Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJ ...
2018-12-15, 14:06 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa prosto z Namysłowa
5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków gminy, zastany przez nowego burmistrza. Na temat kierunków działań w gminie rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej. Nasz program realizowaliśmy z siedziby Izby Regionalnej w Namysłowie.
Zaprzysiężony kilka dni temu nowy burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski pytany o 5-milionowy budżet inwestycyjny, przygotowany jeszcze za poprzedniego burmistrza stwierdził, że nie spodziewał się niczego innego obserwując działanie swojego poprzednika i "rozdmuchane inwestycje w roku wyborczym".

- Kampania wyborcza i kiełbasa wyborcza będzie nam się niezdrowo czkawką odbijać po wyborach, ja to mówiłem od dawna. Te 5 milionów to jest w większości na inwestycje, które wynikają z dofinansowań unijnych. Żadnych nowych inwestycji nie ma a jeszcze pozbawiony jest ten budżet pieniędzy na przykład na radę seniorów, radę młodzieżową czy ochronę zabytków - wskazuje Stawiarski. - Poprzednik skonsumował pieniądze, większość inwestycji robił na kredyt. W lutym tak na prawdę będziemy wiedzieli na czym stoimy, ale są plany. Na przykład przebudowa Hali Orła - tu jest przygotowanie projektu czy rewitalizacja stadionu, ale nie jest to budżet optymistyczny.

Jakub Włodarczyk, radny, KW Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego stwierdził, że niskim poziomem pieniędzy zabezpieczonych na inwestycje w budżecie jest zdziwiony.


- Jednak wchodząc 4 lata temu do rady miejskiej mieliśmy podobną sytuację, bo ówczesny burmistrz też przygotował bardzo niski budżet inwestycyjny. Teraz mamy zadanie przede wszystkim zabezpieczyć pieniądze na to co potrzeba w pierwszej kolejności, co nie zostało zabezpieczone, np. młodzieżową radę miejską i budżet obywatelski - dodaje Włodarczyk.
Przypomniał, że za kredytem, jaki Namysłów zaciągnął w ostatniej kadencji głosowali niemal wszyscy radni. Z tego kredytu 13 milionów z kredytu skonsumowano ale 6 z hakiem zostało.

- Powinniśmy przestać mówić, że to były burmistrz skonsumował pieniądze - kontrowała Bartłomieja Stawiarskiego Jolanta Wilczyńska. - Bo przecież te pieniądze były na inwestycje, i to nie tylko w roku wyborczym. Nie traktujmy tego jako kiełbasę wyborczą. Remonty orlika, drogi osiedlowe, skate park dla młodzieży - nie można powiedzieć, że to nie są działania dla mieszkańców. Były akceptowane przez radnych - dodawała, uzupełniając, że teraz "wszystkie ręce na pokład" powinny trafić i samorządowcy muszą działać.
- Burmistrz obiecywał, że ma możliwość sięgnięcia po pieniądze rządowe, zresztą premier jak był w Namysłowie, to też mówił, że jak wygra ten kandydat, to się pieniądze znajdą. Więc myślę, że nie będzie problemu by te 5 milionów pomnożyć - dodaje Wilczyńska.

Michał Wilczak wskazywał, że nie wszystko poprzedniemu burmistrzowi udało się zrobić, ale podkreślał, że trzeba odejść od szczebla walki politycznej, bo przecież dziura w drodze nie ma barw politycznych.
- Na każdą złotówkę będziemy musieli się obejrzeć z dwóch stron, ale musimy myśleć o tym jak Namysłów będzie na 10 - 15 lat. Chodzi o inwestycje w strefę inwestycyjną, infrastrukturę sportową. Byśmy skupili się na tym co przed nami - mówi Wilczak.

Jacek Ochędzan mówił, że Namysłów rozwijał się na kredyt. - To są środki ukradzione z przyszłości, a młode pokolenie kilku rzeczy nie dostanie, tu i teraz. Uważam. że to będzie rok, półtora chudych lat, zanim przygotujemy rozsądne plany inwestycyjne. Trzeba pospłacać długi, uporządkować finanse.

Adam Świtlik wskazywał, że obecny budżet Namysłowa to budżet dla osoby ambitnej,
- W kampanii padło wiele obietnic dotyczących środków z zewnątrz. Pieniędzy mało, budżet ciężki. Jestem przekonany, że ambitny samorządowiec jest w stanie wiele wykonać. Tym bardziej przy wsparciu pieniędzmi zewnętrznymi. Choć dla mnie te plany inwestycyjne - remont hali Orła , przebudowa stadionu nie są priorytetem - mówi Świtlik, dodając, że gmina powinna skupić się na przykład na działaniach prozdrowotnych, wymieniając badania dzieci np. pod katem zagrożenia cukrzycą.

W dalszej część loży uczestnicy zdecydowali się przygotować zestawienia inwestycji, które trzeba zrealizować jak najszybciej. Wrócił temat dalszej kanalizacji gminy a także budowy dróg w sołectwach oraz zadbanie o infrastrukturę na terenach wiejskich, nie tylko w zakresie przebudowy dróg, ale i tę prospołeczną. Na styczniowej sesji radni Namysłowa mają głosować nad ostatecznym kształtem budżetu gminy.


W Samorządowej Loży Radiowej w Namysłowie udział wzięli:

Jolanta Wilczyńska, radna wojewódzka, Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa, Prawo i Sprawiedliwość
Jakub Włodarczyk, radny, KW Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego
Jacek Ochędzan, KW Prawo i Sprawiedliwość, Stowarzyszenie Namysłowianie ku dobrej zmianie
Michał Wilczak, KW Koalicja Samorządowa Powiatu Namysłowskiego
Adam Świtlik, Nowoczesna, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

Zobacz także

2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych problemach ... » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten tren ... » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu, ... » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządow ... » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej nadawanej ... » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej waka ... » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz poten ... » więcej 2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno ... » więcej 2019-08-10, godz. 12:13 Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Tym razem z naszą radiową akcją letnią zawitaliśmy w sobotę do Kędzierzyna –Koźla skąd prowadziliśmy Samorządową Lożę Radiową. Jest to drugie pod względem lic ... » więcej 2019-08-03, godz. 12:43 Samorządowa Loża Radiowa w Krapkowicach [FILM, ZDJĘCIA] Atutem tej gminy jest atrakcyjne położenie geograficzne sprzyjające rozwojowi turystyki i przemysłu. Przez Krapkowice przepływa Odra, a nieopodal znajduje się ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »