Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM]
2018-12-01, 13:46 Autor: Agnieszka Stefaniak, Maciej Stępień (oprac. AL, MW)

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu (01.12.2018)
Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatkowych funduszy. Dziś budżet placówki to składowe: pieniądze z Ministerstwa Kultury, samorządu województwa oraz powiatu. Wyróżnienie było jednym z tematów Samorządowej Loży Radiowej, która nadawana była prosto z Sali Myśliwskiej muzeum.

Gośćmi Samorządowej Loży Radiowej byli: Bożena Szczęsna - radna miejska w Brzegu (.Nowoczesna), Roman Kolek, wicemarszałek województwa (Mniejszość Niemiecka), Dariusz Byczkowski - dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, radny wojewódzki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego (PiS), Jacek Monkiewicz - starosta brzeski, Jacek Niesłuchowski - radny miejski w Brzegu, szef struktur PO w powiecie,
Mariusz Grochowski - radny powiatowy (PiS), Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu (Kukiz'15) oraz Artur Kotara - burmistrz Lewina Brzeskiego (PSL).

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że wpisanie muzeum na listę to ogromne wyróżnienie. Dyrektor MPŚ Dariusz Byczkowski wskazał, że starania zaczęły się w lipcu. Sam wniosek to 300 storn, kilkaset zdjęć. - To prestiżowa nagroda. Ale z tym nie wiążą się automatycznie większe środku. Choć dziś aplikując na przykład o pieniądze unijne czy środki ministerialne, mamy pierwszeństwo jako Pomnik Historii. Niejako z automatu też wchodzimy w krwiobieg promocji historii, istniejemy w folderach UNESCO.

- Brzeg to piękne miasto. To sprzyja rozwojowi turystyki na jeszcze większą skalę - podkreślał wicemarszałek województwa Roman Kolek i nie zaprzeczył pytany o możliwe zwiększenie nakładów samorządu województwa na muzeum.

Jacek Monkiewicz, starosta brzeski wskazywał, że powiat boryka się z problemami finansowymi, ale zapewnił, że powiat zintensyfikuje działania w stronę promocji i miasta i powiatu, pieniędzy nie będzie mniej.

Janusz Jakubów, przewodniczący rady powiatu brzeskiego wspominając byłego dyrektora muzeum Pawła Kozerskiego, wskazał na zaangażowanie pracowników - ludzi, którzy "budowali" to miejsce.

Mariusz Grochowski, radny powiatowy wskazał, że w tym temacie radni różnych opcji mówią jednym głosem, bo muzeum to perełka powiatu.

Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego również dla swojej gminy widzi szansę po wzmocnieniu pozycji Muzeum Piastów Śląskich, mając na myśli przede wszystkim turystykę sentymentalną.

Bożena Szczęsna, radna miejska mówi, że tytuł otwiera kolejne drzwi, drzwi muzeum na świat. Wskazała jednak na "zgrzyt" w radzie miasta. Z jednej strony część radnych, która stawia na rozwój kulturalny, z drugiej burmistrz optujący za budową nowego zakładu karnego.

Jacek Niesłuchowski, przewodniczący rady miasta Brzeg powiedział, że miasto ma potencjał turystyczny, który można w jeszcze lepszy sposób wykorzystać. Zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by tych turystów było jeszcze więcej.

Pytanie jednak jak z ruchem turystów poradzi sobie miasto na co dzień tonące w korkach. Brzeg od lat walczy o budowę obwodnicy oraz drugiej przeprawy mostowej. Ostatnie działania prezentowano przed wyborami. Było to podpisanie umowy z GDDKiA - na dokumentację, studia środowiskowe, wykonalności, plus projekt. Sama budowa - tu mówiło się o potrzebnej sumie 360 milionów złotych. W międzyczasie zmienił się układ sił politycznych w powiecie i powstaje pytanie co z inwestycją. Czy rząd dalej będzie jej sprzyjał?

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie powiedzieli, że liczą, iż rząd nie wycofa się z obietnic, że nie była to tylko wyborcza obietnica. Zapowiedzieli lobbowanie na rzecz inwestycji wszędzie, gdzie to możliwe.

Ostatnim tematem poruszonym na antenie była sytuacja w Brzeskim Centrum Medycznym. Szpital - wg słów starosty - jest zadłużony na kilkanaście milionów złotych. Konieczny jest program naprawczy. Dodatkowo obecnie w placówce prowadzony jest remont bloku operacyjnego, na który samorząd nie otrzymał - o czym poinformował dziś słuchaczy Samorządowej Loży Radiowej starosta Jacek Monkiewicz rządowej dotacji.

Program prowadzili: Agnieszka Stefaniak i Maciej Stępień.

Zobacz także

2019-02-16, godz. 11:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o programie „Posiłek w szkole i w domu” [FILM] Od 1 stycznia 2019 r. ruszył program „Posiłek w szkole i w domu”. To pomoc dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dzieci z rodzin znajdujących się w… » więcej 2019-02-09, godz. 11:05 Goście Samorządowej Loży Radiowej o problemie nocnych i weekendowych dyżurów aptek w regionie Aptekarze wzbraniają się przed nocnymi dyżurami, bo mają kłopoty kadrowe. Związane są z tym duże koszty przy symbolicznych dochodach z handlu. Taka sytuacja powoduje… » więcej 2019-02-02, godz. 14:50 Samorządowa Loża Radiowa z Kluczborka [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku wzrosną wydatki majątkowe gmin, co spowoduje dynamiczny wzrost ich zadłużenia. Takie są opinie ekspertów. Kłopoty z długami mają też gminy i powiaty… » więcej 2019-01-26, godz. 15:05 Samorządowa Loża Radiowa w Korfantowie [FILM, ZDJĘCIA] Wdrażanie reformy oświaty oraz związane z tym problemy gmin i powiatów były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem z naszymi mikrofonami byliśmy w Korfantowie… » więcej 2019-01-19, godz. 12:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podczas… » więcej 2019-01-12, godz. 11:42 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtejszego… » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wpływają… » więcej 2018-12-29, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA] Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samorządowej… » więcej 2018-12-22, godz. 11:39 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każde… » więcej 2018-12-15, godz. 14:06 Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA] 5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »