, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Mariusz Kozaczek i Piotr Bujak, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Mariusz Kozaczek i Piotr Bujak, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Jacek Niesłuchowski i Paweł Nakonieczny, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Jacek Niesłuchowski i Paweł Nakonieczny, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Marek Kawa, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Marek Kawa, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Mariusz Kozaczek i Piotr Bujak, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Mariusz Kozaczek i Piotr Bujak, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Jan Poniatyszyn, Roman Kolek i Jacek Niesłuchowski, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Jan Poniatyszyn, Roman Kolek i Jacek Niesłuchowski, Samorządowa Loża Radiowa (16.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Gośćmi Jana Poniatyszyna byli:
Roman Kolek, wicemarszałek województwa (MN).
Jacek Niesłuchowski, przewodniczący rady Brzegu (PO).
Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy (PSL).
Piotr Bujak, bezpartyjny burmistrz Głogówka.
Paweł Nakonieczny, przewodniczący rady miejskiej w Nysie (PiS).
Marek Kawa, radny Opola (PiS).

Zobacz także

2019-11-30, godz. 15:12 Samorządowa Loża Radiowa z Paczkowa - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Brak wykonawców oraz oferty znacznie przekraczające kosztorysy inwestycji, to główne powody niepowodzeń przetargów ogłaszanych przez opolskie samorządy lokalne… » więcej 2019-11-23, godz. 16:45 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od początku roku w Opolu już 40-krotnie łamane były normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Pod tym względem stolicę regionu wyprzedzają Zdzieszowice oraz… » więcej 2019-11-16, godz. 15:20 Samorządowa Loża Radiowa w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Maleje prestiż funkcji sołtysa, wieś się wyludnia, a jej mieszkańcy już nie tak chętnie angażują się w działalność społeczną. Sołectwa są istotnym ogniwem w funkcjonowaniu… » więcej 2019-11-09, godz. 17:55 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku – zobacz i posłuchaj! Narastają problemy finansowe samorządów lokalnych. Powodem tego są spadek ich dochodów oraz rosnące wydatki. Przyszły rok budżetowy może okazać się bardzo trudny… » więcej 2019-10-31, godz. 16:14 Samorządowa Loża Radiowa (02.11.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Skontrolowane gminy często lekceważyły kwestie zarządzania cmentarzami komunalnymi. Większość ograniczała się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku… » więcej 2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko 37 procent… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten trend… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »