Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA]
2018-12-29, 12:05 Autor: Agnieszka Stefaniak, Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA]

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o służbie zdrowia, inwestycjach w infrastrukturę i rozwoju gospodarczym regionu
Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samorządowej Loży Radiowej. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli ugrupowań, które mają swoich przedstawicieli w Sejmiku Województwa Opolskiego.
Kończący się rok rozpoczęliśmy od kryzysu w służbie zdrowia i sytuacją kryzysową go żegnamy. Na początku roku zawieszone były oddziały wewnętrzne w szpitalach w Kluczborku i Oleśnie. Potem w Głuchołazach, gdzie ostatecznie zlikwidowano oddział wewnętrzny. W Szpitalu Wojewódzkim w Opolu wstrzymana była praca oddziału chirurgii. Na koniec roku niepokojące sygnały docierają do nas z Prudnika, gdzie pod znakiem zapytania stanęła przyszłość oddziału ginekologiczno-położniczego.

- Kryzys nam grozi nie tylko w powiatowej służbie zdrowia, proces kształcenia lekarzy to kilkanaście lat, więc to wymaga długiej ścieżki - mówi wicemarszałek Roman Kolek. - Ryczałtowe finansowanie szpitali to nie jest zły kierunek, ale samorządy ponoszą skutki, bo dokładają z własnej kieszeni, jeśli chcą utrzymać jednostki stwierdza.

- Podstawowy atrybut powiatu to był szpital. I teraz to wygląda, jak wygląda. A czy one wszędzie muszą być pełnoprofilowe? - pytał wicemarszałek Szymon Ogłaza. - Życie to teraz weryfikuje, starzenie się lekarzy, deficyt na rynku - daje o sobie znać.

- Jako członek rady SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu patrzę na to. Wzrost nakładów jest znaczący. Na ostatniej sesji sejmiku mówiliśmy o tym też, zgłaszaliśmy postulat, by w szkole wyższej w Nysie zwiększyć możliwość kształcenia pielęgniarek. A i jeszcze zostaje temat składki zdrowotnej - dodawał Bogdan Tomaszek, radny wojewódzki.

- Ja uważam, że szpitale powiatowe są potrzebne, one się sprawdziły, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że jak nie będzie dofinansowania z powiatów, to te usługi będą na coraz niższym poziomie - mówi Jan Krzesiński z PSL. - Warto samorządowcom dać tę władzę, na pewno znajdą się tacy, którzy się z tym zadaniem uporają - zapewniał Krzesiński.

- Nie unikniemy konsolidacji leczenia, łóżek. Musimy mieć świadomość jednak, że nie wszystkie działania można konsolidować - podkreślał Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku. - Mówiąc o służbie zdrowia - ja mam żal do PiS, bo gospodarka kwitnie, więc jest to dobry moment na dokonanie trudnych reform, tu ich brakuje, brakuje wizji - dodawał Wach.

Goście Samorządowej Loży Radiowej rozmawiali również o podsumowaniu 2018 roku i perspektywie 2019 w temacie nakładów na infrastrukturę oraz rozwoju gospodarczym regionu.GOŚĆMI SAMORZĄDOWEJ LOŻY RADIOWEJ BYLI:
  • Szymon Ogłaza, Platforma Obywatelska, wicemarszałek województwa opolskiego
  • Roman Kolek, Mniejszość Niemiecka, wicemarszałek województwa opolskiego
  • Bogdan Tomaszek, Prawo i Sprawiedliwość, radny wojewódzki
  • Piotr Wach, Nowoczesna, wiceprzewodniczący sejmiku
  • Jan Krzesiński, Polskie Stronnictwo LudoweAudycję prowadzili Agnieszka Stefaniak i Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2019-01-19, godz. 12:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podc ... » więcej 2019-01-12, godz. 11:42 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtej ... » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wp ... » więcej 2018-12-22, godz. 11:39 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każd ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:06 Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA] 5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:21 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają ... » więcej 2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-24, godz. 11:25 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:30 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM] 5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestyc ... » więcej 2018-11-10, godz. 13:26 Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą. Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny. W przypadku Pl ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »