Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJ ...
2018-12-15, 14:06 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA]

Samorządowa Loża Radiowa prosto z Namysłowa
5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków gminy, zastany przez nowego burmistrza. Na temat kierunków działań w gminie rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej. Nasz program realizowaliśmy z siedziby Izby Regionalnej w Namysłowie.
Zaprzysiężony kilka dni temu nowy burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski pytany o 5-milionowy budżet inwestycyjny, przygotowany jeszcze za poprzedniego burmistrza stwierdził, że nie spodziewał się niczego innego obserwując działanie swojego poprzednika i "rozdmuchane inwestycje w roku wyborczym".

- Kampania wyborcza i kiełbasa wyborcza będzie nam się niezdrowo czkawką odbijać po wyborach, ja to mówiłem od dawna. Te 5 milionów to jest w większości na inwestycje, które wynikają z dofinansowań unijnych. Żadnych nowych inwestycji nie ma a jeszcze pozbawiony jest ten budżet pieniędzy na przykład na radę seniorów, radę młodzieżową czy ochronę zabytków - wskazuje Stawiarski. - Poprzednik skonsumował pieniądze, większość inwestycji robił na kredyt. W lutym tak na prawdę będziemy wiedzieli na czym stoimy, ale są plany. Na przykład przebudowa Hali Orła - tu jest przygotowanie projektu czy rewitalizacja stadionu, ale nie jest to budżet optymistyczny.

Jakub Włodarczyk, radny, KW Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego stwierdził, że niskim poziomem pieniędzy zabezpieczonych na inwestycje w budżecie jest zdziwiony.


- Jednak wchodząc 4 lata temu do rady miejskiej mieliśmy podobną sytuację, bo ówczesny burmistrz też przygotował bardzo niski budżet inwestycyjny. Teraz mamy zadanie przede wszystkim zabezpieczyć pieniądze na to co potrzeba w pierwszej kolejności, co nie zostało zabezpieczone, np. młodzieżową radę miejską i budżet obywatelski - dodaje Włodarczyk.
Przypomniał, że za kredytem, jaki Namysłów zaciągnął w ostatniej kadencji głosowali niemal wszyscy radni. Z tego kredytu 13 milionów z kredytu skonsumowano ale 6 z hakiem zostało.

- Powinniśmy przestać mówić, że to były burmistrz skonsumował pieniądze - kontrowała Bartłomieja Stawiarskiego Jolanta Wilczyńska. - Bo przecież te pieniądze były na inwestycje, i to nie tylko w roku wyborczym. Nie traktujmy tego jako kiełbasę wyborczą. Remonty orlika, drogi osiedlowe, skate park dla młodzieży - nie można powiedzieć, że to nie są działania dla mieszkańców. Były akceptowane przez radnych - dodawała, uzupełniając, że teraz "wszystkie ręce na pokład" powinny trafić i samorządowcy muszą działać.
- Burmistrz obiecywał, że ma możliwość sięgnięcia po pieniądze rządowe, zresztą premier jak był w Namysłowie, to też mówił, że jak wygra ten kandydat, to się pieniądze znajdą. Więc myślę, że nie będzie problemu by te 5 milionów pomnożyć - dodaje Wilczyńska.

Michał Wilczak wskazywał, że nie wszystko poprzedniemu burmistrzowi udało się zrobić, ale podkreślał, że trzeba odejść od szczebla walki politycznej, bo przecież dziura w drodze nie ma barw politycznych.
- Na każdą złotówkę będziemy musieli się obejrzeć z dwóch stron, ale musimy myśleć o tym jak Namysłów będzie na 10 - 15 lat. Chodzi o inwestycje w strefę inwestycyjną, infrastrukturę sportową. Byśmy skupili się na tym co przed nami - mówi Wilczak.

Jacek Ochędzan mówił, że Namysłów rozwijał się na kredyt. - To są środki ukradzione z przyszłości, a młode pokolenie kilku rzeczy nie dostanie, tu i teraz. Uważam. że to będzie rok, półtora chudych lat, zanim przygotujemy rozsądne plany inwestycyjne. Trzeba pospłacać długi, uporządkować finanse.

Adam Świtlik wskazywał, że obecny budżet Namysłowa to budżet dla osoby ambitnej,
- W kampanii padło wiele obietnic dotyczących środków z zewnątrz. Pieniędzy mało, budżet ciężki. Jestem przekonany, że ambitny samorządowiec jest w stanie wiele wykonać. Tym bardziej przy wsparciu pieniędzmi zewnętrznymi. Choć dla mnie te plany inwestycyjne - remont hali Orła , przebudowa stadionu nie są priorytetem - mówi Świtlik, dodając, że gmina powinna skupić się na przykład na działaniach prozdrowotnych, wymieniając badania dzieci np. pod katem zagrożenia cukrzycą.

W dalszej część loży uczestnicy zdecydowali się przygotować zestawienia inwestycji, które trzeba zrealizować jak najszybciej. Wrócił temat dalszej kanalizacji gminy a także budowy dróg w sołectwach oraz zadbanie o infrastrukturę na terenach wiejskich, nie tylko w zakresie przebudowy dróg, ale i tę prospołeczną. Na styczniowej sesji radni Namysłowa mają głosować nad ostatecznym kształtem budżetu gminy.


W Samorządowej Loży Radiowej w Namysłowie udział wzięli:

Jolanta Wilczyńska, radna wojewódzka, Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa, Prawo i Sprawiedliwość
Jakub Włodarczyk, radny, KW Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego
Jacek Ochędzan, KW Prawo i Sprawiedliwość, Stowarzyszenie Namysłowianie ku dobrej zmianie
Michał Wilczak, KW Koalicja Samorządowa Powiatu Namysłowskiego
Adam Świtlik, Nowoczesna, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

Zobacz także

2019-01-19, godz. 12:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podc ... » więcej 2019-01-12, godz. 11:42 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtej ... » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wp ... » więcej 2018-12-29, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA] Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samor ... » więcej 2018-12-22, godz. 11:39 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każd ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:21 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają ... » więcej 2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-24, godz. 11:25 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:30 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM] 5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestyc ... » więcej 2018-11-10, godz. 13:26 Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą. Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny. W przypadku Pl ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »