Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA]
2018-12-29, 12:05 Autor: Agnieszka Stefaniak, Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA]

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" o służbie zdrowia, inwestycjach w infrastrukturę i rozwoju gospodarczym regionu
Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samorządowej Loży Radiowej. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli ugrupowań, które mają swoich przedstawicieli w Sejmiku Województwa Opolskiego.
Kończący się rok rozpoczęliśmy od kryzysu w służbie zdrowia i sytuacją kryzysową go żegnamy. Na początku roku zawieszone były oddziały wewnętrzne w szpitalach w Kluczborku i Oleśnie. Potem w Głuchołazach, gdzie ostatecznie zlikwidowano oddział wewnętrzny. W Szpitalu Wojewódzkim w Opolu wstrzymana była praca oddziału chirurgii. Na koniec roku niepokojące sygnały docierają do nas z Prudnika, gdzie pod znakiem zapytania stanęła przyszłość oddziału ginekologiczno-położniczego.

- Kryzys nam grozi nie tylko w powiatowej służbie zdrowia, proces kształcenia lekarzy to kilkanaście lat, więc to wymaga długiej ścieżki - mówi wicemarszałek Roman Kolek. - Ryczałtowe finansowanie szpitali to nie jest zły kierunek, ale samorządy ponoszą skutki, bo dokładają z własnej kieszeni, jeśli chcą utrzymać jednostki stwierdza.

- Podstawowy atrybut powiatu to był szpital. I teraz to wygląda, jak wygląda. A czy one wszędzie muszą być pełnoprofilowe? - pytał wicemarszałek Szymon Ogłaza. - Życie to teraz weryfikuje, starzenie się lekarzy, deficyt na rynku - daje o sobie znać.

- Jako członek rady SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu patrzę na to. Wzrost nakładów jest znaczący. Na ostatniej sesji sejmiku mówiliśmy o tym też, zgłaszaliśmy postulat, by w szkole wyższej w Nysie zwiększyć możliwość kształcenia pielęgniarek. A i jeszcze zostaje temat składki zdrowotnej - dodawał Bogdan Tomaszek, radny wojewódzki.

- Ja uważam, że szpitale powiatowe są potrzebne, one się sprawdziły, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że jak nie będzie dofinansowania z powiatów, to te usługi będą na coraz niższym poziomie - mówi Jan Krzesiński z PSL. - Warto samorządowcom dać tę władzę, na pewno znajdą się tacy, którzy się z tym zadaniem uporają - zapewniał Krzesiński.

- Nie unikniemy konsolidacji leczenia, łóżek. Musimy mieć świadomość jednak, że nie wszystkie działania można konsolidować - podkreślał Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku. - Mówiąc o służbie zdrowia - ja mam żal do PiS, bo gospodarka kwitnie, więc jest to dobry moment na dokonanie trudnych reform, tu ich brakuje, brakuje wizji - dodawał Wach.

Goście Samorządowej Loży Radiowej rozmawiali również o podsumowaniu 2018 roku i perspektywie 2019 w temacie nakładów na infrastrukturę oraz rozwoju gospodarczym regionu.GOŚĆMI SAMORZĄDOWEJ LOŻY RADIOWEJ BYLI:
  • Szymon Ogłaza, Platforma Obywatelska, wicemarszałek województwa opolskiego
  • Roman Kolek, Mniejszość Niemiecka, wicemarszałek województwa opolskiego
  • Bogdan Tomaszek, Prawo i Sprawiedliwość, radny wojewódzki
  • Piotr Wach, Nowoczesna, wiceprzewodniczący sejmiku
  • Jan Krzesiński, Polskie Stronnictwo LudoweAudycję prowadzili Agnieszka Stefaniak i Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach ... » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten tren ... » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu, ... » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządow ... » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej nadawanej ... » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej waka ... » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz poten ... » więcej 2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno ... » więcej 2019-08-10, godz. 12:13 Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Tym razem z naszą radiową akcją letnią zawitaliśmy w sobotę do Kędzierzyna –Koźla skąd prowadziliśmy Samorządową Lożę Radiową. Jest to drugie pod względem lic ... » więcej 2019-08-03, godz. 12:43 Samorządowa Loża Radiowa w Krapkowicach [FILM, ZDJĘCIA] Atutem tej gminy jest atrakcyjne położenie geograficzne sprzyjające rozwojowi turystyki i przemysłu. Przez Krapkowice przepływa Odra, a nieopodal znajduje się ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »